G City współtwórcą obszernego projektu-MALL CBRN
Już w najbliższy czwartek 14 września, podczas Forum Dyrektorów Technicznych PRCH, które odbędzie się w Promenadzie, G City Europe zaprezentuje efekty programu MALL CBRN. Projekt podejmuje problematykę przeciwdziałania i reagowania na zagrożenia terrorystyczne z wykorzystaniem czynników chemicznych, biologicznych radiologicznych i nuklearnych w obiektach wielkopowierzchniowych. Inicjatorem projektu jest Uniwersytet Łódzki, który od samego początku współtworzy go wraz z głównym partnerem – G City.
Uniwersytet Łódzki przy współpracy G City oraz dzięki środkom pozyskanym z Komisji Europejskiej w listopadzie 2019 roku, rozpoczął realizację potężnego programu MALL CBRN. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa społeczeństwa Unii Europejskiej korzystającego na co dzień z usług wielkopowierzchniowych galerii handlowych poprzez stworzenie kompleksowego programu zapobiegania i reagowania na zagrożenia CBRNe.
W ramach projektu został powołany multidyscyplinarny zespół doświadczonych specjalistów złożony z naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, ekspertów bezpieczeństwa miejsc publicznych, a także byłych oficerów jednostki specjalnej GROM oraz byłego oficera Biura Operacji Antyterrorystycznych z oddziału warszawskiego. W 2020 roku, grupa ekspertów rozpoczęła przeprowadzenie audytów bezpieczeństwa w obiektach handlowych. W pierwszej kolejności było to 6 centrów należących do G City Europe (dawniej Atrium European Real Estate). Wizytacja specjalistów polegała na analizie potencjalnych zagrożeń o charakterze zarówno ogólnym jak i zdefiniowanych scenariuszach zagrożeń.
Elementami programu i pracy ekspertów jest powstanie handbook’a oraz zaplanowanie cyklu szkoleń i zajęć praktycznych w dwóch referencyjnych centrach handlowych. Handbook opisuje problematykę zdefiniowaną podczas audytów bezpieczeństwa w centrach handlowych, a także zawiera opis faktycznych zagrożeń/incydentów, które miały już miejsce oraz zbiór sposobów postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiekcie wielkopowierzchniowym. Zaplanowane szkolenia będą skierowane do czterech grup odbiorców: personelu technicznego, ochrony, managerów/zarządców centrów oraz najemców galerii. Ćwiczenia natomiast będą okazją do zdobycia praktycznej wiedzy na temat zachowania bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia i zostaną przeprowadzone w nocy, poza godzinami pracy centrów.
– Kwestie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników centrum handlowego są dla nas wartością nadrzędną. Wobec takiego podejścia współrealizacja programu MALL CBRN, związanego z bezpieczeństwem, była dla nas kluczowa i naturalna – mówi Krzysztof Cena, Head of Technical Department, G City Europe, współtwórca projektu Mall CBRN i dodaje – Uważam, że najmocniejszym aspektem programu jest spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa przez byłych oficerów jednostek specjalnych, którzy mają doświadczenia w realnych zagrożeniach. Program został doceniony przez Komisję Europejską, co przełożyło się na powstanie analogicznych projektów dla innego typu miejsc publicznych.
W najbliższy czwartek 14 września, podczas Forum Dyrektorów Technicznych PRCH w Promenadzie, członkowie PRCH będą mieli okazję zapoznać się z projektem MALL CBRN. W trakcie spotkania eksperci ds. bezpieczeństwa CBRN zaprezentują program, jego przebieg, wnioski z analizy przeprowadzonych audytów bezpieczeństwa, a także przedstawią rekomendacje procedur, jak zapobiegać i reagować w konkretnych sytuacjach zagrożenia. Dla zarządców i właścicieli centrów handlowych będących członkami PRCH, spotkanie jest bezpłatne. Aby się na nie zarejestrować należy skontaktować się z Polską Radą Centrów Handlowych.
W skład konsorcjum projektowego, poza twórcami MALL CBRN, wchodzą następujące instytucje: Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii (PL), Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa i Instytut Zarządzania (SK), Narodowy Instytut Technologii Lotniczych i Kosmicznych (ES), Hellenberg International (FI), Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii (PL). W 2022 roku do projektu dołączyli partnerzy strategiczni: Węgierskie Centrum Zwalczania Terroryzmu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Słowacji, lokalna policja w Antwerpii (Belgia), Policja Bezpieczeństwa Publicznego (Portugalia), Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (Polska), Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Więcej informacji na temat projektu MALL CBRN: https://mall-cbrn.uni.lodz.pl/
Grupa Metinvest działa mimo wojny i aktywnie wspiera wojsko oraz cywilów
PANASONIC PREZENTUJE NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA TOUGHBOOK NA SAHA EXPO 2024
W KIELCACH DYSKUTOWANO O NOWOCZESNYCH MUNDURACH
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.