16 akcji w ciągu całego roku – WIŚNIOWSKI podsumował ekodziałania
Fundacja Horyzont 360, założona przez przedsiębiorcę i lokalnego patriotę Andrzeja Wiśniowskiego, z pełnym zaangażowaniem realizuje swoją misję wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego i ekologicznego Sądecczyzny. Od początku swojego działania Fundacja zorganizowała szereg inicjatyw mających na celu integrację lokalnej społeczności oraz promocję regionu, z naciskiem na ochronę środowiska, edukację ekologiczną oraz rozwój przedsiębiorczości.
Z tej okazji, podsumowano rok 2024 i wszystkie wydarzenia zorganizowane w naszym regionie. Jedną z najważniejszych była akcja ekologiczna #Sprzątamy dla Sądecczyzny, zorganizowana przez Fundację Horyzont 360 przy współpracy z firmą WIŚNIOWSKI. Podczas sprzątania brzegów Jeziora Rożnowskiego oraz okolicznych miejscowości udało się zebrać aż 2108 worków śmieci, co jest efektem pracy ponad 12 tysięcy uczestników. To imponujące przedsięwzięcie dowiodło, jak ogromny potencjał społeczny drzemie w lokalnej społeczności, gotowej do zaangażowania w działania proekologiczne.
Tegoroczny kalendarz atrakcji i ekodziałań w pigułce – 16 wydarzeń w 2024 r.
Oprócz akcji sprzątania, Fundacja Horyzont 360 zorganizowała szereg wydarzeń edukacyjnych i rozwojowych. W lutym odbyła się inicjatywa Game Challenge, przyciągając 160 uczestników, a w marcu wystartowały Wiosenne Warsztaty Technologiczne w których wzięło udział ponad 500 uczestników. Lipiec przyniósł „Letnie warsztaty w formie półkolonii”, odkrywając rejony Sądecczyzny i uczestnicząc w licznych zajęciach. Z kolei podczas sierpniowej „Astro Nocy” około 400 uczestników mogło podziwiać nocne niebo i zgłębiać tajemnice astronomii. W październiku i listopadzie Fundacja przeprowadziła innowacyjne warsztaty ekologiczne, w których uczestniczyło około 400 dzieci i młodzieży. Równolegle odbywał się konkurs "Jestem eko świadomy", w którym rywalizowało 134 uczniów z 15 różnych szkół. Na listopad przewidziano także dodatkowe warsztaty z zakresu ekologii, które połączyły edukację z nowoczesnymi technologiami, takimi jak VR i druk 3D, dając uczestnikom szansę na zaprezentowanie własnych pomysłów ekologicznych. W grudniu zaś Fundacja Horyzont 360 wraz z marką WIŚNIOWSKI zapraszają na zimowe warsztaty, które co roku przyciągają ponad 700 uczestników.
Fundacja Horyzont 360 zamierza kontynuować swoje działania na rzecz rozwoju Sądecczyzny, zarówno w obszarze ekologicznym, jak i społeczno-gospodarczym, wzmacniając lokalną społeczność i podkreślając unikalność regionu. Przyszłość Sądecczyzny leży w rękach aktywnych mieszkańców, a Fundacja Horyzont 360 będzie ich nadal wspierać, dostarczając inspiracji i narzędzi do wspólnego działania.
Podsumowanie konkursu wiedzy o ekologii
W dniu 8 listopada br. odbyło się także spotkanie będące finałem konkursu wiedzy o środowisku "Jestem eko-świadomy". W konkursie wzięły udział 3 grupy wiekowe, a formularze wypełniało ok 40 dzieci z 7 lokalnych szkół. Byli to najlepsi uczniowie, którzy przeszli do II etapu konkursu, spośród ponad 120 zgłoszonych osób.
Pytania dotyczyły wiedzy z zakresu ekologii i środowiska. Wśród wybranych m.in. jaki jest najwyższy szczyt rejonu nowosądeckiego, jak nazywa się osoba zajmująca się ptakami, co zrobić z przepaloną żarówką czy kiedy obchodzimy dzień bez śmiecenia. Nagrodami w konkursie były: laptopy, tablety, smartwatche, głośniki bluetooth oraz nagrody pocieszenia.
Podczas wydarzenia organizatorzy zadbali także o prelekcje, m.in. podsumowującą działania Fundacji Horyzont 360, a także nt. zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej produkcji. Podczas spotkania obecna była także dziekan Aneta Oleksy-Gębczyk z ANS w Nowym Sączu.
Składowiska odpadów bardzo potrzebne [MATERIAŁ EKSPERCKI]
ARTE.TV Z CYKLEM FILMÓW: OSTATNI DZWONEK DLA ŚRODOWISKA – COP 2024
Amiblu zaangażowane w 6. edycję Operacji Czysta Rzeka
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.