Nowy wymiar rozwoju zrównoważonego budownictwa: Raport Roczny PLGBC 2020
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Zabrska 39D
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 512 615 665
https://plgbc.org.pl/
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opublikowało Raport Roczny 2020. Ze względu na pandemię organizacja zmieniła charakter podejmowanych aktywności i wydarzeń. Nowe inicjatywy i pomysły na współpracę poszerzyły grono organizacji o kolejnych członków.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przedstawiło Raport Roczny z działalności w 2020 r. Organizacja podsumowała wydarzenia i projekty realizowane we współpracy z członkami oraz partnerami w obszarze zrównoważonego budownictwa.
W 2020 r. odbyło się 50 konferencji i wydarzeń z partnerstwem PLGBC, o nowe firmy powiększyło się też grono członków Stowarzyszenia. To również udział w pięciu międzynarodowych projektach i praca sześciu grup roboczych PLGBC.
W 2020 roku wprowadzono pierwszy polski wielokryterialny certyfikat dla budownictwa mieszkaniowego – ZIELONY DOM, opracowany przez PLGBC we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi, uwzględniający obowiązujące przepisy oraz dobre praktyki zrównoważonego budownictwa.
Kolejny rok PLGBC rozwijało propozycje konferencji, spotkań i warsztatów dla profesjonalistów z branży budownictwa i nieruchomości, tym razem w formie wydarzeń online, zwiększając przy tym dostępność dla zainteresowanych i wprowadzając nowe formy aktywności, jak podczas PLGBC Green Building Symposium czy webinarium PLGBC Dzień Ziemi z zielonym budownictwem.
Nowy format przyjęła zaproponowana przez PLGBC Baza Budynków Certyfikowanych w Polsce. Łączy ona informacje o obiektach certyfikowanych we wszystkich obecnych w kraju systemach oceny budynków w podziale na branże office, logistics/industrial, retail, residential, hotel i school.
- Miniony rok postawił przed nami szereg nowych wyzwań, potraktowaliśmy je jak szanse, przenosząc znaczną część swojej aktywności do sieci. Zaktywizowaliśmy członków w ramach naszych projektów. Zaplanowaliśmy już kolejne aktywności. Wymieniamy się nową wiedzą i doświadczeniami w ramach projektów międzynarodowych, wprowadzając dobre praktyki na polskim rynku. Dzięki synergii działań docieramy do kolejnych zainteresowanych firm i szerzymy ideę zrównoważonego budownictwa w Polsce – podsumowuje Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Raport do pobrania:
https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2021/01/PLGBC-raport-roczny-2020.pdf

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.