Amiblu zaangażowane w 6. edycję Operacji Czysta Rzeka
1 marca 2024 roku rozpoczęła się 6. edycja Operacji Czysta Rzeka, największej ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania rzek, jezior i terenów wokół. Ta oddolna inicjatywa, realizowana przez wolontariuszy, ma na celu usunięcie odpadów z koryt rzek, ich brzegów oraz okolicznych terenów rekreacyjnych.
Amiblu, jako firma świadoma wyzwań ekologicznych, w tym roku dołączyła do grona organizacji wspierających tę akcję, angażując swoich pracowników w zbiórkę odpadów. W ramach inicjatywy, Agnieszka Lubieniecka, Managerka ds. Komunikacji i Marketingu w Amiblu, podkreśla znaczenie działań na rzecz ochrony środowiska: Decyzję o przyłączeniu się do akcji podjęliśmy bardzo szybko. Działamy w świecie infrastruktury wodnej, ale zdajemy sobie sprawę z konieczności dbania o naturalne zasoby. Chcemy aktywnie uczestniczyć w sprzątaniu, spotykać się nad rzeką czy jeziorem, integrować i mieć poczucie, że razem możemy zdziałać coś dobrego. Hasło, które przyświeca naszej firmie: Szanujmy wodę tak, jak na to zasługuje, idealnie rezonuje z ideą całej akcji.
Amiblu utworzyło dwa sztaby wolontariackie w Gdańsku i Dąbrowie Górniczej, gdzie zorganizowano sprzątanie terenów wokół Jeziora Otomińskiego oraz Zbiornika Pogoria I, zlokalizowanych niedaleko polskich fabryk producenta rur GRP. W tym roku w akcjach Operacji Czysta Rzeka zebrano ponad 546 000 kg odpadów, a w przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 27 000 osób, sprzątając ponad 1000 lokalizacji.
Odpowiedzialność za naturę to nie tylko działania indywidualne, ale również kolektywne. Wydatki na ochronę środowiska w Polsce w 2023 roku wyniosły około 99,1 miliardów złotych, co stanowi 3,3 proc. PKB. Operacja Czysta Rzeka jest nie tylko sposobem na oczyszczenie terenów wodnych, ale także szansą na zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników i społeczności lokalnych.
W obliczu rosnących potrzeb ekologicznych, skala wyzwań związanych z ochroną środowiska w Polsce jest ogromna. Pomimo że nasz kraj charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników średniej ilości wytwarzanych odpadów komunalnych w Europie – w 2022 roku wynoszącym 355 kg na mieszkańca – działania w zakresie edukacji i sprzątania są niezbędne. Operacja Czysta Rzeka ma na celu nie tylko sprzątanie, ale także edukację społeczeństwa o znaczeniu dbałości o środowisko i odpowiedzialności za lokalne ekosystemy.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.