Komunikaty PR

Jak możesz wesprzeć bioróżnorodność

2023-09-05  |  16:00
Biuro prasowe

Podstawą funkcjonowania życia na Ziemi jest zachowanie różnorodności biologicznej, czyli zróżnicowania gatunków we wszystkich ekosystemach. Musimy mieć świadomość, że jej spadek, obserwowany w ostatnich latach, może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie przyszłych pokoleń. Co zatem możemy zrobić, żeby chronić bioróżnorodność?

Najważniejsze zagrożenia dla różnorodności biologicznej to niszczenie siedlisk naturalnych, wprowadzanie gatunków inwazyjnych, zmiany klimatu, nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych, zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza. Można to zmienić rozpoczynając od prostych kroków. Pierwszy to edukacja, która umożliwia zrozumienie naszego powiązania
i zależności od przyrody. Należy uświadamiać, że ludzkie zdrowie, żywność, woda pitna i wiele innych aspektów życia zależy od zachowania różnorodnych ekosystemów i gatunków. Edukacja przekłada się na zmianę postaw społecznych w kierunku lepszej ochrony przyrody.

Kolejnym krokiem jest ochrona naturalnych siedlisk, takich jak lasy, mokradła czy łąki oraz bardziej świadoma turystyka. Stosowanie się do regulaminów parków narodowych i rezerwatów to nasz wkład w ochronę najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski.

Do prostych działań chroniących bioróżnorodność należy też tworzenie i utrzymanie ogrodów, w których rosną rodzime gatunki roślin. Przyciągają one różne gatunki zwierząt, szukających pożywienia, schronienia i miejsc do rozmnażania. Stawianie karmników, budek dla ptaków, jeży czy nietoperzy, zimowych hoteli dla owadów, unikanie stosowania pestycydów, to kolejne proste sposoby na osiągnięcie celu. Kompostowanie odpadów organicznych jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale też sprzyja rozwojowi bezcennych dla środowiska mikroorganizmów i bezkręgowców.

- Mieszkańców, posiadających ogródki zachęcam do sadzenia rodzimych roślin, które  nie tylko upiększą ich najbliższe otoczenie, ale też przez większą część sezonu staną się swoistą „stołówką” dla owadów. Warto pomyśleć o rezygnacji chociaż z fragmentu równo przystrzyżonego trawnika na rzecz kwitnących bylin, a tuje w żywopłocie zamienić np. na głóg lub tarninę – mówi dr Monika Szewczyk z UNEP/GRID-Warszawa, ekspert kampanii Chroń Bioróżnorodność.

O kampanii „Chroń bioróżnorodność”

Kampania Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn. „Chroń bioróżnorodność” porusza różne kwestie związane z różnorodnością biologiczną – wyjaśnia dlaczego jedne gatunki znikają z naszego otoczenia, a pojawiają się inne, obce dla naszej lokalnej przyrody, tłumaczy, jakie mogą być konsekwencje ich braku w ekosystemie. Pokazuje także przykłady gatunków przywróconych polskiej przyrodzie, jak np. motyl niepylak apollo, którego introdukcja prowadzona jest od 2016 r. w Karkonoskim Baku Genów w Jagniątkowie. Mówi również o roli, jaką spełnia różnorodność biologiczna w miastach i na terenach wiejskich. Wszystkie te działania mają jeden cel – uświadomienie, jak ważna jest bioróżnorodność dla naszego życia i przekazanie wiedzy, jak każdy z nas może ją chronić.

Więcej informacji na temat roli różnorodności biologicznej w naszym życiu, można przeczytać na stronie kampanii: www.bioroznorodnosc.gov.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc Biuro prasowe
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj
Ochrona środowiska Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne
2024-04-17 | 01:00

Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne"

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto ustanowione w 1970 roku, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.