G City współtwórcą obszernego projektu-MALL CBRN
Już w najbliższy czwartek 14 września, podczas Forum Dyrektorów Technicznych PRCH, które odbędzie się w Promenadzie, G City Europe zaprezentuje efekty programu MALL CBRN. Projekt podejmuje problematykę przeciwdziałania i reagowania na zagrożenia terrorystyczne z wykorzystaniem czynników chemicznych, biologicznych radiologicznych i nuklearnych w obiektach wielkopowierzchniowych. Inicjatorem projektu jest Uniwersytet Łódzki, który od samego początku współtworzy go wraz z głównym partnerem – G City.
Uniwersytet Łódzki przy współpracy G City oraz dzięki środkom pozyskanym z Komisji Europejskiej w listopadzie 2019 roku, rozpoczął realizację potężnego programu MALL CBRN. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa społeczeństwa Unii Europejskiej korzystającego na co dzień z usług wielkopowierzchniowych galerii handlowych poprzez stworzenie kompleksowego programu zapobiegania i reagowania na zagrożenia CBRNe.
W ramach projektu został powołany multidyscyplinarny zespół doświadczonych specjalistów złożony z naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, ekspertów bezpieczeństwa miejsc publicznych, a także byłych oficerów jednostki specjalnej GROM oraz byłego oficera Biura Operacji Antyterrorystycznych z oddziału warszawskiego. W 2020 roku, grupa ekspertów rozpoczęła przeprowadzenie audytów bezpieczeństwa w obiektach handlowych. W pierwszej kolejności było to 6 centrów należących do G City Europe (dawniej Atrium European Real Estate). Wizytacja specjalistów polegała na analizie potencjalnych zagrożeń o charakterze zarówno ogólnym jak i zdefiniowanych scenariuszach zagrożeń.
Elementami programu i pracy ekspertów jest powstanie handbook’a oraz zaplanowanie cyklu szkoleń i zajęć praktycznych w dwóch referencyjnych centrach handlowych. Handbook opisuje problematykę zdefiniowaną podczas audytów bezpieczeństwa w centrach handlowych, a także zawiera opis faktycznych zagrożeń/incydentów, które miały już miejsce oraz zbiór sposobów postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiekcie wielkopowierzchniowym. Zaplanowane szkolenia będą skierowane do czterech grup odbiorców: personelu technicznego, ochrony, managerów/zarządców centrów oraz najemców galerii. Ćwiczenia natomiast będą okazją do zdobycia praktycznej wiedzy na temat zachowania bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia i zostaną przeprowadzone w nocy, poza godzinami pracy centrów.
– Kwestie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników centrum handlowego są dla nas wartością nadrzędną. Wobec takiego podejścia współrealizacja programu MALL CBRN, związanego z bezpieczeństwem, była dla nas kluczowa i naturalna – mówi Krzysztof Cena, Head of Technical Department, G City Europe, współtwórca projektu Mall CBRN i dodaje – Uważam, że najmocniejszym aspektem programu jest spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa przez byłych oficerów jednostek specjalnych, którzy mają doświadczenia w realnych zagrożeniach. Program został doceniony przez Komisję Europejską, co przełożyło się na powstanie analogicznych projektów dla innego typu miejsc publicznych.
W najbliższy czwartek 14 września, podczas Forum Dyrektorów Technicznych PRCH w Promenadzie, członkowie PRCH będą mieli okazję zapoznać się z projektem MALL CBRN. W trakcie spotkania eksperci ds. bezpieczeństwa CBRN zaprezentują program, jego przebieg, wnioski z analizy przeprowadzonych audytów bezpieczeństwa, a także przedstawią rekomendacje procedur, jak zapobiegać i reagować w konkretnych sytuacjach zagrożenia. Dla zarządców i właścicieli centrów handlowych będących członkami PRCH, spotkanie jest bezpłatne. Aby się na nie zarejestrować należy skontaktować się z Polską Radą Centrów Handlowych.
W skład konsorcjum projektowego, poza twórcami MALL CBRN, wchodzą następujące instytucje: Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii (PL), Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa i Instytut Zarządzania (SK), Narodowy Instytut Technologii Lotniczych i Kosmicznych (ES), Hellenberg International (FI), Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii (PL). W 2022 roku do projektu dołączyli partnerzy strategiczni: Węgierskie Centrum Zwalczania Terroryzmu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Słowacji, lokalna policja w Antwerpii (Belgia), Policja Bezpieczeństwa Publicznego (Portugalia), Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (Polska), Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Więcej informacji na temat projektu MALL CBRN: https://mall-cbrn.uni.lodz.pl/

Grupa Metinvest działa mimo wojny i aktywnie wspiera wojsko oraz cywilów

PANASONIC PREZENTUJE NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA TOUGHBOOK NA SAHA EXPO 2024

W KIELCACH DYSKUTOWANO O NOWOCZESNYCH MUNDURACH
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.