Kompendium GOZ w budownictwie
Publikacja PLGBC porusza kwestie projektowania budynków cyrkularnych. Jak wprowadzać cyrkularność, jak ją mierzyć i jakimi przykładami się inspirować w budownictwie – to wybrane tematy kompendium, które powstało w ramach projektu CIRCON.
W obliczu prognoz ONZ wskazujących, że do 2060 roku na świecie będzie 10 miliardów ludzi, stajemy przed wyzwaniem zapewnienia odpowiednich warunków życia dla tak licznej populacji. Dotychczasowy liniowy model gospodarki, który nadal dominuje w ponad 90% przemysłu, nie sprawdza się. Dostęp do surowców pierwotnych jest ograniczony, krytyczne surowce wyczerpują się, a generowane odpady nie są odpowiednio zagospodarowywane. W rezultacie marnuje się energię na ich utylizację, zamiast wykorzystać ją w procesach recyklingu czy ponownego użycia. Wzrost populacji i jej rosnące potrzeby doprowadziły do sytuacji, w której naturalne zasoby nie nadążają z regeneracją i odnawianiem. Rozwiązaniem jest pilne wdrożenie alternatywnego modelu, jakim jest gospodarka cyrkularna. Minimalizacja zużycia surowców, ograniczenie ilości odpadów i ich ponowne wprowadzanie do obiegu gospodarczego stanowi szansę dla ekosystemu.
Mając świadomość ogromnego wyzwania, jakim jest wdrożenie gospodarki cyrkularnej w budownictwie, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego wraz z partnerami: Green Building Council Iceland oraz Politechniką Śląską, podjęło się realizacji Projektu CIRCON „Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie: ekoprojektowanie budynków cyrkularnych”. Głównym celem działań podejmowanych w ramach projektu jest zapoznanie wszystkich interesariuszy sektora budowlanego z projektowaniem budynków zgodnie z zasadami cyrkularności. W wyniku prac powstała publikacja, która porusza najważniejsze kwestie związane z gospodarką o obiegu zamkniętym.
- „Kompendium GOZ w budownictwie” to wyjątkowa pozycja, bogata w wiedzę z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. W zwięzły sposób omówiono ideę tego innowacyjnego modelu gospodarczego i jego implikacje dla branży budowlanej. Kompendium zawiera nie tylko wytyczne dotyczące cyrkularnego projektowania, lecz także przedstawia 25 inspirujących przykładów budynków, które reprezentują najlepsze praktyki w tej dziedzinie. Co więcej, w publikacji zaproponowano nowe wskaźniki cyrkularności, umożliwiające ocenę, w jakim stopniu dany obiekt wpisuje się w definicję budynku cyrkularnego. „Kompendium GOZ w budownictwie” stanowi zatem niezastąpione źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych cyrkularnym podejściem do zrównoważonego budownictwa – mówi Dawid Franke, Project Specialist w PLGBC.
Publikację można pobrać ze strony internetowej projektu CIRCON (circon.plgbc.org.pl).
Wspólnie działamy na rzecz zielonej Europy.
Kompendium opracowano w ramach realizacji projektu CIRCON.
Projekt CIRCON pt. „Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie: projektowanie budynków cyrkularnych”, korzysta z dofinansowania o wartości 1 345 205,79 zł otrzymanego od Islandii,
Liechtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) oraz dofinansowania w wysokości 237 389,26 zł z budżetu Państwa. Celem projektu jest wzmocnienie wdrażania gospodarki cyrkularnej w sektorze budowlanym.
O Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:
- powstrzymanie zmian klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
- stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
- podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
- zwiększanie bioróżnorodności.
PLGBC stanowi część globalnej społeczności 80 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.
https://plgbc.org.pl

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Klątwa jednorazowego plastiku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
Polska prezydencja zbiegła się z rozpoczęciem rozmów na temat wieloletnich unijnych ram finansowych (WRF), które określą cele i priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. Projekt budżetu ma być gotowy w lipcu, a potem rozpoczną się negocjacje między instytucjami unijnymi. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad WRF, dlatego to od naszego kraju swoje konsultacje rozpoczęli europarlamentarzyści, którzy są współsprawozdawcami PE ds. wieloletniego budżetu Unii Europejskiej.
Prawo
Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych

W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa. To wynik o 59 proc. niższy niż rok wcześniej – wynika z „Barometru prawa” Grant Thornton. Eksperci wskazują, że nie przekłada się to jednak na jakość nowych przepisów. Tempo prac regulacyjnych przyspiesza, a konsultacje publiczne rzadko są transparentne. Przedsiębiorcy czują się pomijani w procesie konsultacji i zaskakiwani nagłymi zmianami w prawie.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.