G City współtwórcą obszernego projektu-MALL CBRN
Już w najbliższy czwartek 14 września, podczas Forum Dyrektorów Technicznych PRCH, które odbędzie się w Promenadzie, G City Europe zaprezentuje efekty programu MALL CBRN. Projekt podejmuje problematykę przeciwdziałania i reagowania na zagrożenia terrorystyczne z wykorzystaniem czynników chemicznych, biologicznych radiologicznych i nuklearnych w obiektach wielkopowierzchniowych. Inicjatorem projektu jest Uniwersytet Łódzki, który od samego początku współtworzy go wraz z głównym partnerem – G City.
Uniwersytet Łódzki przy współpracy G City oraz dzięki środkom pozyskanym z Komisji Europejskiej w listopadzie 2019 roku, rozpoczął realizację potężnego programu MALL CBRN. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa społeczeństwa Unii Europejskiej korzystającego na co dzień z usług wielkopowierzchniowych galerii handlowych poprzez stworzenie kompleksowego programu zapobiegania i reagowania na zagrożenia CBRNe.
W ramach projektu został powołany multidyscyplinarny zespół doświadczonych specjalistów złożony z naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, ekspertów bezpieczeństwa miejsc publicznych, a także byłych oficerów jednostki specjalnej GROM oraz byłego oficera Biura Operacji Antyterrorystycznych z oddziału warszawskiego. W 2020 roku, grupa ekspertów rozpoczęła przeprowadzenie audytów bezpieczeństwa w obiektach handlowych. W pierwszej kolejności było to 6 centrów należących do G City Europe (dawniej Atrium European Real Estate). Wizytacja specjalistów polegała na analizie potencjalnych zagrożeń o charakterze zarówno ogólnym jak i zdefiniowanych scenariuszach zagrożeń.
Elementami programu i pracy ekspertów jest powstanie handbook’a oraz zaplanowanie cyklu szkoleń i zajęć praktycznych w dwóch referencyjnych centrach handlowych. Handbook opisuje problematykę zdefiniowaną podczas audytów bezpieczeństwa w centrach handlowych, a także zawiera opis faktycznych zagrożeń/incydentów, które miały już miejsce oraz zbiór sposobów postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiekcie wielkopowierzchniowym. Zaplanowane szkolenia będą skierowane do czterech grup odbiorców: personelu technicznego, ochrony, managerów/zarządców centrów oraz najemców galerii. Ćwiczenia natomiast będą okazją do zdobycia praktycznej wiedzy na temat zachowania bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia i zostaną przeprowadzone w nocy, poza godzinami pracy centrów.
– Kwestie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników centrum handlowego są dla nas wartością nadrzędną. Wobec takiego podejścia współrealizacja programu MALL CBRN, związanego z bezpieczeństwem, była dla nas kluczowa i naturalna – mówi Krzysztof Cena, Head of Technical Department, G City Europe, współtwórca projektu Mall CBRN i dodaje – Uważam, że najmocniejszym aspektem programu jest spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa przez byłych oficerów jednostek specjalnych, którzy mają doświadczenia w realnych zagrożeniach. Program został doceniony przez Komisję Europejską, co przełożyło się na powstanie analogicznych projektów dla innego typu miejsc publicznych.
W najbliższy czwartek 14 września, podczas Forum Dyrektorów Technicznych PRCH w Promenadzie, członkowie PRCH będą mieli okazję zapoznać się z projektem MALL CBRN. W trakcie spotkania eksperci ds. bezpieczeństwa CBRN zaprezentują program, jego przebieg, wnioski z analizy przeprowadzonych audytów bezpieczeństwa, a także przedstawią rekomendacje procedur, jak zapobiegać i reagować w konkretnych sytuacjach zagrożenia. Dla zarządców i właścicieli centrów handlowych będących członkami PRCH, spotkanie jest bezpłatne. Aby się na nie zarejestrować należy skontaktować się z Polską Radą Centrów Handlowych.
W skład konsorcjum projektowego, poza twórcami MALL CBRN, wchodzą następujące instytucje: Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii (PL), Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa i Instytut Zarządzania (SK), Narodowy Instytut Technologii Lotniczych i Kosmicznych (ES), Hellenberg International (FI), Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii (PL). W 2022 roku do projektu dołączyli partnerzy strategiczni: Węgierskie Centrum Zwalczania Terroryzmu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Słowacji, lokalna policja w Antwerpii (Belgia), Policja Bezpieczeństwa Publicznego (Portugalia), Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (Polska), Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Więcej informacji na temat projektu MALL CBRN: https://mall-cbrn.uni.lodz.pl/
Grupa Metinvest działa mimo wojny i aktywnie wspiera wojsko oraz cywilów
PANASONIC PREZENTUJE NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA TOUGHBOOK NA SAHA EXPO 2024
W KIELCACH DYSKUTOWANO O NOWOCZESNYCH MUNDURACH
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.