Niezawodna pomoc – zawsze gotowi do wsparcia i pomocy ukraińskim uchodźcom.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Jusiztek 2
05-131 Zegrze
rzecznik.wot|mon.gov.pl| |rzecznik.wot|mon.gov.pl
+48261883029
https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/
Od blisko 2 miesięcy w całej Polsce żołnierze WOT prowadzą działania wsparcia administracji publicznej w pomocy ukraińskim uchodźcom. Miesiąc temu zaangażowanie Terytorialsów wzrosło, a operacja otrzymała kryptonim „Niezawodna pomoc”. Codziennie zaangażowanych jest ponad tysiąc żołnierzy, którzy do tej pory zapewnili bezpieczne schronie blisko 770 tysiącom uchodźców.
Już dwa dni po wybuchu konfliktu zbrojnego, zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej utworzono Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców (GWRU), których działania skupiają się na wsparciu samorządów, organizacji społecznych oraz innych podmiotów podejmującym działania związane z relokacją, czasowym zakwaterowaniem, integracją oraz opieką nad uchodźcami. W tym zakresie żołnierze WOT wspierają działania straży granicznej na przejściach granicznych oraz administracji publicznej na dworcach kolejowych, punktach informacyjnych oraz recepcyjnych. Sytuacja pokazała, że połączenie wysiłków żołnierzy, strażaków, policjantów, harcerzy, SOK-istów i wolontariuszy stanowi siłę, dzięki której każdy potrzebujący otrzymał niezbędną pomoc. Terytorialsi również wykonują szereg zadań na magazynach, gdzie odbierają oraz zawiadują dystrybucją paczek z pomocą humanitarną. Transporty kierowane są zarówno do punktów w Polsce, jak również do Ukrainy, ważnym elementem są tutaj medykamenty, których brakuje u naszych sąsiadów. Należy podkreślić, że reagując dynamicznie na trudną sytuację jaka spotkała naszych wschodnich sąsiadów, żołnierze pomagali w transporotwaniu dzieci chorych onkologicznie do świętokrzykich szpitali. "Niezawodna pomoc" do nie tylko wsparcie ukraińskich obywateli. Terytorialsi zabezpieczyli na terenie Polski transport zabijkich studentów, którzy byli smuszeni wrócić z Ukrainy do swojego kraju.
Statystyki
Od początku operacji do realizacji zadań angażowanych jest średnio 1100 żołnierzy na dobę. W szczytowym momencie było to blisko 1500 żołnierzy i ponad 70 jednostek sprzętu wojskowego. Żołnierze WOT wspierają 38 punktów recepcyjnych i 21 punktów informacyjnych angażując do tego zadania ponad 400 żołnierzy każdego dnia. Wspieranych jest również 20 miejsc czasowego przebywania uchodźców. W ramach operacji „NIEZAWODNA POMOC” udzielono wsparcia blisko 770 tysiącom uchodźcom, z czego ponad 260 tysiącom zapewniono
transport do miejsc na terenie całego kraju i poza jego granicami. Przetransportowano również ponad 803 ton wszelkiego rodzaju materiałów niezbędnych do udzielenia pomocy uchodźcom z terenu Ukrainy.
Wczesne i zdecydowane działania Wojsk Obrony Terytorialnej pozwoliły na złagodzenie skutków kryzysu migracyjnego będącego efektem agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Po raz kolejny Terytorialsi pokazali, że są nieodzownym elementem przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym oraz wsparciem innych służb i administracji publicznej.

Grupa Metinvest działa mimo wojny i aktywnie wspiera wojsko oraz cywilów

PANASONIC PREZENTUJE NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA TOUGHBOOK NA SAHA EXPO 2024

W KIELCACH DYSKUTOWANO O NOWOCZESNYCH MUNDURACH
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.