Komunikaty PR

Bezcenne ekosystemy i ich wpływ na ochronę różnorodności biologicznej

2023-09-13  |  15:00
Biuro prasowe

Ochrona mokradeł, w tym torfowisk i innych obszarów bagiennych, jest niezwykle istotna dla zachowania różnorodności biologicznej i zrównoważonego środowiska. Te unikalne siedliska pełnią kluczowe funkcje ekologiczne, są schronieniem dla rzadkich gatunków zwierząt i roślin, regulują przepływ wód, magazynują węgiel i wpływają na jakość naszego środowiska, ale także stoją w obliczu poważnych zagrożeń. Dlatego tak istotne jest zrozumienie ich znaczenia oraz roli, jaką możemy odegrać jako obywatele, w ich ochronie.

Mokradła, w tym torfowiska i inne obszary bagienne, to unikalne ekosystemy, które stanowią optymalne środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, również zagrożonych oraz endemicznych, zapewniając im schronienie, pożywienie i miejsca rozrodu, co przyczynia się do utrzymania różnorodności biologicznej. Mokradła działają jak naturalne oczyszczalnie, usuwając zanieczyszczenia z wód powierzchniowych i pełnią ważną funkcję
w naturalnym systemie infiltracji wód. Odgrywają istotną rolę w retencji, czyli
w zatrzymywaniu i magazynowaniu wody. Działają jak naturalne zbiorniki, które gromadzą nadmiar wody w okresach opadów i stopniowo ją uwalniają w okresach suszy. Retencja wody ma znaczenie dla zachowania równowagi hydrologicznej ekosystemów, a także dla regulacji przepływu rzek i zapobiegania powodziom.

Torfowiska są jednymi z największych magazynów węgla na ziemi. Odkładające się od tysięcy lat szczątki roślinne, które tworzą złoża torfu, to pula węgla, który nie powinien z powrotem trafić do atmosfery – dlatego zachowanie i ochrona torfowisk są kluczowe w walce ze zmianami klimatu.

Ponadto, mokradła, w tym torfowiska i inne obszary bagienne, pełnią ważną rolę jako atrakcyjne miejsca dla turystyki ekologicznej, edukacji i nauki, zwiększając świadomość ludzi
o potrzebie ochrony przyrody i zrównoważonego użytkowania zasobów naturalnych.

Niestety są to też obszary bardzo zagrożone, między innymi przez działalność człowieka. Ma to związek z osuszaniem i degradacją siedlisk w celu pozyskiwania terenów pod rolnictwo, hodowlę lub eksploatację torfu na cele energetyczne i ogrodnicze. Osuszanie prowadzi do utraty wilgotności i obniżenia poziomu wód. Wydobycie torfu powoduje uwalnianie zgromadzonego węgla do atmosfery. Ponadto wprowadzanie zanieczyszczeń, takich jak nawozy, pestycydy i ścieki do mokradeł, może zakłócić równowagę ekologiczną tych siedlisk, powodując np. obumieranie roślinności, zmniejszenie dostępności pożywienia dla organizmów wodnych oraz zakłócenia w łańcuchach pokarmowych. Kolejnymi zagrożeniami dla mokradeł i torfowisk są rozwój urbanistyczny, infrastruktura drogowa oraz fragmentacja siedlisk.

Problemem jest także pojawianie się w ekosystemach mokradłowych inwazyjnych gatunków roślin i zwierząt, które stanowią poważne niebezpieczeństwo dla gatunków rodzimych.

Zrozumienie tych zagrożeń i podejmowanie działań zaradczych jest kluczowe dla ochrony mokradeł, w tym torfowisk i innych obszarów bagiennych oraz zapewnienia długotrwałego zachowania tych unikalnych ekosystemów.

Co każdy z nas może zrobić, żeby ochronić te cenne ekosystemy? Przede wszystkim należy rozważnie i odpowiedzialnie podchodzić do zużycia wody. Jeżeli to od nas zależy, nie pozwólmy na zbyt szybki odpływ wód i doceniajmy pracę bobrów, które pomagają nam w retencjonowaniu wody. Ograniczmy stosowanie nawozów i pestycydów
w ogrodzie oraz prawidłowo usuwajmy odpady, aby uniknąć przedostawania się substancji chemicznych do mokradeł i torfowisk. Jeżeli nasz ogród lub działka graniczy z choć niewielkim ciekiem, pozwólmy by w granicznym pasie powstała strefa buforowa.

Ale przede wszystkim należy edukować i uświadamiać wszystkim jak istotne dla życia na ziemi jest zachowanie mokradeł. W tym celu warto zwrócić uwagę na realizowany obecnie projekt ochrony torfowisk i mokradeł – Wetlands Green Life finansowany ze środków unijnego programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt ma na celu odtworzenie oraz zachowanie obszarów bagiennych, torfowisk i terenów podmokłych na obszarach Natura 2000 i Zielonej Infrastruktury.

Foto: pixabay

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania Biuro prasowe
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w
Ochrona środowiska Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3
2024-06-21 | 10:20

Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3

Grupa Kingfisher oraz Castorama Polska ogłosiły nowe, ambitne cele dekarbonizacyjne w zakresie 3, które mają na celu dalszą redukcję emisji CO2 w ramach ich działań na rzecz
Ochrona środowiska Niebezpieczne Pompy Ciepła: UOKiK Ostrzega Przed Wadliwymi Produktami
2024-06-19 | 01:00

Niebezpieczne Pompy Ciepła: UOKiK Ostrzega Przed Wadliwymi Produktami

Polski rynek pomp ciepła został zalany produktami z Azji, które nie spełniają europejskich norm jakości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) niedawno zatrzymał na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.