Amiblu zaangażowane w 6. edycję Operacji Czysta Rzeka
1 marca 2024 roku rozpoczęła się 6. edycja Operacji Czysta Rzeka, największej ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania rzek, jezior i terenów wokół. Ta oddolna inicjatywa, realizowana przez wolontariuszy, ma na celu usunięcie odpadów z koryt rzek, ich brzegów oraz okolicznych terenów rekreacyjnych.
Amiblu, jako firma świadoma wyzwań ekologicznych, w tym roku dołączyła do grona organizacji wspierających tę akcję, angażując swoich pracowników w zbiórkę odpadów. W ramach inicjatywy, Agnieszka Lubieniecka, Managerka ds. Komunikacji i Marketingu w Amiblu, podkreśla znaczenie działań na rzecz ochrony środowiska: Decyzję o przyłączeniu się do akcji podjęliśmy bardzo szybko. Działamy w świecie infrastruktury wodnej, ale zdajemy sobie sprawę z konieczności dbania o naturalne zasoby. Chcemy aktywnie uczestniczyć w sprzątaniu, spotykać się nad rzeką czy jeziorem, integrować i mieć poczucie, że razem możemy zdziałać coś dobrego. Hasło, które przyświeca naszej firmie: Szanujmy wodę tak, jak na to zasługuje, idealnie rezonuje z ideą całej akcji.
Amiblu utworzyło dwa sztaby wolontariackie w Gdańsku i Dąbrowie Górniczej, gdzie zorganizowano sprzątanie terenów wokół Jeziora Otomińskiego oraz Zbiornika Pogoria I, zlokalizowanych niedaleko polskich fabryk producenta rur GRP. W tym roku w akcjach Operacji Czysta Rzeka zebrano ponad 546 000 kg odpadów, a w przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 27 000 osób, sprzątając ponad 1000 lokalizacji.
Odpowiedzialność za naturę to nie tylko działania indywidualne, ale również kolektywne. Wydatki na ochronę środowiska w Polsce w 2023 roku wyniosły około 99,1 miliardów złotych, co stanowi 3,3 proc. PKB. Operacja Czysta Rzeka jest nie tylko sposobem na oczyszczenie terenów wodnych, ale także szansą na zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników i społeczności lokalnych.
W obliczu rosnących potrzeb ekologicznych, skala wyzwań związanych z ochroną środowiska w Polsce jest ogromna. Pomimo że nasz kraj charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników średniej ilości wytwarzanych odpadów komunalnych w Europie – w 2022 roku wynoszącym 355 kg na mieszkańca – działania w zakresie edukacji i sprzątania są niezbędne. Operacja Czysta Rzeka ma na celu nie tylko sprzątanie, ale także edukację społeczeństwa o znaczeniu dbałości o środowisko i odpowiedzialności za lokalne ekosystemy.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.