PLGBC rozpoczyna międzynarodowy projekt FoCA
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC w konsorcjum z jednostkami badawczo-naukowymi z Polski i Turcji rozpoczęło międzynarodowy projekt FoCA – Free of Carbon Architecture. Jego celem jest stworzenie ogólnodostępnego narzędzia – interaktywnej platformy internetowej dostarczającej informacji o właściwościach środowiskowych materiałów i wyrobów budowlanych.
Dekarbonizacja budownictwa jest niezbędnym elementem w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej zgodnie z postanowieniami Europejskiego Zielonego Ładu. Aby osiągnąć ten cel, wszyscy uczestnicy procesu budowlanego powinni mieć świadomość problemu, odpowiednią wiedzę, a także narzędzia ułatwiające podejmowanie odpowiedzialnych decyzji inwestycyjnych prowadzących do zmniejszenia śladu ekologicznego sektora budowlanego.
Narzędzie przeznaczone jest przede wszystkim dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw, głównie architektów i projektantów, dlatego też przedstawiciele tej grupy będą brać czynny udział w projekcie.
- Obecnie sektor budowlany poprzez wprowadzenie odpowiednich regulacji, koncentruje się głównie na redukcji tzw. operacyjnego śladu węglowego, czyli emisji CO2 spowodowanych zużyciem energii na ogrzewanie, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz korzystanie z urządzeń pomocniczych. Jednocześnie pomijany jest temat wpływu na środowisko tzw. śladu węglowego wbudowanego, czyli emisji CO2 w fazie produkcji materiałów i technologii budowlanych, transportu, budowy oraz końcu życia budynku i jego elementów. Monitorowanie i ograniczanie tych emisji ma zasadnicze znaczenie dla uwzględnienia całkowitego wpływu budynków i sektora budownictwa na rezultaty prac nad uzyskaniem neutralności klimatycznej.
Podstawą szacowania wbudowanego śladu węglowego są dane o emisjach wyrobów budowalnych związanych przede wszystkich z ich produkcją. Aby ułatwić projektantom uwzględnianie emisji wbudowanych należy opracować centralną bazę danych środowiskowych obejmującą wyroby budowlane, urządzenia i systemy techniczne. W wielu krajach istnieją już narzędzia wspomagające projektowanie prośrodowiskowe, przedstawiające dane na temat wyrobów budowlanych, lecz zasadność ich stosowania ogranicza się do regionalnego wykorzystania. Najwyższa pora, by również w Polsce powstała odpowiednia, wiarygodna i ogólnodostępna baza. I na takie zapotrzebowanie odpowiada projekt FoCA - podkreśla Anna Gil, Project Manager, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Projekt realizowany jest przez konsorcjum: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC jako koordynator, Instytut Techniki Budowlanej (ITB), Politechnika Wrocławska, Environmentally Friendly Green Buildings Association / Turkish Green Building Council (CEDBIK) i Yildiz Technical University (YTU) w Turcji.
Projekt uruchomiono w czerwcu br. w ramach 33. konkursu Inicjatywy CORNET (COllective Research NETworking), a finansowany jest z funduszu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz środków własnych. Projekt FoCA potrwa 24 miesiące.
Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC:
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:
- powstrzymanie zmiany klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
- stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
- podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
- zwiększanie bioróżnorodności.
PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 75 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.
https://plgbc.org.pl
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.