Niezawodna pomoc – zawsze gotowi do wsparcia i pomocy ukraińskim uchodźcom.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Jusiztek 2
05-131 Zegrze
rzecznik.wot|mon.gov.pl| |rzecznik.wot|mon.gov.pl
+48261883029
https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/
Od blisko 2 miesięcy w całej Polsce żołnierze WOT prowadzą działania wsparcia administracji publicznej w pomocy ukraińskim uchodźcom. Miesiąc temu zaangażowanie Terytorialsów wzrosło, a operacja otrzymała kryptonim „Niezawodna pomoc”. Codziennie zaangażowanych jest ponad tysiąc żołnierzy, którzy do tej pory zapewnili bezpieczne schronie blisko 770 tysiącom uchodźców.
Już dwa dni po wybuchu konfliktu zbrojnego, zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej utworzono Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców (GWRU), których działania skupiają się na wsparciu samorządów, organizacji społecznych oraz innych podmiotów podejmującym działania związane z relokacją, czasowym zakwaterowaniem, integracją oraz opieką nad uchodźcami. W tym zakresie żołnierze WOT wspierają działania straży granicznej na przejściach granicznych oraz administracji publicznej na dworcach kolejowych, punktach informacyjnych oraz recepcyjnych. Sytuacja pokazała, że połączenie wysiłków żołnierzy, strażaków, policjantów, harcerzy, SOK-istów i wolontariuszy stanowi siłę, dzięki której każdy potrzebujący otrzymał niezbędną pomoc. Terytorialsi również wykonują szereg zadań na magazynach, gdzie odbierają oraz zawiadują dystrybucją paczek z pomocą humanitarną. Transporty kierowane są zarówno do punktów w Polsce, jak również do Ukrainy, ważnym elementem są tutaj medykamenty, których brakuje u naszych sąsiadów. Należy podkreślić, że reagując dynamicznie na trudną sytuację jaka spotkała naszych wschodnich sąsiadów, żołnierze pomagali w transporotwaniu dzieci chorych onkologicznie do świętokrzykich szpitali. "Niezawodna pomoc" do nie tylko wsparcie ukraińskich obywateli. Terytorialsi zabezpieczyli na terenie Polski transport zabijkich studentów, którzy byli smuszeni wrócić z Ukrainy do swojego kraju.
Statystyki
Od początku operacji do realizacji zadań angażowanych jest średnio 1100 żołnierzy na dobę. W szczytowym momencie było to blisko 1500 żołnierzy i ponad 70 jednostek sprzętu wojskowego. Żołnierze WOT wspierają 38 punktów recepcyjnych i 21 punktów informacyjnych angażując do tego zadania ponad 400 żołnierzy każdego dnia. Wspieranych jest również 20 miejsc czasowego przebywania uchodźców. W ramach operacji „NIEZAWODNA POMOC” udzielono wsparcia blisko 770 tysiącom uchodźcom, z czego ponad 260 tysiącom zapewniono
transport do miejsc na terenie całego kraju i poza jego granicami. Przetransportowano również ponad 803 ton wszelkiego rodzaju materiałów niezbędnych do udzielenia pomocy uchodźcom z terenu Ukrainy.
Wczesne i zdecydowane działania Wojsk Obrony Terytorialnej pozwoliły na złagodzenie skutków kryzysu migracyjnego będącego efektem agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Po raz kolejny Terytorialsi pokazali, że są nieodzownym elementem przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym oraz wsparciem innych służb i administracji publicznej.
Grupa Metinvest działa mimo wojny i aktywnie wspiera wojsko oraz cywilów
PANASONIC PREZENTUJE NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA TOUGHBOOK NA SAHA EXPO 2024
W KIELCACH DYSKUTOWANO O NOWOCZESNYCH MUNDURACH
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.