Aktywiści spytają urzędników czy ich miasta są gotowe na zabójcze fale upałów.
Przyspieszenie zmiany klimatu zwiększyło szanse na wystąpienie fal upałów zagrażających życiu Polaków. Aktywiści klimatyczni skierowali do Urzędu Miasta Wrocławia szereg pytań o to na ile miasto jest na nie przygotowane. To początek ogólnopolskiej kampanii, kolejne wnioski trafią m.in. do władz Warszawy, Krakowa i Poznania.
16 maja na wrocławskim Rynku odbyła się konferencja prasowa organizacji i grup działających w ramach koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu, w tym m.in. Fundacji FOTA4Climate (polska część międzynarodowego ruchu WePlanet), Fundacji Ekorozwoju czy Extinction Rebellion Wrocław. Aktywiści przedstawili wniosek o udzielenie informacji publicznej, który skierowali do Urzędu Miasta. Pytają w nim o przygotowania do fal upałów, które mogą pozbawić życia setki mieszkańców Wrocławia.
Kwiecień 2024 był 11. miesiącem z rzędu, w którym globalne temperatury osiągnęły rekordowy poziom. Średnia temperatura globalna ostatnich 12 miesięcy była o 1,58 °C wyższa od tej z lat 1850-1900. Rekordy temperatury padły w tym roku w Meksyku (51°C), Mjanmie (46°C), Tajlandii (44°C) czy Bangladeszu (42°C).
Wyniki ankiety opublikowane przez Guardiana nie napawają optymizmem. Spośród blisko 400 czołowych klimatologów, którzy udzielili odpowiedzi, 80% przewiduje co najmniej 2,5°C, a połowa co najmniej 3°C wzrostu temperatury do roku 2100 w porównaniu z okresem przedindustrialnym.
Bardzo ciepło jest także w Polsce. Luty był o 5,8 °C cieplejszy od wieloletniej średniej. Marzec był o 3,6 °C cieplejszy, a temperatury ustanowiły nowy rekord tego miesiąca: 26 °C.
„Nie wiemy czy obserwowane w ostatnich 11 miesiącach silne ocieplenie to jednorazowa anomalia, czy też przejaw gwałtownego przyspieszenia zmian klimatycznych. Niezależnie od tego możemy stwierdzić, że szanse na wystąpienie zabójczych fal upałów w Polsce bardzo wzrosły. Jako bardzo niebezpieczną w naszych warunkach można uznać pogodę 4 dni z rzędu z temperaturą ponad 40°C i tropikalnymi nocami (tj. powyżej 20 °C).”
powiedział Krzysztof Drozdowski, fizyk, specjalista meteorologii, ekspert Fundacji FOTA4Climate.
„Chcemy dziś zapytać wrocławskich urzędników w jaki sposób nas na to przygotowują. Mamy poważne obawy, że Wrocław nie jest gotowy na takie upały i że grozi nam powtórka tego, co wydarzyło się we Francji w 2003”
powiedział Adam Błażowski, inżynier, publicysta, współtwórca koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu i międzynarodowego stowarzyszenia ekologicznego WePlanet.
Przypomnijmy: w sierpniu 2003 z powodu fali upałów we Francji zmarło ok. 30 tys. ludzi, a w całej Europie ok. 70 tys. Temperatury we Francji dochodziły wówczas do 44°C, ale w Niemczech czy Wielkiej Brytanii wystarczyło ok. 40°C by spowodować tysiące ofiar. Według analizy opublikowanej w „PLoS Medicine", w latach 1990-2019 liczba ofiar śmiertelnych upałów wynosiła na świecie średnio 153 tys. osób rocznie.
Dotychczasowy rekord Polski (39,5 °C) jest niebezpiecznie blisko groźnych wartości i może (choć nie musi) zostać pobity tego lata.
Wniosek o dostęp do informacji publicznej skierowany do Urzędu Miasta powołuje się m.in. na zapisy Planu Adaptacji Miasta Wrocławia do Zmian Klimatu przyjętego 5 września 2019 r. uchwałą nr XIII/342/19 Rady Miejskiej Wrocławia.
„Ten plan zawiera wiele poprawnych wniosków i wskazań co powinno zostać zrobione, aby chronić Wrocławian przed falami upałów. Mamy jednak wrażenie, że wiele z nich nie jest realizowane lub jest realizowane w niewystarczającym stopniu.”
uważa Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji Ekorozwoju.
Plan adaptacji w części “Podniesienie bezpieczeństwa miasta w sytuacjach ekstremalnych zjawisk pogodowych”, zawiera ogólne sformułowania takiej jak:
· rozwój systemu monitorowania zagrożeń,
· rozwój systemu ostrzegania i alarmowania,
· przegląd i ocena planu zarządzania kryzysowego,
· przegląd i ocena procedur reagowania kryzysowego,
· uruchomienie niezbędnych sił oraz środków potrzebnych na m.in. modernizację i zakup nowoczesnego sprzętu, aparatury, oprogramowania.
Społecznicy chcą się dowiedzieć co konkretnie zostało wykonane w każdym z tych punktów. Pytają także jakie działania są zawarte w „planie i procedurach reagowania kryzysowego w reakcji na fale upałów”.
Podobne plany i procedury we Francji zawierają bardziej sprecyzowane działania, takie jak:
· uruchomienie centrów chłodzenia,
· reakcja na zwiększone zużycie energii elektrycznej, w związku z potrzebami chłodzenia,
· ewakuacja najbardziej zagrożonych mieszkańców z ich mieszkań do centrów chłodzenia,
· działanie infolinii,
· wygospodarowanie dodatkowych przestrzeni w szpitalach dla osób dotkniętych upałem.
W perspektywie długoterminowej Wrocławską Ochronę Klimatu interesują dotychczasowe postępy i plany w zakresie zwiększenia powierzchni zacienionej przez drzewa i retencja wód opadowych. Takie informacje powinny się znaleźć w raporcie z wdrażania Planu Adaptacji. Wg Planu Adaptacji (część “Monitoring realizacji Planu Adaptacji”) taki raport powinien zostać przygotowany raz na 3 lata i zawierać podstawowe informacje o zainicjowanych, przygotowanych, realizowanych działaniach adaptacyjnych prowadzonych w okresie sprawozdawczym. Raport powinien być udostępniony w sposób umożliwiający opinii publicznej zapoznanie się z jego treścią. WOK pyta więc czy raport powstał, a jeśli nie to kiedy powstanie.
Wniosek do władz Wrocławia jest pierwszym etapem kampanii, w której podobne pytania zostaną zadane władzom największych miast Polski.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Klątwa jednorazowego plastiku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
Polska prezydencja zbiegła się z rozpoczęciem rozmów na temat wieloletnich unijnych ram finansowych (WRF), które określą cele i priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. Projekt budżetu ma być gotowy w lipcu, a potem rozpoczną się negocjacje między instytucjami unijnymi. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad WRF, dlatego to od naszego kraju swoje konsultacje rozpoczęli europarlamentarzyści, którzy są współsprawozdawcami PE ds. wieloletniego budżetu Unii Europejskiej.
Prawo
Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych

W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa. To wynik o 59 proc. niższy niż rok wcześniej – wynika z „Barometru prawa” Grant Thornton. Eksperci wskazują, że nie przekłada się to jednak na jakość nowych przepisów. Tempo prac regulacyjnych przyspiesza, a konsultacje publiczne rzadko są transparentne. Przedsiębiorcy czują się pomijani w procesie konsultacji i zaskakiwani nagłymi zmianami w prawie.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.