Niebezpieczne Pompy Ciepła: UOKiK Ostrzega Przed Wadliwymi Produktami
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Polski rynek pomp ciepła został zalany produktami z Azji, które nie spełniają europejskich norm jakości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) niedawno zatrzymał na granicy wadliwe urządzenia, a mimo to znalazły się one na liście rekomendowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Eksperci branży ostrzegają, że instalacja takich pomp może prowadzić do astronomicznych rachunków za energię. Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE (IGU OZE), dr Adam Nocoń, zaznacza, że to niedopuszczalne, aby urządzenia z prywatnymi certyfikatami znalazły się na liście certyfikowanych przez Państwo.
Wyniki Kontroli UOKiK
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przeprowadził kontrolę 564 pomp ciepła sprowadzanych spoza Unii Europejskiej. Tylko 6% z nich nie budziło zastrzeżeń. Reszta była wadliwa lub miała braki w dokumentacji. Szczególnie niepokojące jest, że na liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów) znalazły się urządzenia z wątpliwymi certyfikatami. Co w takim przypadku z beneficjentami Programu Czyste Powietrze, którzy zamontowali te urządzenia? Czy UOKiK zwrócił się do kontrolowanych podmiotów, aby uzyskać informacje ile ich było i gdzie zostały sprzedane/zamontowane wadliwe urządzenia? – mówi dr Adam Nocoń – Prezes Izby gospodarczej Urządzeń OZE (IGU OZE).
Problemy na Horyzoncie
Krzysztof Bolesta – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podjął decyzję, że od 14.06.2024 roku będzie można wpisywać na listę ZUM pompy ciepła posiadające prywatne certyfikaty. Certyfikaty, którymi były oznaczone pompy ciepła zatrzymane przez UOKiK. Czy to nie zastanawiające? Wnioskować można, że to ukłon wobec importerów
i dużych zagranicznych firm, których rzekomo nie stać na wykonanie całościowych badań w akredytowanych laboratoriach na terenie UE, EFTA. Badań, które potwierdzą deklarowane przez producenta parametry. A może chodzi o to, jakie rzeczywiście parametry posiadają „renomowane” pompy? – dodaje dr Nocoń.
Polski Rynek w Kryzysie
Polscy producenci, którzy zainwestowali w rozwój i pełne badania zgodne z europejskimi normami, są w trudnej sytuacji. Napływ tanich pomp ciepła podważa ich pozycję na rynku. Mimo, że polskie urządzenia są dostosowane do lokalnych warunków klimatycznych
i charakteryzują się wysoką efektywnością, opinia publiczna jest zdezorientowana i nieufna - komentuje prezes IGU OZE.
Apel do Konsumentów i Władz
IGU OZE apeluje do konsumentów, aby dokładnie sprawdzali oferty i wybierali urządzenia tylko z raportami badań. Na stronie https://zum.iguoze.pl udostępniono informacje, które firmy oferują sprawdzone i zweryfikowane pompy ciepła. Zachęcamy do skorzystania z niej i wyboru tylko pompy ciepła posiadającej pełny raport wykonany przez akredytowane laboratorium znajdujące się na terenie UE lub EFTA – zaleca dr Adam Nocoń.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Klątwa jednorazowego plastiku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
Polska prezydencja zbiegła się z rozpoczęciem rozmów na temat wieloletnich unijnych ram finansowych (WRF), które określą cele i priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. Projekt budżetu ma być gotowy w lipcu, a potem rozpoczną się negocjacje między instytucjami unijnymi. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad WRF, dlatego to od naszego kraju swoje konsultacje rozpoczęli europarlamentarzyści, którzy są współsprawozdawcami PE ds. wieloletniego budżetu Unii Europejskiej.
Prawo
Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych

W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa. To wynik o 59 proc. niższy niż rok wcześniej – wynika z „Barometru prawa” Grant Thornton. Eksperci wskazują, że nie przekłada się to jednak na jakość nowych przepisów. Tempo prac regulacyjnych przyspiesza, a konsultacje publiczne rzadko są transparentne. Przedsiębiorcy czują się pomijani w procesie konsultacji i zaskakiwani nagłymi zmianami w prawie.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.