Komunikaty PR

Drugie życie plecaków Glovo - maty dla zwierząt

2024-03-15  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
ANETA SZERSZENIEWSKA
38 PR CONTENT COMMUNICATION

MODRA 92 C
02-661 WARSZAWA
aneta.szerszeniewska|38pr.pl| |aneta.szerszeniewska|38pr.pl
509 453 985
www.38contentcommunication.pl

Co dzieje się z plecakami dostawczymi Glovo po zakończeniu ich podstawowej misji? Dostają drugą szansę i służą zwierzakom w schroniskach w całej Polsce. Dzięki międzysektorowej współpracy Glovo, Ubrania Do Oddania oraz Fundacji Splot Społeczny stworzono do tej pory ponad 500 mat, które powstają ze wspomnianych toreb. Ich zaletą jest termoizolacja, początkowo używana do utrzymywania ciepła jedzenia, a teraz, w drugim życiu, chroni zwierzęta przed niską temperaturą.

 

W poszukiwaniu bardziej zrównoważonych rozwiązań Glovo zwróciło uwagę na problem dalszego wykorzystania plecaków, które nie spełniały już norm bezpieczeństwa dostaw. Ciekawe rozwiązanie problemu zaoferowała platforma Ubrania Do Oddania. Termiczny materiał wykorzystywany do produkcji toreb idealnie nadaje się na maty dla zwierząt. Oprócz karmy, to właśnie koce, materace i legowiska są najbardziej potrzebne w schroniskach - szczególnie w okresie zimowym. Podobny projekt Glovo zrealizowało wcześniej w Ukrainie.

 

„Większość z nas doskonale kojarzy różnokolorowe plecaki na ulicach miast, w których kurierzy dowożą jedzenie z ulubionych restauracji. Z czasem zużywają się, a jeśli nie da się ich naprawić, to często lądują na śmietniku. Naszym zadaniem jest, żeby żółte torby trafiły tam jak najpóźniej. Chcemy dać im drugie życie, nadając im nową, pożyteczną funkcję. Pomysł przekształcania plecaków w maty dla psów i kotów zaspokoił nie tylko potrzebę odpowiedzialnego zarządzania odpadami, ale też realne potrzeby bytowe schroniskowych zwierząt - podkreśla Małgorzata Żurowska, Impact & Sustainability Lead w Glovo Polska.

 

W ramach inicjatywy powstało dotychczas ponad 500 mat, z których korzysta już 11 schronisk w Polsce, a kolejne czekają w kolejce. Glovo dostarcza plecaki, a ich wprowadzeniem do ponownego użytku zajmuje się platforma Ubrania Do Oddania. Przerabia je społeczność Fundacji Splot Społeczny w odpowiedzi na rozpoznane zapotrzebowanie niedoposażonych schronisk.. Zazwyczaj z jednego plecaka powstają dwie maty o wymiarach 45x80 cm, jednak coraz częściej powstają duże maty, z których może korzystać kilka zwierząt jednocześnie. Pozostałe elementy, których nie da się ponownie wykorzystać są przerabiane na paliwo alternatywne wykorzystywane w cementowni.

 

„Przy skali nadprodukcji, która występuje obecnie w wielu sektorach gospodarki, korzystanie z wyprodukowanych już zasobów wydaje się nie tylko rozsądne, ale wręcz konieczne. Ubrania Do Oddania są prekursorem w zakresie odpowiedzialnego zarządzania tekstyliami i edukowania w obszarze prowadzenia gospodarki cyrkularnej. Dlatego z ogromnym entuzjazmem zaproponowaliśmy zespołowi Glovo ponowne wykorzystanie plecaków, które nie spełniają już swojej funkcji. Ich właściwości termoizolacyjne znalazły zastosowanie w postaci mat dla zwierząt. Procesem ich produkcji zajmuje się Obieg Twórczy prowadzony przez Fundację Splot Społeczny, który ocenia stan plecaków i z pomocą wolontariuszy najpierw oddziela poszczególne elementy, a potem zszywa je i tworzy maty, które chronią zwierzęta przed niską temperaturą”mówi Monika Maceluch, Manager ds. komunikacji w Ubrania do Oddania.

 

„Dla jednych odpady, a dla nas zasoby. W Fundacji Splot Społeczny wierzymy, że wszystko może się przydać. Podejmując kolektywny wysiłek na rzecz lepszego jutra, mamy realny wpływ na naszą rzeczywistość. Działalność przetwórcza jest dla nas również pretekstem do wzmacniania więzi społecznych. Razem z osobami wolontariackimi w każdy czwartek spotykamy się w Obiegu Twórczym na wspólne darcie plecaków. W ten sposób tworzymy odpowiedzialną i świadomą wspólnotę, gotową odpowiedzieć na współczesne wyzwania środowiskowe, społeczne i gospodarcze” - podkreślają założycielki Obiegu Twórczego z Fundacji Splot Społeczny.

 

„Cały czas szukamy nowych rozwiązań, które pomogą nam zminimalizować negatywny wpływ na środowisko i jednocześnie pozytywnie wpływać na nasze otoczenie. Maty dla zwierząt to pierwszy z wielu kroków przed nami. Już wspólnie pracujemy nad koncepcjami innego wykorzystania resztek plecaków, które będziemy mogli wdrożyć, gdy już zaspokoimy potrzeby schronisk” - dodaje Małgorzata Żurowska

 

Projekt zapewnienia plecakom Glovo drugiego życia spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony samych kurierów świadczących usługi za pośrednictwem tej platformy. Kurierzy chętnie angażują się w inicjatywę, współpracując aktywnie z zespołem Glover Experience w Glovo. Ten zespół nie tylko koordynuje proces zbiórki plecaków, lecz także utrzymuje regularny kontakt z kurierami, oferując wsparcie w ich codziennych zadaniach. Warto podkreślić, że cały projekt może efektywnie się rozwijać dzięki zaangażowaniu samych kurierów, którzy dobrowolnie przekazują swoje torby, pomagając w ich ponownym wykorzystaniu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 PR CONTENT COMMUNICATION
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania Biuro prasowe
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w
Ochrona środowiska Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3
2024-06-21 | 10:20

Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3

Grupa Kingfisher oraz Castorama Polska ogłosiły nowe, ambitne cele dekarbonizacyjne w zakresie 3, które mają na celu dalszą redukcję emisji CO2 w ramach ich działań na rzecz
Ochrona środowiska Niebezpieczne Pompy Ciepła: UOKiK Ostrzega Przed Wadliwymi Produktami
2024-06-19 | 01:00

Niebezpieczne Pompy Ciepła: UOKiK Ostrzega Przed Wadliwymi Produktami

Polski rynek pomp ciepła został zalany produktami z Azji, które nie spełniają europejskich norm jakości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) niedawno zatrzymał na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.