Komunikaty PR

G City współtwórcą obszernego projektu-MALL CBRN

2023-09-13  |  11:20

Już w najbliższy czwartek 14 września, podczas Forum Dyrektorów Technicznych PRCH, które odbędzie się w Promenadzie, G City Europe zaprezentuje efekty programu MALL CBRN. Projekt podejmuje problematykę przeciwdziałania i reagowania na zagrożenia terrorystyczne z wykorzystaniem czynników chemicznych, biologicznych radiologicznych i nuklearnych  w obiektach wielkopowierzchniowych. Inicjatorem projektu jest Uniwersytet Łódzki, który od samego początku współtworzy go wraz z głównym partnerem – G City.

 

Uniwersytet Łódzki przy współpracy G City oraz dzięki środkom pozyskanym z Komisji Europejskiej w listopadzie 2019 roku, rozpoczął realizację potężnego programu MALL CBRN. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa społeczeństwa Unii Europejskiej korzystającego na co dzień z usług wielkopowierzchniowych galerii handlowych poprzez stworzenie kompleksowego programu zapobiegania i reagowania na zagrożenia CBRNe.

 

W ramach projektu został powołany multidyscyplinarny zespół doświadczonych specjalistów złożony z naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, ekspertów bezpieczeństwa miejsc publicznych, a także byłych oficerów jednostki specjalnej GROM oraz byłego oficera Biura Operacji Antyterrorystycznych z oddziału warszawskiego. W 2020 roku, grupa ekspertów rozpoczęła przeprowadzenie audytów bezpieczeństwa w obiektach handlowych. W pierwszej kolejności było to 6 centrów należących do G City Europe (dawniej Atrium European Real Estate). Wizytacja specjalistów polegała na analizie potencjalnych zagrożeń o charakterze zarówno ogólnym jak i zdefiniowanych scenariuszach zagrożeń.

 

Elementami programu i pracy ekspertów jest powstanie handbook’a oraz zaplanowanie cyklu szkoleń i zajęć praktycznych w dwóch referencyjnych centrach handlowych. Handbook opisuje problematykę zdefiniowaną podczas audytów bezpieczeństwa w centrach handlowych, a także zawiera opis faktycznych zagrożeń/incydentów, które miały już miejsce oraz zbiór sposobów postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiekcie wielkopowierzchniowym. Zaplanowane szkolenia będą skierowane do czterech grup odbiorców: personelu technicznego, ochrony, managerów/zarządców centrów oraz najemców galerii. Ćwiczenia natomiast będą okazją do zdobycia praktycznej wiedzy na temat zachowania bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia i zostaną przeprowadzone w nocy, poza godzinami pracy centrów.

 

Kwestie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników centrum handlowego są dla nas wartością nadrzędną. Wobec takiego podejścia współrealizacja programu MALL CBRN, związanego z bezpieczeństwem, była dla nas kluczowa i naturalna – mówi Krzysztof Cena, Head of Technical Department, G City Europe, współtwórca projektu Mall CBRN i dodaje –  Uważam, że najmocniejszym aspektem programu jest spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa przez byłych oficerów jednostek specjalnych, którzy mają doświadczenia w realnych zagrożeniach. Program został doceniony przez Komisję Europejską, co przełożyło się na powstanie analogicznych projektów dla innego typu miejsc publicznych.

 

W najbliższy czwartek 14 września, podczas Forum Dyrektorów Technicznych PRCH w Promenadzie, członkowie PRCH będą mieli okazję zapoznać się z projektem MALL CBRN. W trakcie spotkania eksperci ds. bezpieczeństwa CBRN zaprezentują program, jego przebieg, wnioski z analizy przeprowadzonych audytów bezpieczeństwa, a także przedstawią rekomendacje procedur, jak zapobiegać i reagować w konkretnych sytuacjach zagrożenia. Dla zarządców i właścicieli centrów handlowych będących członkami PRCH, spotkanie jest bezpłatne. Aby się na nie zarejestrować należy skontaktować się z Polską Radą Centrów Handlowych.

 

W skład konsorcjum projektowego, poza twórcami MALL CBRN, wchodzą następujące instytucje: Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii (PL), Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa i Instytut Zarządzania (SK), Narodowy Instytut Technologii Lotniczych i Kosmicznych (ES), Hellenberg International (FI), Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii (PL). W 2022 roku do projektu dołączyli partnerzy strategiczni: Węgierskie Centrum Zwalczania Terroryzmu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Słowacji, lokalna policja w Antwerpii (Belgia), Policja Bezpieczeństwa Publicznego (Portugalia), Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (Polska), Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Więcej informacji na temat projektu MALL CBRN: https://mall-cbrn.uni.lodz.pl/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Obronność Nie ma czegoś takiego jak darmowa broń… Biuro prasowe
2024-03-28 | 11:00

Nie ma czegoś takiego jak darmowa broń…

Jak sfinansować wydatki obronne państw członkowskich UE zwiększone do poziomu 2% ich PKB? Trzy opcje: cięcia innych wydatków, finansowania długiem, podnoszenia podatków.
Obronność Waloryzacja to nie podwyżka. Co naprawdę negocjują firmy z sektora ochrony?
2023-11-30 | 11:14

Waloryzacja to nie podwyżka. Co naprawdę negocjują firmy z sektora ochrony?

Na rynku trwa obecnie proces waloryzacji wieloletnich kontraktów za usługi ochrony. Inflacja, która w ciągu trzech lat osiągnęła niemal 40 proc., i cykliczne podwyżki płacy
Obronność Thales zaprezentował zaawansowane rozwiązania defence na targach MSPO w Kielcach
2023-09-18 | 17:00

Thales zaprezentował zaawansowane rozwiązania defence na targach MSPO w Kielcach

Thales, globalny lider branży defence, wziął udział w 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), który odbył się w dniach 5-8 września w Kielcach. Thales

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Postępowania sądowe w Polsce trwają coraz dłużej. Wydłuża się zwłaszcza czas w sprawach gospodarczych

Czas trwania postępowań sądowych, zamiast maleć, w ostatnich latach wzrósł. W przypadku spraw gospodarczych przewlekłość procesów może oznaczać paraliż działalności firmy, a w konsekwencji nawet jej upadłość. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej receptą na ten stan rzeczy powinna być informatyzacja systemu sądowego, zwiększenie jego finansowania oraz ograniczenia zakresu przypadających do rozstrzygnięcia spraw, w których orzeczenia nie wymagają kompetencji sądów. Niepotrzebna jest też procedura gospodarcza.

Transport

Mazowieckie lotniska będą mogły wkrótce obsłużyć 40 mln pasażerów rocznie. Trwają przygotowania do modernizacji na Okęciu i w Modlinie

Lotnisko Chopina, które właśnie obchodziło 90. urodziny, może w tym roku obsłużyć nawet 20 mln pasażerów. To o 10 proc. więcej niż rok  temu. Aby sprostać rosnącemu ruchowi turystycznemu w kolejnych latach, potrzebne jest jednak zwiększenie przepustowości. Planowana rozbudowa do 2028 roku pozwoli obsługiwać rocznie nawet 30 mln pasażerów. Łącznie z możliwościami lotnisk w Modlinie i Radomiu ma to być ok. 10 mln pasażerów więcej.

Ochrona środowiska

Stworzenie cyfrowego bliźniaka Ziemi coraz bliżej. Pomoże precyzyjniej przewidywać klęski żywiołowe

Na początku czerwca mają zostać uruchomione dwa pierwsze komponenty cyfrowej repliki Ziemi. To inicjatywa Komisji Europejskiej, w ramach której powstaje superzaawansowana symulacja zjawisk, m.in. atmosferycznych i klimatycznych, do jakich dochodzi na Ziemi. Oparte na bogatych zbiorach danych, m.in. ze zdjęć satelitarnych, i ich zaawansowanej analizie narzędzia pozwolą z dwutygodniowym wyprzedzeniem przewidywać zdarzenia pogodowe, precyzując prognozę do obszarów podzielonych na kwadraty o boku zaledwie kilku kilometrów. Będą mogły być wykorzystywane także w planowaniu miast, farm wiatrowych czy w rolnictwie. W tworzeniu rozwiązania bierze udział polski dostawca rozwiązań chmurowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.