Niebezpieczne Pompy Ciepła: UOKiK Ostrzega Przed Wadliwymi Produktami
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Polski rynek pomp ciepła został zalany produktami z Azji, które nie spełniają europejskich norm jakości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) niedawno zatrzymał na granicy wadliwe urządzenia, a mimo to znalazły się one na liście rekomendowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Eksperci branży ostrzegają, że instalacja takich pomp może prowadzić do astronomicznych rachunków za energię. Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE (IGU OZE), dr Adam Nocoń, zaznacza, że to niedopuszczalne, aby urządzenia z prywatnymi certyfikatami znalazły się na liście certyfikowanych przez Państwo.
Wyniki Kontroli UOKiK
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przeprowadził kontrolę 564 pomp ciepła sprowadzanych spoza Unii Europejskiej. Tylko 6% z nich nie budziło zastrzeżeń. Reszta była wadliwa lub miała braki w dokumentacji. Szczególnie niepokojące jest, że na liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów) znalazły się urządzenia z wątpliwymi certyfikatami. Co w takim przypadku z beneficjentami Programu Czyste Powietrze, którzy zamontowali te urządzenia? Czy UOKiK zwrócił się do kontrolowanych podmiotów, aby uzyskać informacje ile ich było i gdzie zostały sprzedane/zamontowane wadliwe urządzenia? – mówi dr Adam Nocoń – Prezes Izby gospodarczej Urządzeń OZE (IGU OZE).
Problemy na Horyzoncie
Krzysztof Bolesta – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podjął decyzję, że od 14.06.2024 roku będzie można wpisywać na listę ZUM pompy ciepła posiadające prywatne certyfikaty. Certyfikaty, którymi były oznaczone pompy ciepła zatrzymane przez UOKiK. Czy to nie zastanawiające? Wnioskować można, że to ukłon wobec importerów
i dużych zagranicznych firm, których rzekomo nie stać na wykonanie całościowych badań w akredytowanych laboratoriach na terenie UE, EFTA. Badań, które potwierdzą deklarowane przez producenta parametry. A może chodzi o to, jakie rzeczywiście parametry posiadają „renomowane” pompy? – dodaje dr Nocoń.
Polski Rynek w Kryzysie
Polscy producenci, którzy zainwestowali w rozwój i pełne badania zgodne z europejskimi normami, są w trudnej sytuacji. Napływ tanich pomp ciepła podważa ich pozycję na rynku. Mimo, że polskie urządzenia są dostosowane do lokalnych warunków klimatycznych
i charakteryzują się wysoką efektywnością, opinia publiczna jest zdezorientowana i nieufna - komentuje prezes IGU OZE.
Apel do Konsumentów i Władz
IGU OZE apeluje do konsumentów, aby dokładnie sprawdzali oferty i wybierali urządzenia tylko z raportami badań. Na stronie https://zum.iguoze.pl udostępniono informacje, które firmy oferują sprawdzone i zweryfikowane pompy ciepła. Zachęcamy do skorzystania z niej i wyboru tylko pompy ciepła posiadającej pełny raport wykonany przez akredytowane laboratorium znajdujące się na terenie UE lub EFTA – zaleca dr Adam Nocoń.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.