GISPartner zbuduje jednolity nSystem dla GDOŚ
GISPartner S.A.
Jana Długosza 60
51-162 Wrocław
media|gispartner.pl| |media|gispartner.pl
+48 605 286 264
www.gispartner.pl
GISPartner, czołowy dostawca rozwiązań cyfrowych dla administracji publicznej i dużych przedsiębiorstw, wygrał ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska przetarg na modernizację i integrację systemów informatycznych, w tym geoprzestrzennych, służących do gromadzenia i przetwarzania informacji o zarządzaniu ochroną przyrody. Na mocy umowy do końca 2024 roku spółka zbuduje nowoczesną platformę, która skoncentruje w jednym miejscu dane z pięciu różnych systemów informatycznych wykorzystywanych przez GDOŚ.
Strategicznym celem projektu jest utworzenie jednolitego nSystemu - spójnego, kompleksowego i wielofunkcyjnego narzędzia do zarządzania zasobami przyrody w Polsce. Rozwiązanie to umożliwiać będzie gromadzenie i analizę danych – zarówno bieżących,
jak i archiwalnych. Nowy system zwiększy efektywność działań w zakresie zarządzania ochroną przyrody – na poziomie centralnym i wojewódzkim.
- Dążąc do optymalizacji działania systemów teleinformatycznych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zdecydowaliśmy o konieczności budowy jednego, nowoczesnego systemu agregującego dane ze wszystkich baz, które wykorzystujemy. Będzie to narzędzie, które usprawni naszą codzienną pracę oraz zoptymalizuje proces przygotowania sprawozdań i raportów dla organów Unii Europejskiej odpowiedzialnych za obszary ochrony przyrody,
a także dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska – powiedziała Marta Rzemieniuk, Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Przyrody z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Dostarczone przez GISPartner rozwiązanie wykorzystywać będzie dane z pięciu systemów: Natura 2000, Systemu Zarządzania Ochroną Przyrody (SZOP), bazy danych o Inwazyjnych Gatunkach Obcych (IGO), Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody (CRFOP) oraz Geoserwisu. Ponadto spółka zaprojektuje, zbuduje i wdroży do nSystemu dodatkowy komponent w postaci narzędzia HaBiDeS+, służący do gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących wydanych decyzji na czynności podlegające odstępstwu ustawowemu w zakresie ochrony gatunkowej.
- Zadanie, przed którym staje nasz interdyscyplinarny zespół to nie tylko wypracowanie i wdrożenie rozwiązania informatycznego, ale również analiza rozległego zakresu tematycznego, zrozumienie i przełożenie do nowego systemu unikalnych potrzeb biznesowych i procesów dotychczas funkcjonujących w GDOŚ, opracowanie spójnego modelu logicznego danych, a przede wszystkim pełnienie roli doradcy w całym procesie budowy nSystemu. Projekt jest skomplikowany i w warstwie integracyjnej niełatwy do zrealizowania, zwłaszcza ze względu na liczbę systemówi i ilości danych, które one gromadzą, a z których dzisiaj korzysta GDOŚ. W dostarczeniu rozwiązania z pewnością pomoże nam bogate, ponad 20-letnie doświadczenie we wdrażaniu podobnych rozwiązań dla podmiotów z sektora publicznego. Cieszymy się, że znów możemy wspierać transformację cyfrową polskiej administracji – mówi Katarzyna Szóstka, Opiekun Klienta Kluczowego
w GISPartner.
nSystem ma zostać wdrożony do końca 2024 r. Projekt finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej – Instrumentu Finansowego LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach projektu LIFE SNAP „Odtworzenie oraz zachowanie obszarów bagiennych, torfowisk i terenów podmokłych na obszarach Natura 2000 i Zielonej Infrastruktury”.
O firmie GISPartner
Partner w cyfrowej transformacji administracji publicznej i dużych przedsiębiorstw. Od 20 lat dostarczamy systemy GIS i geoportale, e-usługi, bazy grafowe. Ekspert m. in. w obszarach big data, digital twin, BIM, AR, analiz zobrazowań satelitarnych. Kluczowymi branżami są dla nas: administracja, gospodarka wodna, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne, bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, wodno-kanalizacyjna, wodociągowa, paliwowa
i energetyczna. Wybrani klienci: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Główny Urząd Statystyczny, PGW „Wody Polskie”, GAZ-SYSTEM SA, Krajowa Administracja Skarbowa, urzędy marszałkowskie, dziesiątki urzędów gmin.
GISPartner działa na rynku IT od 2003 roku, posiada cztery oddziały w Polsce z siedzibą główną we Wrocławiu.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.