W Wielkanoc 3 tys. żołnierzy WOT na służbie
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Jusiztek 2
05-131 Zegrze
rzecznik.wot|mon.gov.pl| |rzecznik.wot|mon.gov.pl
+48261883029
https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/
W czasie Świąt Wielkanocnych 3 tys. żołnierzy WOT realizuje różne zadania na granicy i wspierając uchodźców z Ukrainy.
Operacja „Niezawodna pomoc” – wsparcie administracji publicznej w pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
W całej Polsce żołnierze WOT prowadzą działania w ramach operacji pk. „Niezawodna pomoc”. Jej celem jest wsparcie administracji publicznej w pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
Do najważniejszych zadań realizowanych w ramach operacji „Niezawodna pomoc” należy zaliczyć wsparcie administracji publicznej w całej Polsce. W tym zakresie żołnierze WOT wspierają działania straży granicznej na przejściach granicznych oraz administracji publicznej na dworcach kolejowych, punktach informacyjnych oraz recepcyjnych. Terytorialsi również wykonują szereg zadań na magazynach, gdzie odbierają oraz zawiadują dystrybucją paczek z pomocą humanitarną. Transporty kierowane są zarówno do punktów w Polsce, jak również do Ukrainy, ważnym elementem są tutaj medykamenty, których brakuje u naszych wschodnich sąsiadów.
Operacja „Silne Wsparcie”
Od początku września WOT prowadzi operację pk. „Silne Wsparcie”, w jej ramach żołnierze realizują zadania bezpośredniej ochrony granicy na korzyść Straży Granicznej, patrolują pieszo, konno i pojazdami odcinki granicy na wysokości rzeki Bug, wystawiają punkty kontrolne i posterunki obserwacyjne, doświetlają odcinki granicy, wystawiają też patrole w głębi strefy nadgranicznej. Grupy Rozpoznania Obrazowego WOT dysponujące bezzałogowcami rozpoznawczymi zapewniają ciągły monitoring sytuacji w strefie nadgranicznej i w bezpośredniej bliskości granicy po stronie białoruskiej. Bezzałogowce WOT wykonały ponad 500 operacji powietrznych przekraczających 1000 godzin lotów, w tym 70% w warunkach nocnych. Do tej pory udaremniono ponad 1000 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Ponadto dozorowanie terenu pozwoliło kilkakrotnie uratować ludzkie życie, bowiem nieświadomi uwarunkowań terenowych migranci często narażali swoje życie. Jedna z grup utknęła na bagnach. Do wykrytych przez operatorów BSP poszkodowanych natychmiast wysłano grupę ratunkową.

Grupa Metinvest działa mimo wojny i aktywnie wspiera wojsko oraz cywilów

PANASONIC PREZENTUJE NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA TOUGHBOOK NA SAHA EXPO 2024

W KIELCACH DYSKUTOWANO O NOWOCZESNYCH MUNDURACH
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.