GROT po Szkole Ognia
Modułowy System Broni Strzeleckiej GROT – flagowa konstrukcja Fabryki Broni została przedstawiona w najnowszych filmach Szkoły Ognia, specjalistycznego ośrodka, w którym szkolą się jednostki specjalne z całego świata.
Szkoła Ognia, ośrodek szkoleniowy, założony przez weterana misji specjalnych i instruktora Jacka Pietrzaka we współpracy z Fabryką Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o. o. stworzył serię filmów o flagowej konstrukcji naszego zakładu – rodzinie karabinków MSBS GROT. W swoich materiałach Szkoła Ognia wykazuje, że MSBS to bezpieczna i nowatorska konstrukcja, która odpowiada potrzebom współczesnego pola walki i wykorzystuje wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne oraz dostępne materiały by móc służyć Siłom Zbrojnym RP i innym służbom mundurowym
Warto pamiętać, że Modułowy System Broni Strzeleckiej GROT to nie jest jeden karabinek, ale cała rodzina broni. To też jedna z jego największych zalet, ponieważ każdy komponent możemy wymienić i dostosować do konkretnej misji czy przeznaczenia. Poza tym jest to broń szczególnie wygodna z perspektywy użytkownika, co może mieć kluczowe znaczenie w sytuacji zagrożenia. MSBS GROT to konstrukcja o znaczącym potencjale, którą cechuje celność oraz łatwość w obsłudze i konserwacji. Idea modułowości, na której oparty jest GROT pozwala na budowanie dookoła tego wyrobu całego systemu, na której zostanie zbudowane większość typów lekkiego uzbrojenia piechoty. Pozwoliłoby to także na znaczne uproszczenie logistyki. Liczne wymienne komponenty znacznie przyspieszają proces usprawniania oraz serwisowania broni.
- Filmy stworzone przez Szkołę Ognia pokazują wiele atutów, które wyróżniają naszą konstrukcję. Chcieliśmy oddać nasz najnowszy produkt w ręce doświadczonego i niezależnego specjalisty, jakim niewątpliwie jest Jacek Pietrzak. MSBS GROT został przetestowany przez jednego z najlepszych w Polsce ekspertów, który sam go użytkuje w swojej szkole od 3 lat, co jest najlepszą rekomendacją, jaką może wystawić instruktor, na co dzień współpracujący z jednostkami specjalnymi. Dziś w Polsce produkujemy broń, która jest efektem pracy naszych naukowców oraz specjalistów z WAT. MSBS to konstrukcja nowoczesna, konkurencyjna oraz co najważniejsze – niezawodna i bezpieczna dla użytkownika – mówi Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.
Pierwszy film „Reakcja na klik” jest już dostępny na portalu YouTube pod adresem:
https://youtu.be/92DZv11BoFo
Pozostałe filmy z serii publikowane będą na kanale Szkoły Ognia na portalu YouTube pod adresem:
https://www.youtube.com/channel/UCMQhgMVTmJ0JQWgFCkyuYAw
MSBS GROT powstał w ramach wojskowego projektu TYTAN, a broń została zaprezentowana po raz pierwszy w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2012 r. Ta wyjątkowa konstrukcja pozwala na szybką zmianę kluczowych modułów, takich jak moduł lufy ze zintegrowaną komorą gazową, mechanizm spustowy, moduł granatnik i kolba. Dzięki czemu można szybko dostosować broń dla konkretnego odbiorcy i konkretnych potrzeb. Te wszystkie cechy można osiągnąć zarówno w układzie klasycznym i bezkolbowym. Pierwsze egzemplarze MSBS „GROT” weszły w skład uzbrojenia Wojska Polskiego w 2017 roku.
Do sprzedaży na rodzimym rynku trafiły też cywilne wersje karabinka – GROT S 10 FB-M1 oraz GROT S16 FB-M1. Obie wersje różnią się długością lufy, które wynoszą odpowiednio 10,5 i 16 cali. To najnowocześniejsza konstrukcja dla użytkownika cywilnego, produkowana zgodnie ze standardami jakościowymi stosowanymi dla produktów wojskowych. Odbiorcami karabinków są miłośnicy polskiej broni, którzy uprawiają szeroko rozumiany sport strzelecki tj. strzelectwo dynamiczne, jak i strzelectwo tarczowe.

Grupa Metinvest działa mimo wojny i aktywnie wspiera wojsko oraz cywilów

PANASONIC PREZENTUJE NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA TOUGHBOOK NA SAHA EXPO 2024

W KIELCACH DYSKUTOWANO O NOWOCZESNYCH MUNDURACH
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.