Operacja Rzeka na Dzień Ziemi - natura "lżejsza" o ponad 143 tony śmieci
Operacja Rzeka Sztab Główny
ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl
Polska przyroda otrzymała prezent na święto Dnia Ziemi (22 kwietnia). Ponad 4600 wolontariuszy uwolniło tereny zielone co najmniej z ponad 143 tony śmieci, które zebrano w ramach 3. edycji Operacji Czysta Rzeka. Oznacza to, że ponad 9,5 tysiąca worków z różnego rodzaju odpadami trafiło do miejsc utylizacji, ale są to dane jedynie z ponad 50% akcji, na pełny raport musimy jeszcze poczekać – mówią organizatorzy.
W największej skoordynowanej społecznej akcji sprzątania rzek i okolic wzięło udział ponad 4600 wolontariuszy w prawie 350 akcjach. Zaangażowani byli mieszkańcy 14 województw. Najliczniej wolontariusze odpowiedzieli na apel do sprzątania na Mazowszu. W tym regionie 1215 wolontariuszy wzięło udział w 104 akcjach. Na drugim miejscu znalazło się województwo lubelskie - 1093 wolontariuszy uczestniczyło w 78 akcjach, a na trzecim Podlasie z 408 wolontariuszami i 23 akcjami.
„Cieszy nas tak duży odzew i społeczne zaangażowanie w naszą akcję. Rekordowe liczby nie przynoszą jednak pełnej satysfakcji, bo smucą nas jednocześnie. Jesteśmy zadowoleni, bo wykonaliśmy wielką pracę na łonie natury i dla natury, a smucą, bo śmieci jest wciąż tak dużo. Dlatego zależy nam na tym, aby zaangażowanie w troskę o przyrodę stało się codziennym nawykiem. Trzecia edycja Operacji Czysta Rzeka już za nami, ale zachęcamy, aby o czystość naszego otoczenia dbać dla nas samych i dla przyszłych pokoleń” – tłumaczy Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji Czysta Rzeka.
Organizatorzy Operacji Czysta Rzeka czekają jeszcze na raporty z połowy akcji. Pełne podsumowanie ze sprzątania w ramach trzeciej edycji akcji poznamy po majówce. Latem z kolei Operacja Rzeka planuje znów przypomnieć o ekologicznych postawach.
Operacja Czysta Rzeka 2021
Akcje sprzątania rzek i okolic w ramach Operacja Rzeka 2021 ruszyły 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Tego dnia Sztab Główny zorganizował porządkowy spływ rzeką Bug na odcinku Drohiczyn - Bużyska. Od tego czasu niemal przez cały miesiąc odbywały się pojedyncze akcje sprzątania w różnych regionach. Finałowe porządki odbyły się 17 kwietnia. Wtedy zorganizowano 202 akcje sprzątania, w których udział wzięło 3076 wolontariuszy.
W tym roku akcja odbywała się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. W związku z tym ograniczono liczbę wolontariuszy biorących udział w akcjach lokalnych do 20 oraz nałożono obowiązek surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych.
Operacja Czysta Rzeka
To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w pierwszej edycji ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabów uprzątnęło polskie rzeki z ponad 55 ton śmieci. Druga edycji odbyła się jedynie częściowo ze względu na ogłoszenie sytuacji epidemicznej w naszym kraju związanej z koronawirusem. Przekształciła się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali.
Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska czy śp. Aleksander Doba.
Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu. Partnerem strategicznym jest Grupa Arche. Sponsorem oficjalnym: Epson. Wśród sponsorów wspierających znaleźli się: DHL, Bank Ochrony Środowiska, York PL, a partnerami oficjalnymi są Aquaphor, Swonco, Decathlon oraz Drukarnia Standruk. Toyota Auto Podlasie ma status partnera logistycznego.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.