Komunikaty PR

Czym jest POP, czyli Program Ochrony Powietrza i jak wpływa na środowisko?

2023-06-07  |  11:57
Biuro prasowe

Powstaje wiele różnych projektów, które dotyczą ochrony środowiska naturalnego. Można znaleźć różnorodne rozwiązania, dzięki którym nasza planeta jest mniej zanieczyszczana. Wśród nich istnieją programy, które wspierają między innymi obszar dotyczący ochrony powietrza. Czym jest POP i dlaczego jest tak ważny dla naszego środowiska?

Program Ochrony Powietrza - co to takiego?

Ustawa Prawo ochrony środowiska reguluje działania mające na celu walkę z zanieczyszczeniami, w tym powietrza. W związku z tym sporządzane są Programy Ochrony Powietrza, których celem jest, aby nie doprowadzać do przekroczeń dopuszczalnych poziomów szkodliwych substancji w powietrzu. Odpowiedzialny za wdrożenie POP jest sejmik województwa. Na drodze uchwały, program ten staje się aktem prawa miejscowego - oznacza to, że obowiązuje na terenie danego województwa.

Program Ochrony Powietrza jest niezwykle istotny, a jego najważniejszym celem jest wprowadzanie zadań mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Ważne jest, aby było to wykonywane w sposób, który pozwala na realne osiągnięcie poprawy jego jakości, a także, aby zostały dotrzymane wszelkie standardy określone prawem. Dzięki wprowadzeniu POP można odpowiednio wcześnie reagować na zmiany klimatyczne oraz kontrolować przekroczenia szkodliwych substancji w powietrzu, które zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców miast i całych regionów.

Jak powstaje POP dla danego obszaru województwa?

Obowiązek opracowania POP nakłada ustawa Prawo ochrony środowiska. Obliguje ona Głównego Inspektora Ochrony Środowiska do corocznej oceny, a także klasyfikacji stref na terenie województw. Wyniki te przekazuje zarządowi danego województwa, który w przypadku przekroczeń norm szkodliwych substancji w powietrzu, ma 12 miesięcy na opracowanie POP z planem krótkoterminowych działań. Taki projekt trafia do władz, tj. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostw lub ministra właściwego ds. klimatu.

- Tego rodzaju programy są niezwykle istotne. Jeśli nie będziemy dbać o jak najniższy poziom zanieczyszczeń powietrza, to następne pokolenia będą miały jeszcze więcej pracy do wykonania, aby przywrócić harmonię w przyrodzie i oczyścić ją z niebezpiecznych substancji. Właśnie w tym celu wykonujemy pomiar zanieczyszczeń powietrza. Należą do nich m.in. akredytowane pomiary emisji do powietrza oraz imisji w powietrzu z wykorzystaniem różnorodnych metod, np. aspiracyjnej, elektrochemicznej czy spektrofotometrycznej. Dzięki nim jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie wykonać pomiary i dokonać rzetelnej analizy, która pomaga w przygotowaniu Programu Ochrony Powietrza - mówi Paweł Binkiewicz z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska.

Obowiązek stworzenia POP i kary

Ponieważ stworzenie Programu Ochrony Powietrza wynika z przepisów prawa, za niezrealizowanie tego obowiązku grożą wysokie kary pieniężne. Są to kwoty od 50 tys. do 500 tys. złotych i mogą zostać nałożone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska na dany podmiot, jeśli nie dotrzyma on terminów uchwalenia programu, nie zrealizuje określonych w nim działań lub nie przekaże w określonym czasie sprawozdań okresowych i końcowych z realizacji programu. Dodatkowa kara grzywny przewidziana jest także dla tych, którzy nie przestrzegają ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających z wdrażanych i uchwalonych już POP.

Temat ochrony powietrza warto wziąć zatem na poważnie i nie bagatelizować przepisów, które jasno wskazują wytyczne w tym zakresie. Odpowiednie pomiary i analizy powietrza dla danego obszaru wykonują jednostki, które zajmują się takimi działaniami na co dzień. Dzięki nim można skutecznie ograniczyć zanieczyszczenie środowiska i poprawić jakość życia mieszkańców wielu miast.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Polska branża paletowa wyprzedza PPWR Biuro prasowe
2024-11-28 | 16:00

Polska branża paletowa wyprzedza PPWR

Warszawa, 27 listopada 2024r - Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zanim nowe prawo wejdzie w życie w całej Unii
Ochrona środowiska Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
2024-11-28 | 14:45

Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz

Odzysk odpadów obejmuje wszelkie procesy, które umożliwiają ponowne ich wykorzystanie, a także pozyskanie z nich substancji, materiałów i energii. Jego kluczowym założeniem jest
Ochrona środowiska Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
2024-11-28 | 13:20

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego w Warszawie zainicjował przełomowy projekt – Partnerstwo na rzecz Zrównoważonej Odzieży Służbowej.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.