Żeglarski Dom z Trójkątów
Ten niebanalny projekt domu jednorodzinnego przygotowany został przez warszawską pracownię 81.WAW.PL. Pomysł projektantów na taką formę bryły podyktowała działka w kształcie trapezu. Niedaleko niej znajduje się wał przeciwpowodziowy, który spowodował charakterystyczny skos, nadając odpowiednią linię zabudowy. Obiekt został zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać teren.
Dom z Trójkątów powstał w oparciu o powtarzający się, rytmiczny trójkątny moduł wykończony ażurową przysłoną ze stalowej linki. To parterowy budynek podkreślony drewnem. Białe ramy, otaczające dom na krawędziach elewacji, zostały zastosowane jako dopełnienie bryły. Od strony działki pełnią funkcję zadaszenia tarasu, a od drugiej - miejsc postojowych.
Zastosowane na elewacji oraz na tarasie drewno to sosna skandynawska Thermory, którą dzięki nieprzeciętnej odporności i trwałości bez obawy pozostawiono bez malowania do naturalnego patynowania. Deski z sosny Thermory z powodzeniem zastosowano również wokół basenu w bezpośrednim kontakcie z wodą, gdyż dzięki specjalnej modyfikacji termicznej są one oporne na wilgoć.
Na tarasie użyto deskę ryflowaną o profilu D30sg montowaną na ukryty montaż, z kolei na elewacji zamontowano profil żaluzjowy Rhombus (C7) montowany na wkręty widoczne ze stali nierdzewnej.
Z głównego wejścia dostajemy się do przechodniej garderoby, z której mamy dwa wyjścia – do spiżarni, skąd można od razu zanieść zakupy do kuchni, a także do głównego holu. Z niego już bezpośrednio przechodzimy do dużego salonu z kominkiem, połączonego z przestronną jadalnią oraz kuchnią.
Idąc dalej długim korytarzem mijamy gabinet połączony z domową siłownią, niezależną łazienką i sauną. Po drugiej stronie znajdują się dwa pokoje dla dzieci, oddzielone garderobą i łazienką. Na końcu umieszczono „master bedroom”, czyli sypialnię połączoną z łazienką i garderobą dla rodziców. Elementem dekoracyjnym jest korytarz, który został podkreślony świetlikiem w dachu.
Ciekawym rozwiązaniem jest charakterystyczne „przekręcenie” okien pod kątem, aby ukazywały najładniejsze widoki na działce. Wszystkie okna od strony wału są zwrócone w kierunku zachodnio-południowym. Elewacja jest bardzo modułowa. Każde z okien można otworzyć, a dzięki charakterystycznemu układowi, mogły pojawić się przy nich mini tarasy. Całe wykonane są z drewna – posadzka, sufit i ścianki – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.
Układ pomieszczeń w całym domu został tak zaplanowany, aby część dzienna i sypialniana otwierała się na ogród, a pokoje, które wymagają mniej prywatności, skierowane zostały w kierunku wjazdu.
Natomiast zadaszenie powoduje skos dachu, który zwęża się od strefy dziennej do strefy sypialnianej. Tym samym taras przy salonie zyskuje najwięcej zadaszonej przestrzeni, przy której można odpocząć.
Trójkąty, które pojawiły się w elewacji, to ukryta przesuwna brama, prowadząca do miejsc postojowych. Jest to poniekąd element konstrukcyjny dla całej ramy. Wybraliśmy trójkąty, ponieważ nawiązują do ostrego kąta, który stworzył kształt działki. Co ciekawe, zastosowaliśmy w nich linki żeglarskie, które odnoszą się do pasji inwestora. Stalowa konstrukcja nadaje budynkowi lekkości, jednocześnie zamykając budynek i tworząc charakterystyczną ażurową przegrodę – dodaje Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.
Od strony wjazdu okna pozostają w standardowym położeniu. Dzięki spięciu bryły domu w ramę, znalazła się przestrzeń na miejsca postojowe, a budynek stał się jednym, spójnym obiektem.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.