Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Temat ekologii jest obecny wszędzie - nie stronią od niego również architekci. W jaki sposób pogodzić ideologię zero waste i oszczędność surowców z oczekiwaniami inwestorów? Okazuje się, że przy odrobinie kreatywności jest to możliwe.
Architektura zero waste
Nawet w przypadku dużych inwestycji, troska o środowisko jest możliwa. Pracownie realizujące obiekty użyteczności publicznej starają się edukować klientów i wprowadzać ekologiczne rozwiązania.
- Realizując projekty, staramy się pamiętać o tym, że spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Musimy projektować na lata, także dbać o minimalne zużycie surowców. Staramy się więc korzystać z usług lokalnych przedsiębiorców, co zmniejsza carbon footprint. Pracując nad renowacjami z kolei, często odnawiamy zastane elementy, nadajemy nowe życie przedmiotom. to nie tylko redukuje ilość odpadów, ale także nadaje wartość i charakter projektom, a także - redukuje koszty, co zawsze jest mile widziane. Chętnie sięgamy też po nowe technologie - szczególnie jeśli chodzi o łazienki - staramy się, aby wybrane przez nas urządzenia sprzyjały oszczędzaniu wody - wyjaśnia architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.
Technologia przyjazna środowisku
Kolejnym istotnym elementem realizacji sprzyjających środowisku jest technologia. Może mieć wpływ między innymi na regulację zużycia wody - co jest szczególnie ważne w hotelach.
-Każdego dnia zużywamy około 150 litrów wody - z czego ponad 60% wykorzystujemy w łazience dbając o higienę (prysznic) oraz korzystając z toalety. Planowanie właściwego zużycia wody jest jednym z filarów projektowania naszych produktów stąd też zawsze podkreślamy istotność wyboru właściwych rozwiązań i technologii koniecznych do świadomego korzystania z tak cennego zasobu jakim jest woda . Inwestorzy wybierając wskazane przez nas rozwiązania, znajdują oczywiste potwierdzenie swego pragmatycznego wyboru w bilansie zużycia wody(i kosztach) w swoich inwestycjach. Na szczęście świadomość inwestorów w tej kwestii jest coraz większa - tłumaczy Cezary Kowalczyk, dyrektor sprzedaży w Grohe Polska.
Projekty, które starzeją się z godnością
Jednym ze sposobów na zmniejszenie odpadów jest projektowanie w taki sposób, aby wnętrze się nie zestarzało - użycie trwałych materiałów, wysokiej jakości wyposażenia, mebli zaprojektowanych przez uznanych designerów. To daje gwarancję, że wnętrze “zestarzeje się” z godnością i nie będzie musiało przechodzić metamorfozy, która zwykle generuje dużą ilość odpadów.
Więcej na:
http://tremend.pl oraz https://www.facebook.com/pg/tremendarchitects/posts/
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.