Zielone budynki dla wszystkich, wszędzie!
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Zabrska 39D
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 512 615 665
https://plgbc.org.pl/
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC dąży do przeprowadzenia transformacji środowiska budowlanego, aby uczynić je zdrowym i zrównoważonym. Z początkiem 2021 roku stowarzyszenie powiększyło grono firm członkowskich.
W połowie stycznia br. do Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC dołączyły nowe firmy: Bremer, Assa Abloy Mercor Doors, TDJ, Designbotic, NG Concept Polska, Selena FM, Arcadis Polska i PEWA Projekt. Nowi członkowie reprezentują zarówno konsultantów branży, architektów, producentów, wykonawców, jak i deweloperów.
Poszerzenie grona członków PLGBC stymuluje dalszy rozwój organizacji, a przede wszystkim podejmowanie nowych inicjatyw na rzecz zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków w Polsce. Dzięki współpracy z innymi siostrzanymi green building councils z całego świata zrzeszonymi w World Green Building Council, zapewnia także szerokie spektrum dzielenia się wiedzą i doświadczeniami. Stowarzyszenie reprezentuje liderów zielonego budownictwa.
- Cieszymy się, że rośnie liczba firm, które widzą potrzebę świadomego i odpowiedzianego wdrażania idei zrównoważonego budownictwa na polskim rynku. Poszerzenie grona Członków PLGBC stymuluje aktywny rozwój nie tylko naszej organizacji, ale ma także wpływ na cały sektor budownictwa i nieruchomości w Polsce – podsumowuje Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.