16 akcji w ciągu całego roku – WIŚNIOWSKI podsumował ekodziałania
Fundacja Horyzont 360, założona przez przedsiębiorcę i lokalnego patriotę Andrzeja Wiśniowskiego, z pełnym zaangażowaniem realizuje swoją misję wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego i ekologicznego Sądecczyzny. Od początku swojego działania Fundacja zorganizowała szereg inicjatyw mających na celu integrację lokalnej społeczności oraz promocję regionu, z naciskiem na ochronę środowiska, edukację ekologiczną oraz rozwój przedsiębiorczości.
Z tej okazji, podsumowano rok 2024 i wszystkie wydarzenia zorganizowane w naszym regionie. Jedną z najważniejszych była akcja ekologiczna #Sprzątamy dla Sądecczyzny, zorganizowana przez Fundację Horyzont 360 przy współpracy z firmą WIŚNIOWSKI. Podczas sprzątania brzegów Jeziora Rożnowskiego oraz okolicznych miejscowości udało się zebrać aż 2108 worków śmieci, co jest efektem pracy ponad 12 tysięcy uczestników. To imponujące przedsięwzięcie dowiodło, jak ogromny potencjał społeczny drzemie w lokalnej społeczności, gotowej do zaangażowania w działania proekologiczne.
Tegoroczny kalendarz atrakcji i ekodziałań w pigułce – 16 wydarzeń w 2024 r.
Oprócz akcji sprzątania, Fundacja Horyzont 360 zorganizowała szereg wydarzeń edukacyjnych i rozwojowych. W lutym odbyła się inicjatywa Game Challenge, przyciągając 160 uczestników, a w marcu wystartowały Wiosenne Warsztaty Technologiczne w których wzięło udział ponad 500 uczestników. Lipiec przyniósł „Letnie warsztaty w formie półkolonii”, odkrywając rejony Sądecczyzny i uczestnicząc w licznych zajęciach. Z kolei podczas sierpniowej „Astro Nocy” około 400 uczestników mogło podziwiać nocne niebo i zgłębiać tajemnice astronomii. W październiku i listopadzie Fundacja przeprowadziła innowacyjne warsztaty ekologiczne, w których uczestniczyło około 400 dzieci i młodzieży. Równolegle odbywał się konkurs "Jestem eko świadomy", w którym rywalizowało 134 uczniów z 15 różnych szkół. Na listopad przewidziano także dodatkowe warsztaty z zakresu ekologii, które połączyły edukację z nowoczesnymi technologiami, takimi jak VR i druk 3D, dając uczestnikom szansę na zaprezentowanie własnych pomysłów ekologicznych. W grudniu zaś Fundacja Horyzont 360 wraz z marką WIŚNIOWSKI zapraszają na zimowe warsztaty, które co roku przyciągają ponad 700 uczestników.
Fundacja Horyzont 360 zamierza kontynuować swoje działania na rzecz rozwoju Sądecczyzny, zarówno w obszarze ekologicznym, jak i społeczno-gospodarczym, wzmacniając lokalną społeczność i podkreślając unikalność regionu. Przyszłość Sądecczyzny leży w rękach aktywnych mieszkańców, a Fundacja Horyzont 360 będzie ich nadal wspierać, dostarczając inspiracji i narzędzi do wspólnego działania.
Podsumowanie konkursu wiedzy o ekologii
W dniu 8 listopada br. odbyło się także spotkanie będące finałem konkursu wiedzy o środowisku "Jestem eko-świadomy". W konkursie wzięły udział 3 grupy wiekowe, a formularze wypełniało ok 40 dzieci z 7 lokalnych szkół. Byli to najlepsi uczniowie, którzy przeszli do II etapu konkursu, spośród ponad 120 zgłoszonych osób.
Pytania dotyczyły wiedzy z zakresu ekologii i środowiska. Wśród wybranych m.in. jaki jest najwyższy szczyt rejonu nowosądeckiego, jak nazywa się osoba zajmująca się ptakami, co zrobić z przepaloną żarówką czy kiedy obchodzimy dzień bez śmiecenia. Nagrodami w konkursie były: laptopy, tablety, smartwatche, głośniki bluetooth oraz nagrody pocieszenia.
Podczas wydarzenia organizatorzy zadbali także o prelekcje, m.in. podsumowującą działania Fundacji Horyzont 360, a także nt. zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej produkcji. Podczas spotkania obecna była także dziekan Aneta Oleksy-Gębczyk z ANS w Nowym Sączu.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.