Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Sprawdzone źródła wiedzy, nowoczesne narzędzia edukacyjne i nieodpłatny wstęp na spektakle w teatrze ekologicznym. Powraca program dla wyróżniających się nauczycieli, którzy swoim uczniom chcą zaoferować edukację ekologiczną na najwyższym poziomie.
Klub zaprasza nauczycieli, którym się chce
Inicjatywa Ogólnopolskiego Klubu EkoEdukatora rozpoczęła się w 2013 r. Była możliwa dzięki realizacji publicznych kampanii edukacyjnych w imieniu firm z całej Polski. Realizowała je Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań SA. Również teraz to ta firma jest odpowiedzialna za wznowienie jego działalności. Reaktywacja klubu po przerwie zgromadziła grupę nauczycieli z całego kraju, którzy uczestniczyli 20 maja w unikatowym szkoleniu na temat uczenia się przez doświadczanie.
Szkolenie zostało zrealizowane we współpracy z unikatowym na skalę światową teatrem ekologicznym Bohema House. Teatr realizuje spektakle muzyczne, będące formą awangardowej edukacji ekologicznej poprzez sztukę i emocje. Wśród narzędzi wykorzystywanych przez teatr jest sztuka Nowego Cyrku, wirtualna rzeczywistość, multimedia i bezpośrednia interakcja artystów z publicznością. Prelegentkami podczas warsztatów były edukatorki Hanna Krzyżyńska i Ewa Przybysz-Gardyza.
Doświadczenie i własna perspektywa kluczem do skutecznej edukacji
Współczesne techniki metodyczne bazują na neuronauce. Wiedza o pracy mózgu dostarcza nam bezcennych praktycznych informacji o tym, jak skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę. Zgodnie z badaniami amerykańskiego metodyka Davida A. Kolba, proces nauczania można podzielić na etapy, w których ważną rolę pełni osobiste doświadczenie i odniesienie nowej wiedzy do praktycznych zastosowań w życiu codziennym. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Teatr spełnia większą część z tych założeń. Cykl Kolba opiera się na przekonaniu, że człowiek najskuteczniej zdobywa wiedzę poprzez doświadczenie życiowe i rzeczywistą praktykę, które umożliwiają stały rozwój i doskonalenie umiejętności. W pierwszej kolejności doświadczają tego nauczyciele zaangażowani w OKEE, a następnie przekazują to swoim uczniom. Ponadto teatr wzmacnia przekaz treści poprzez emocje. Doświadczenie przeżywania losów bohaterów w bezpośrednim kontakcie z żywymi aktorami aktywuje wszystkie zmysły. Jest to forma skutecznej i zarazem atrakcyjnej edukacji poprzez rozrywkę (ang. edutainment - education + entertainment). Teatr jest jedną z nielicznych przestrzeni, które sprzyjają całkowitemu skupieniu się, co ma szczególne znaczenie w edukacji dzieci. Zwłaszcza wobec aktualnej skali zaburzeń koncentracji, związanej z ekspozycją na rozrywkę mobilną i przebodźcowanie grami i inną rozrywką na urządzeniach mobilnych. Poza tym spektakle w Bohema House zaprojektowane są z myślą o odniesieniu do codziennych doświadczeń widzów - postępowania ze zwierzętami, właściwego sortowania odpadów, ochrony czystości powietrza itd.
Solidna wiedza w walce z mitami
Głównym założeniem OKEE od początku było umożliwienie nauczycielom dostępu do wiedzy profesjonalistów na temat gospodarki odpadami, aby nauczyciele mogli rzetelnie edukować uczniów. W tej tematyce funkcjonuje wiele mitów i niepewności. W wielu gospodarstwach domowych trwa spór, czy opróżnione opakowania należy myć, czy też nie. Często słyszymy też argument, że jedna śmieciarka odbiera wszystkie odpady i miesza to, co mieszkańcy posortowali. Zadajmy sobie pytanie, czy tak naprawdę wiemy, co dokładnie dzieje się dalej ze śmieciami wywożonymi spod domu. A taka wiedza byłaby istotna dla naszej motywacji dla prawidłowego sortowania odpadów.
Długa tradycja, entuzjastyczne nowe otwarcie
W przeszłości OKEE dostarczał nauczycielom pomoce dydaktyczne, organizował kursy i szkolenia. Spotkania odbywały się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu. Sukces wznowionych działań motywuje do dalszej pracy. Klub już planuje kolejne spotkanie 23 października 2025 r., które poprowadzi znany redaktor i prezenter Maciej Orłoś. Nauczyciele nie ponoszą żadnych opłat za udział w OKEE. Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. dofinansowuje projekt w ramach publicznych kampanii edukacyjnych. Obok szkoleń, materiałów służących doskonaleniu zawodowemu oraz pomocy dydaktycznych, każdy członek Klubu otrzymuje imienną kartę uprawniającą do nieodpłatnego wstępu na spektakle teatru Bohema House.
Szczegółowe informacje na temat członkostwa oraz działalności klubu można znaleźć na stronie OKEE.
Warto też śledzić informacje klubu na Profilu Społecznościowym.
KONTAKT:
Agata Bagrowska
Dział PR
e-mai: pr|bohemahouse.com| |pr|bohemahouse.com
tel. 792 029 073
Źródło informacji: Bohema House

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.