Czym jest POP, czyli Program Ochrony Powietrza i jak wpływa na środowisko?
Powstaje wiele różnych projektów, które dotyczą ochrony środowiska naturalnego. Można znaleźć różnorodne rozwiązania, dzięki którym nasza planeta jest mniej zanieczyszczana. Wśród nich istnieją programy, które wspierają między innymi obszar dotyczący ochrony powietrza. Czym jest POP i dlaczego jest tak ważny dla naszego środowiska?
Program Ochrony Powietrza - co to takiego?
Ustawa Prawo ochrony środowiska reguluje działania mające na celu walkę z zanieczyszczeniami, w tym powietrza. W związku z tym sporządzane są Programy Ochrony Powietrza, których celem jest, aby nie doprowadzać do przekroczeń dopuszczalnych poziomów szkodliwych substancji w powietrzu. Odpowiedzialny za wdrożenie POP jest sejmik województwa. Na drodze uchwały, program ten staje się aktem prawa miejscowego - oznacza to, że obowiązuje na terenie danego województwa.
Program Ochrony Powietrza jest niezwykle istotny, a jego najważniejszym celem jest wprowadzanie zadań mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Ważne jest, aby było to wykonywane w sposób, który pozwala na realne osiągnięcie poprawy jego jakości, a także, aby zostały dotrzymane wszelkie standardy określone prawem. Dzięki wprowadzeniu POP można odpowiednio wcześnie reagować na zmiany klimatyczne oraz kontrolować przekroczenia szkodliwych substancji w powietrzu, które zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców miast i całych regionów.
Jak powstaje POP dla danego obszaru województwa?
Obowiązek opracowania POP nakłada ustawa Prawo ochrony środowiska. Obliguje ona Głównego Inspektora Ochrony Środowiska do corocznej oceny, a także klasyfikacji stref na terenie województw. Wyniki te przekazuje zarządowi danego województwa, który w przypadku przekroczeń norm szkodliwych substancji w powietrzu, ma 12 miesięcy na opracowanie POP z planem krótkoterminowych działań. Taki projekt trafia do władz, tj. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostw lub ministra właściwego ds. klimatu.
- Tego rodzaju programy są niezwykle istotne. Jeśli nie będziemy dbać o jak najniższy poziom zanieczyszczeń powietrza, to następne pokolenia będą miały jeszcze więcej pracy do wykonania, aby przywrócić harmonię w przyrodzie i oczyścić ją z niebezpiecznych substancji. Właśnie w tym celu wykonujemy pomiar zanieczyszczeń powietrza. Należą do nich m.in. akredytowane pomiary emisji do powietrza oraz imisji w powietrzu z wykorzystaniem różnorodnych metod, np. aspiracyjnej, elektrochemicznej czy spektrofotometrycznej. Dzięki nim jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie wykonać pomiary i dokonać rzetelnej analizy, która pomaga w przygotowaniu Programu Ochrony Powietrza - mówi Paweł Binkiewicz z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska.
Obowiązek stworzenia POP i kary
Ponieważ stworzenie Programu Ochrony Powietrza wynika z przepisów prawa, za niezrealizowanie tego obowiązku grożą wysokie kary pieniężne. Są to kwoty od 50 tys. do 500 tys. złotych i mogą zostać nałożone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska na dany podmiot, jeśli nie dotrzyma on terminów uchwalenia programu, nie zrealizuje określonych w nim działań lub nie przekaże w określonym czasie sprawozdań okresowych i końcowych z realizacji programu. Dodatkowa kara grzywny przewidziana jest także dla tych, którzy nie przestrzegają ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających z wdrażanych i uchwalonych już POP.
Temat ochrony powietrza warto wziąć zatem na poważnie i nie bagatelizować przepisów, które jasno wskazują wytyczne w tym zakresie. Odpowiednie pomiary i analizy powietrza dla danego obszaru wykonują jednostki, które zajmują się takimi działaniami na co dzień. Dzięki nim można skutecznie ograniczyć zanieczyszczenie środowiska i poprawić jakość życia mieszkańców wielu miast.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.