Komunikaty PR

Ochrona drzew w procesie inwestycyjnym. Dlaczego jest to tak istotne?

2023-08-28  |  12:36
Biuro prasowe

Procesy inwestycyjne znacząco wpływają na stan zieleni w miastach. Aby zapobiegać ewentualnym szkodom wyrządzonym przez działania człowieka w tym zakresie, stosuje się specjalną ochronę drzew. Minimalizuje ona skutki procesów związanych z inwestycjami miejskimi i pozwala zadbać o przyrodę, która po zakończeniu inwestycji ma szansę na dalsze funkcjonowanie. Dowiedz się, dlaczego jest to tak ważne działanie z perspektywy ekosystemu.

Zieleń w procesie inwestycyjnym

Zielono-niebieska infrastruktura miejska jest niezwykle ważna. Bardzo istotne jest, zachowanie jej dobrej kondycji w celu wydłużenia żywotności. Drzewa to jedne z ważniejszych elementów przyrody w miastach. Nie tylko dają one latem cień, ale także wspierają bioróżnorodność oraz wpływają na inne komponenty środowiska - szczególnie te, które są narażone na różnego rodzaju zagrożenia.

W trakcie trwania jakiejkolwiek budowy, zieleń, a szczególnie drzewa, narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także na stres abiotyczny. Wówczas dochodzi do obumarcia tych roślin, które są uszkodzone przez prace budowlane. Może to nastąpić w okresie nawet od 5 do 12 lat po zakończeniu danej inwestycji. Zjawisko to nazywane jest tzw. stresem budowlanym i wiąże się ze zmianami warunków siedliskowych, które powstały w procesie realizacji inwestycji.

- Pomimo że skala uszkodzonych drzew w mieście jest bardzo niepokojąca, to nadal brakuje badań w tym temacie. Dla przykładu, na podstawie danych z jednostek zarządzających zielenią w Warszawie w latach 2009-2014, liczba drzew zmniejszyła się o 147 tys., a rocznie średnio ubywa aż 24,5 tys. Można to porównać z liczbą nasadzanych corocznie drzew, czyli ok. 8 tys., aby sądzić, że sama Warszawa traci ponad 16,5 tys. drzew rocznie - mówi Marta Stobińska z LEMITOR Ochrona Środowiska.

W związku z powyższym problemem coraz częściej mówi się o ochronie drzew w procesie inwestycyjnym. W 2021 r. powstały standardy, wydane przez badaczy i praktyków, które dotyczą odpowiedniej ochrony właśnie w trakcie całego procesu inwestycyjnego. Celem było zaznajomienie społeczeństwa z procedurą i sposobami ochrony zieleni, w zależności od etapu prowadzonej inwestycji, a także z zaleceniami dotyczącymi narzędzi niezbędnych do ochrony zieleni.

Sposoby na ochronę drzew w procesie inwestycyjnym

Najmniej efektywnym sposobem ochrony takich drzew jest obecnie panujące prawo państwowe. Jest ono uważane za mało elastyczne i zbyt ogólne. Lepiej funkcjonuje prawo lokalne, natomiast najlepiej sprawdza się podnoszenie świadomości na temat wartości drzew, w szczególności wśród właścicieli i inwestorów - i to tu należy położyć największy nacisk. Niestety problemem wpływającym na nieprzestrzeganie aspektów prawnych, jest niechęć do opóźnień w trakcie realizacji, które mogą być spowodowane działaniami związanymi z ochroną drzew. Jak więc najefektywniej chronić zieleń w trakcie budowy?

1. Wydzielenie strefy ochronnej drzewa, czyli tzw. SOD

Jest to specyficzny obszar wokół drzewa, gdzie cała jego powierzchnia podlega ochronie. Wlicza się w niego również system korzeniowy, pień i koronę. Wygrodzenie powinno obejmować min. 1,5 m wysokości i stanowić stabilne zabezpieczenie uniemożliwiające przemieszczanie się.

 2. Zabezpieczenie pnia za pomocą desek

Jeśli nie można wyznaczyć SOD, wówczas zaleca się zabezpieczenie drzewa za pomocą desek o wysokości min. 2 m (optymalnie 2-3 m wysokości). W przypadku młodych i wielopniowych drzew, tego rodzaju zabezpieczeń powinno się unikać. Powinny być one stabilizowane specjalnymi palikami.

3. Wygrodzenie krzewów, drzew młodych oraz wielopniowych

To rodzaj zabezpieczenia, który stanowi swego rodzaju profilaktykę i obejmuje tymczasowe podwiązanie konarów i gałęzi, które są najbardziej narażone na styczność z obszarem inwestycji lub sprzętem budowlanym. Gdy nie jest to z jakiegoś powodu możliwe, dopuszcza się cięcie, pod warunkiem, że jest ono zgodne z zalecanym standardem i jest wykonywane wyłącznie pod nadzorem i po uzgodnieniu z inspektorem nadzoru w zakresie ochrony zieleni.

4. Zabezpieczenie korzeni - ciągi techniczne

Gdy w procesie inwestycyjnym niezbędne jest wykonanie prac w obrębie SOD, do tego celu powinno się wykorzystywać drogi technologiczne z zachowaniem odpowiednich zasad. Należy do nich m.in. dbałość o grunt, ochrona korzeni przed nadmiernym zagęszczeniem czy ograniczenie zdejmowania wierzchniej warstwy gruntu do warstwy darni, aby maksymalnie ograniczyć uszkodzenia mechaniczne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc Biuro prasowe
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj
Ochrona środowiska Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne
2024-04-17 | 01:00

Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne"

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto ustanowione w 1970 roku, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.