Najpierw dialog społeczny, teraz Lokalny Raport Wpływu
Browar Okocim opublikował pierwszy Lokalny Raport Wpływu za 2023 rok. Raport adresuje wnioski ze zrealizowanego dialogu społecznego i w nowatorski sposób podsumowuje działania środowiskowe oraz społeczne Browaru.
Ubiegłoroczne rozmowy z najbliższymi interesariuszami pozwoliły nam poznać ich opinie na temat oddziaływania Browaru na lokalne środowisko, społeczność i gospodarkę oraz określić oczekiwania społeczne w tych obszarach. Stały się one niezwykle przydatne przy opracowywaniu Lokalnego Raportu Wpływu – mówi Marcin Będlin, dyrektor Browaru Okocim. Ten raport to dowód transparentności naszego działania, dzięki której chcemy być wartościowym partnerem dla władz samorządowych, dostawców, klientów, pracowników, podwykonawców i budować sąsiedzkie relacje z mieszkańcami regionu – dodaje dyrektor.
Ciekawie o skomplikowanych projektach
Browar Okocim podjął wyzwanie, by zainteresować tematem Zrównoważonego Rozwoju mieszkańców Brzeska. W komunikacji wykorzystano obrazkowy język humoru, który intryguje i przyciąga uwagę. Firma zaprosiła do współpracy rysownika satyrycznego – Piotra Jedlińskiego, którego bohater - Ptaszek Staszek będzie edukował o ważnych środowiskowo oraz społecznie tematach, a wszystko na luzie i z przymrużeniem oka. Pierwsze grafiki można obejrzeć na wystawie zewnętrznej umieszczonej na ogrodzeniu Stacji Uzdatniania Wody od strony ul. Browarnej w Brzesku.
Woda sama się nie oszczędza
Rok 2023 to kolejny sukces w ograniczaniu zużycia wody o ponad 11 basenów olimpijskich. Przyczyniły się do tego m.in. modernizacja linii rozlewniczej B3. Codziennie dążymy do celu „ZERO marnowania wody”, a osiągane postępy są wynikiem regularnego monitorowania jej zużycia oraz pomysłowości, zaangażowania i inicjatyw optymalizacyjnych zgłaszanych przez naszych pracowników – podsumowuje dyrektor Browaru.
Inwestycje w odnawialne źródła energii
Od 2023 roku w przybrowarnianej oczyszczalni ścieków biogaz powstający podczas procesu oczyszczania ścieków wykorzystywany jest jako odnawialne źródło energii. Generowana energia pokryje 73% zapotrzebowania oczyszczalni na energię cieplną i 36% na energię elektryczną.
Ruszaj tylko na trzeźwo
W zeszłym roku wprowadzono kontrole trzeźwości wszystkich kierowców wjeżdżających i wyjeżdżających z Browaru. Miesięcznie realizowanych jest około 3 tys. kontroli. To jest realne działanie na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Już udało się nam wyeliminować kilku nietrzeźwych kierowców. To działanie ma faktyczny wpływ na poprawę bezpieczeństwa brzeskiej społeczności – mówi Dariusz Krasoń, dyrektor ds. logistyki. Dodatkowo Brzeszczanie mogą na drogach spotkać naczepy promujące przekaz „Nigdy nie jedź po alkoholu. Ruszaj tylko na trzeźwo”. Do edukacji nt. odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu włączyła się lokalna firma transportowa Zasada Trans.
Lokalny Raport Wpływu jest ważnym krokiem w kierunku zrozumienia roli, jaką Browar Okocim wywiera na środowisko i społeczność. Jest on również zaproszeniem do kolejnych rozmów, na rzecz rozwoju regionu. Szczegółowy opis działań znajduje się w Raporcie pod linkiem: https://www.carlsbergpolska.pl/media/rakpto2e/lokalny-raport-wp%C5%82ywu-browaru-okocim-w-brzesku.pdf

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Klątwa jednorazowego plastiku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
Polska prezydencja zbiegła się z rozpoczęciem rozmów na temat wieloletnich unijnych ram finansowych (WRF), które określą cele i priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. Projekt budżetu ma być gotowy w lipcu, a potem rozpoczną się negocjacje między instytucjami unijnymi. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad WRF, dlatego to od naszego kraju swoje konsultacje rozpoczęli europarlamentarzyści, którzy są współsprawozdawcami PE ds. wieloletniego budżetu Unii Europejskiej.
Prawo
Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych

W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa. To wynik o 59 proc. niższy niż rok wcześniej – wynika z „Barometru prawa” Grant Thornton. Eksperci wskazują, że nie przekłada się to jednak na jakość nowych przepisów. Tempo prac regulacyjnych przyspiesza, a konsultacje publiczne rzadko są transparentne. Przedsiębiorcy czują się pomijani w procesie konsultacji i zaskakiwani nagłymi zmianami w prawie.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.