Komunikaty PR

Czym jest POP, czyli Program Ochrony Powietrza i jak wpływa na środowisko?

2023-06-07  |  11:57
Biuro prasowe

Powstaje wiele różnych projektów, które dotyczą ochrony środowiska naturalnego. Można znaleźć różnorodne rozwiązania, dzięki którym nasza planeta jest mniej zanieczyszczana. Wśród nich istnieją programy, które wspierają między innymi obszar dotyczący ochrony powietrza. Czym jest POP i dlaczego jest tak ważny dla naszego środowiska?

Program Ochrony Powietrza - co to takiego?

Ustawa Prawo ochrony środowiska reguluje działania mające na celu walkę z zanieczyszczeniami, w tym powietrza. W związku z tym sporządzane są Programy Ochrony Powietrza, których celem jest, aby nie doprowadzać do przekroczeń dopuszczalnych poziomów szkodliwych substancji w powietrzu. Odpowiedzialny za wdrożenie POP jest sejmik województwa. Na drodze uchwały, program ten staje się aktem prawa miejscowego - oznacza to, że obowiązuje na terenie danego województwa.

Program Ochrony Powietrza jest niezwykle istotny, a jego najważniejszym celem jest wprowadzanie zadań mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Ważne jest, aby było to wykonywane w sposób, który pozwala na realne osiągnięcie poprawy jego jakości, a także, aby zostały dotrzymane wszelkie standardy określone prawem. Dzięki wprowadzeniu POP można odpowiednio wcześnie reagować na zmiany klimatyczne oraz kontrolować przekroczenia szkodliwych substancji w powietrzu, które zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców miast i całych regionów.

Jak powstaje POP dla danego obszaru województwa?

Obowiązek opracowania POP nakłada ustawa Prawo ochrony środowiska. Obliguje ona Głównego Inspektora Ochrony Środowiska do corocznej oceny, a także klasyfikacji stref na terenie województw. Wyniki te przekazuje zarządowi danego województwa, który w przypadku przekroczeń norm szkodliwych substancji w powietrzu, ma 12 miesięcy na opracowanie POP z planem krótkoterminowych działań. Taki projekt trafia do władz, tj. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostw lub ministra właściwego ds. klimatu.

- Tego rodzaju programy są niezwykle istotne. Jeśli nie będziemy dbać o jak najniższy poziom zanieczyszczeń powietrza, to następne pokolenia będą miały jeszcze więcej pracy do wykonania, aby przywrócić harmonię w przyrodzie i oczyścić ją z niebezpiecznych substancji. Właśnie w tym celu wykonujemy pomiar zanieczyszczeń powietrza. Należą do nich m.in. akredytowane pomiary emisji do powietrza oraz imisji w powietrzu z wykorzystaniem różnorodnych metod, np. aspiracyjnej, elektrochemicznej czy spektrofotometrycznej. Dzięki nim jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie wykonać pomiary i dokonać rzetelnej analizy, która pomaga w przygotowaniu Programu Ochrony Powietrza - mówi Paweł Binkiewicz z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska.

Obowiązek stworzenia POP i kary

Ponieważ stworzenie Programu Ochrony Powietrza wynika z przepisów prawa, za niezrealizowanie tego obowiązku grożą wysokie kary pieniężne. Są to kwoty od 50 tys. do 500 tys. złotych i mogą zostać nałożone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska na dany podmiot, jeśli nie dotrzyma on terminów uchwalenia programu, nie zrealizuje określonych w nim działań lub nie przekaże w określonym czasie sprawozdań okresowych i końcowych z realizacji programu. Dodatkowa kara grzywny przewidziana jest także dla tych, którzy nie przestrzegają ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających z wdrażanych i uchwalonych już POP.

Temat ochrony powietrza warto wziąć zatem na poważnie i nie bagatelizować przepisów, które jasno wskazują wytyczne w tym zakresie. Odpowiednie pomiary i analizy powietrza dla danego obszaru wykonują jednostki, które zajmują się takimi działaniami na co dzień. Dzięki nim można skutecznie ograniczyć zanieczyszczenie środowiska i poprawić jakość życia mieszkańców wielu miast.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc Biuro prasowe
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj
Ochrona środowiska Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne
2024-04-17 | 01:00

Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne"

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto ustanowione w 1970 roku, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.