Komunikaty PR

Już 17 sklepów Tchibo wykorzystuje energię z odnawialnych źródeł

2023-08-24  |  11:00

Zielona energia staje się skuteczną metodą ograniczania negatywnego wpływu biznesu na stan środowiska naturalnego. Ochrona klimatu i redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery to jedne z najważniejszych celów zrównoważonego rozwoju firmy Tchibo, która już w 17 sklepach swojej sieci wykorzystuje energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych zasobów. Marka podjęła w tym zakresie współpracę z Respect Energy, pierwszym w Polsce dostawcą energii pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł[1].

Czym właściwie jest zielona energia i co ją wyróżnia? Jej zasoby występują w środowisku naturalnie i odnawiają się w dość krótkim czasie. To sprawia, że można mówić niemal o pewności w jej dostawach, ponieważ źródła zielonej energii są właściwie nieskończone. Zaliczają się do nich nie tylko wiatr, woda, słońce, czy biogaz, ale także biopaliwa, a ich wykorzystanie przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe staje się coraz bardziej popularne, także w Polsce.

Korzyść dla planety, korzyść dla portfela

Energia odnawialna to dla wielu regionów na świecie najtańsza opcja zasilania, której potencjał wciąż nie jest wykorzystany w pełni[2]. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) do 2050 roku 90% globalnej energii elektrycznej może i powinno pochodzić z energii odnawialnej. Dzieje się tak m.in. za sprawą dostępności zielonych źródeł w każdym kraju, możliwości uniezależnienia od importu, a także spadających cen technologii energii odnawialnej[3].

A to wciąż nie wszystko, ponieważ odnawialne źródła energii są kluczem do radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stawiają nam zmiany klimatu. Korzystając z zielonej energii, ograniczamy emisję gazów cieplarnianych, redukujemy wydzielanie dwutlenku węgla do atmosfery i nie dokładamy swojej cegiełki do negatywnych skutków globalnego ocieplenia[4], a gdy oddychamy czystszym powietrzem, zyskuje na tym również nasze zdrowie. Nie zapominajmy jednak, że korzyści to jedna strona medalu. Jeśli wykorzystujemy zasoby naturalne, równie ważne jest, aby robić to odpowiedzialnie. Ten cel – odpowiedzialne korzystanie z zasobów – to jeden z priorytetów zrównoważonego rozwoju Tchibo.

Mamy świadomość, że nasza działalność ma wpływ na środowisko, na klimat, a redukcja naszych emisji CO2 jest częścią naszej długofalowej strategii. W skali globalnej dążymy do tego, aby była ona o połowę niższa do 2030 roku. Wykorzystując w sklepach Tchibo energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, nie tylko obniżamy emisję CO2 o 112 ton rocznie, ale jednocześnie redukujemy nasze koszty operacyjne – mówi Paweł Zdrojewski, dyrektor sklepów Tchibo w Polsce.

Zielony start i duże aspiracje

Aktualnie już 17 sklepów firmy Tchibo zasilanych jest zieloną energią. Na tym jednak nie koniec. Do stycznia 2024 roku łącznie 22 sklepy będą korzystać w 100% z odnawialnych źródeł energii. W realizacji inwestycji w zieloną energię Tchibo wspiera firma Respect Energy, która jest pierwszym w Polsce sprzedawcą w 100% odnawialnej energii. Współpraca obu przedsiębiorstw opiera się na umowach sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej.

Dzięki współpracy z Respect Energy każdy z naszych sklepów, korzystający z zielonej energii, może cieszyć się wystawianym przez sprzedawcę „Certyfikatem zakupu zielonej energii”, który zawiera informację o ilości dwutlenku węgla, jaką udało się zredukować dla każdej z lokalizacji – dodaje Paweł Zdrojewski.

Razem w kierunku zielonej energii

Respect Energy od ponad 10 lat działa na rzecz transformacji energetycznej. Aktywność firmy opiera się na kilku filarach – zarówno kupnie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł od ich wytwórców, jak i jej dalszej dystrybucji do odbiorców końcowych. Respect Energy wierzy w etyczny biznes i oferuje swoim klientom w pełni zieloną energię, dzięki czemu zmniejsza niekorzystny wpływ ich działań na otaczający nas świat.

Warto pamiętać, że zmiana źródła z tradycyjnego zasilania na zasilanie zieloną energią jest opłacalna nie tylko dla dużych zakładów i przedsiębiorstw, ale również średnich i małych firm. Współpracujemy z ponad 600 dostawcami całkowicie zielonej energii i 15 tysiącami klientów biznesowych, dla których dostarczamy produkty OZE. Zachęcamy każde przedsiębiorstwo, aby dołączyło do wspólnej, pozytywnej zmiany – podkreśla Grzegorz Bruski, Członek Zarządu Respect Energy S.A.

Współpraca Tchibo z Respect Energy to kolejny krok tej pierwszej w stronę stania się przedsiębiorstwem w 100% zrównoważonym. Firma angażuje się także w szereg innych ekologicznych inicjatyw, takich jak: wykorzystanie materiałów z recyklingu czy dążenie ku zeroemisyjności transportu morskiego.


[1] Respect Energy (n.d.). O nas. [online] https://respect.energy/o-nas/.

[2] United Nations (2022). Renewable energy – powering a safer future. [online] United Nations. https://www.un.org/en/climatechange/raising-ambition/renewable-energy.

[3] United Nations (2022). Renewable energy – powering a safer future. [online] United Nations. https://www.un.org/en/climatechange/raising-ambition/renewable-energy.

[4] Nunez, C. (2019). Renewable energy, facts and information. [online] Environment. https://www.nationalgeographic.com/environment/article/renewable-energy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania Biuro prasowe
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w
Ochrona środowiska Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3
2024-06-21 | 10:20

Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3

Grupa Kingfisher oraz Castorama Polska ogłosiły nowe, ambitne cele dekarbonizacyjne w zakresie 3, które mają na celu dalszą redukcję emisji CO2 w ramach ich działań na rzecz
Ochrona środowiska Niebezpieczne Pompy Ciepła: UOKiK Ostrzega Przed Wadliwymi Produktami
2024-06-19 | 01:00

Niebezpieczne Pompy Ciepła: UOKiK Ostrzega Przed Wadliwymi Produktami

Polski rynek pomp ciepła został zalany produktami z Azji, które nie spełniają europejskich norm jakości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) niedawno zatrzymał na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.