Niezawodna pomoc – zawsze gotowi do wsparcia i pomocy ukraińskim uchodźcom.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Jusiztek 2
05-131 Zegrze
rzecznik.wot|mon.gov.pl| |rzecznik.wot|mon.gov.pl
+48261883029
https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/
Od blisko 2 miesięcy w całej Polsce żołnierze WOT prowadzą działania wsparcia administracji publicznej w pomocy ukraińskim uchodźcom. Miesiąc temu zaangażowanie Terytorialsów wzrosło, a operacja otrzymała kryptonim „Niezawodna pomoc”. Codziennie zaangażowanych jest ponad tysiąc żołnierzy, którzy do tej pory zapewnili bezpieczne schronie blisko 770 tysiącom uchodźców.
Już dwa dni po wybuchu konfliktu zbrojnego, zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej utworzono Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców (GWRU), których działania skupiają się na wsparciu samorządów, organizacji społecznych oraz innych podmiotów podejmującym działania związane z relokacją, czasowym zakwaterowaniem, integracją oraz opieką nad uchodźcami. W tym zakresie żołnierze WOT wspierają działania straży granicznej na przejściach granicznych oraz administracji publicznej na dworcach kolejowych, punktach informacyjnych oraz recepcyjnych. Sytuacja pokazała, że połączenie wysiłków żołnierzy, strażaków, policjantów, harcerzy, SOK-istów i wolontariuszy stanowi siłę, dzięki której każdy potrzebujący otrzymał niezbędną pomoc. Terytorialsi również wykonują szereg zadań na magazynach, gdzie odbierają oraz zawiadują dystrybucją paczek z pomocą humanitarną. Transporty kierowane są zarówno do punktów w Polsce, jak również do Ukrainy, ważnym elementem są tutaj medykamenty, których brakuje u naszych sąsiadów. Należy podkreślić, że reagując dynamicznie na trudną sytuację jaka spotkała naszych wschodnich sąsiadów, żołnierze pomagali w transporotwaniu dzieci chorych onkologicznie do świętokrzykich szpitali. "Niezawodna pomoc" do nie tylko wsparcie ukraińskich obywateli. Terytorialsi zabezpieczyli na terenie Polski transport zabijkich studentów, którzy byli smuszeni wrócić z Ukrainy do swojego kraju.
Statystyki
Od początku operacji do realizacji zadań angażowanych jest średnio 1100 żołnierzy na dobę. W szczytowym momencie było to blisko 1500 żołnierzy i ponad 70 jednostek sprzętu wojskowego. Żołnierze WOT wspierają 38 punktów recepcyjnych i 21 punktów informacyjnych angażując do tego zadania ponad 400 żołnierzy każdego dnia. Wspieranych jest również 20 miejsc czasowego przebywania uchodźców. W ramach operacji „NIEZAWODNA POMOC” udzielono wsparcia blisko 770 tysiącom uchodźcom, z czego ponad 260 tysiącom zapewniono
transport do miejsc na terenie całego kraju i poza jego granicami. Przetransportowano również ponad 803 ton wszelkiego rodzaju materiałów niezbędnych do udzielenia pomocy uchodźcom z terenu Ukrainy.
Wczesne i zdecydowane działania Wojsk Obrony Terytorialnej pozwoliły na złagodzenie skutków kryzysu migracyjnego będącego efektem agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Po raz kolejny Terytorialsi pokazali, że są nieodzownym elementem przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym oraz wsparciem innych służb i administracji publicznej.
Grupa Metinvest działa mimo wojny i aktywnie wspiera wojsko oraz cywilów
PANASONIC PREZENTUJE NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA TOUGHBOOK NA SAHA EXPO 2024
W KIELCACH DYSKUTOWANO O NOWOCZESNYCH MUNDURACH
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.