Dlaczego Europa powinna przejść na narzędzia akumulatorowe?
Dzisiaj obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. W obliczu globalnych wyzwań związanych z ochroną środowiska i zdrowia, nie tylko Polska, ale i cała Europa stoją przed koniecznością podjęcia zdecydowanych kroków w kierunku zminimalizowania emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczenia hałasem. Badania opublikowane przez Kalifornijską Radę ds. Zasobów Powietrza ujawniają, że przez godzinę swojej pracy kosiarka spalinowa emituje tyle CO2, co samochód pokonujący 500 km. Dodatkowo, z danych WHO wynika, że ponad 20% populacji Unii Europejskiej jest zagrożone powikłaniami zdrowotnymi związanymi z głośnym otoczeniem. Przejście na narzędzia akumulatorowe przyczynia się do znacznej redukcji tych zagrożeń, poprawiając jednocześnie jakość życia mieszkańców.
W związku z narastającymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu Europa mierzy się z koniecznością zminimalizowania emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Jednym z obszarów z dużym potencjałem na redukcję zanieczyszczeń jest sektor narzędzi wykorzystywanych w architekturze krajobrazu i tych służących do prac budowlanych. Tradycyjne rozwiązania napędzane paliwem, takie jak kosiarki, dmuchawy do liści czy pilarki łańcuchowe, stanowią źródło znaczącej emisji CO2 oraz hałasu, co negatywnie wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców, pracowników, a także na stan środowiska. Przejście na zeroemisyjne i zdecydowanie cichsze narzędzia akumulatorowe stanowi istotny krok w kierunku zminimalizowania tych negatywnych skutków.
Godzina pracy kosiarki = 500 km jazdy samochodem
Narzędzia spalinowe emitują znaczne ilości dwutlenku węgla. Zastąpienie ich narzędziami akumulatorowymi, które pracują znacznie ciszej i nie emitują spalin stanowi logiczny krok naprzód.
– Niepokojące dane opublikowane przez Kalifornijską Radę ds. Zasobów Powietrza dowodzą, że w czasie jednej godziny używania kosiarki spalinowej emitowane jest tyle CO2, co podczas jazdy samochodem osobowym przez niemal 500 km. Z kolei emisja dwutlenku węgla w ciągu godziny pracy spalinowej dmuchawy do liści jest porównywalna z przejechaniem 1770 km autem. Te obrazowe porównania dodatkowo podkreślają pilną potrzebę zmian w sektorze narzędzi – mówi Karol Omelan, Sales Manager Outdoor Power Equipment Milwaukee Poland.
Nadmierny hałas przy porządkowaniu zieleni
Narzędzia spalinowe charakteryzuje nie tylko emisja gazów cieplarnianych, ale również głośna praca, co jest szczególnie uciążliwe w obszarach miejskich. Hałas ten nie tylko zakłóca spokój i ciszę, ale może również prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak wzmożony stres, problemy z sercem, zaburzenia snu oraz uszkodzenie słuchu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała dane, według których aż ponad 20% populacji Unii Europejskiej jest zagrożone powikłaniami zdrowotnymi związanymi z hałasem.
– Wykorzystywane w takich sektorach, jak np. budownictwo, obróbka drewna czy arborystyka narzędzia spalinowe często generują hałas przekraczający dopuszczalną normę o 15 – 20 dB. Pracownicy mogą wygłuszyć szkodliwy hałas poprzez zastosowanie nauszników ochronnych, jednak ludzie i zwierzęta przebywający w pobliżu wykonywanych prac są w pełni narażeni na negatywne działanie zbyt głośnych dźwięków. Zastąpienie narzędzi spalinowych zeroemisyjnymi, cichszymi urządzeniami zasilanymi akumulatorowo jest istotnym krokiem w kierunku spokojnych i niezagrażających zdrowiu miejsc do życia – mówi Karol Omelan.
Ważna świadomość władz
Inicjatywy takie jak unijna Dyrektywa w Sprawie Hałasu Środowiskowego oraz pakiet „Gotowi na 55”podkreślają wagę zarządzania emisją gazów cieplarnianych oraz hałasem, jednocześnie pokazując skalę problemu na poziomie kontynentalnym. Jednak w swoich działaniach Komisja Europejska skupia się przede wszystkim na wpływie na środowisko transportu i energetyki pomijając kwestię narzędzi spalinowych. Problem został już dostrzeżony w Ameryce Północnej, gdzie stan California oraz pojedyncze miasta jak np. Brookline w stanie Massachusetts, wprowadziły zakaz używania dmuchaw i kosiarek spalinowych. Całkowity zakaz używania wszelkich narzędzi spalinowych został już wprowadzony w kanadyjskiej Ottawie i jest rozważany przez władze Toronto.
Firmy specjalizujące się w produkcji narzędzi akumulatorowych, takie jak Milwaukee, stoją na czele zielonej transformacji.
– Narzędzia akumulatorowe nie tylko zmniejszają emisję szkodliwych gazów, ale znacząco redukują hałas, co przekłada się na poprawę jakości życia zarówno profesjonalistów z nich korzystających, jak i mieszkańców. Takie rozwiązania nie ustępują swoim spalinowym odpowiednikom w wydajności pracy, zapewniając jednocześnie same korzyści. Istotnym jest chociażby fakt, że narzędzia akumulatorowe charakteryzują się niską wagą przekładającą się na większy komfort wykonywanych czynności – mówi Karol Omelan.
Europa ma szansę przewodniczyć globalnemu ruchowi w kierunku bardziej zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska pracy w sektorach wykorzystujących dzisiaj narzędzia spalinowe. Przez wybór rozwiązań elektrycznych możemy znacząco zredukować emisję dwutlenku węgla oraz hałasu, tworząc zdrowsze i bardziej zielone społeczeństwa. Konieczność przejścia na narzędzia akumulatorowe nie jest tylko kwestią odpowiedzialności ekologicznej, ale także praktycznym rozwiązaniem, które zaoferuje pracownikom i społeczeństwu komfort, wydajność oraz bezpieczniejsze środowisko do życia i pracy.
O Milwaukee
Milwaukee jest przodującym producentem elektronarzędzi Heavy Duty, przenośnych elektronarzędzi i akcesoriów dla profesjonalnych użytkowników. Od momentu rozpoczęcia działalności w 1924 roku, marka Milwaukee jest liderem w branży elektronarzędzi zarówno pod względem trwałości, jak i wydajności. Koncentrując się m.in. na branży budowlanej, hydraulicznej, stolarskiej, dekarskiej i transportowej, marka oferuje najwyższej jakości rozwiązania technologiczne oparte na elastycznych platformach akumulatorowych M18, M12 oraz MX FUEL. Katalizatorem kolejnych innowacji Milwaukee od lat jest podnoszenie bezpieczeństwa i wydajności pracy profesjonalnego użytkownika, a także dążenie do stworzenia całkowicie bezprzewodowego środowiska pracy. Marka oferuje coraz większą ilość akumulatorowych alternatyw pozbawionych mankamentów rozwiązań napędzanych spalinowo, sieciowo bądź pneumatycznie. Bez kompromisów na mocy i wydajności, a także bez emisji spalin, konserwacji czy konieczności stosowania benzyny.
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.