Podsumowanie kampanii Chroń Bioróżnorodność
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podsumowało ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną „Chroń bioróżnorodność”, poprzez którą wyjaśniało czym jest różnorodność biologiczna, jaką pełni rolę i jakie zagrożenia wynikają z jej utraty.
W ramach kampanii przeprowadzono szereg działań, które były ukierunkowane na różne grupy odbiorców, tj.: dzieci i młodzież, nauczycieli i pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Odbyła się m.in. lekcja on-line poświęcona ochronie różnorodności biologicznej, w której wzięło udział ponad 3 tys. uczniów z ponad 100 szkół. Przygotowano także scenariusze lekcji z materiałami do wykorzystania przez nauczycieli podczas zajęć.
- Przekazywanie młodzieży wiedzy o potrzebie ochrony różnorodności biologicznej i generalnie o tym jak bardzo zależymy od otaczającego nas świata przyrody, to nie tylko kwestia edukacji, ale także odpowiedzialności wobec naszej planety. Poprzez rozwijanie świadomości ekologicznej w młodych umysłach, tworzymy szansę na głębokie przewartościowanie oraz zmianę podejścia do otaczającego nas świata. Różnorodność biologiczna to nasz naturalny kapitał, od którego w dużym stopniu zależy nasz byt na Ziemi. W naszym żywotnym interesie trzeba pieczołowicie go chronić i nauczyć się roztropnie z niego czerpać– mówi dr Monika Szewczyk, ekspert kampanii.
We wrześniu odbyło się także pięć webinarów, w których uczestniczyło ponad 500 pracowników urzędów gmin. Ich tematyka była skupiona wokół błękitno-zielonej infrastruktury w mieście, retencji wody, rozwoju zieleni, rozwiązań opartych na przyrodzie w przestrzeni miejskiej i pozyskiwania finansowania dla ochrony bioróżnorodności.
Wszystkie webinary będą niebawem dostępne na stronie internetowej kampanii.
- Dzięki takim webinarom możemy dostarczyć pracownikom naszych samorządów wiedzy i narzędzi niezbędnych do podejmowania skutecznych działań na rzecz ochrony środowiska. Edukacja i świadomość w zakresie ochrony różnorodności biologicznej są kluczowymi narzędziami w budowaniu zrównoważonych miast, przyjaznych przyrodzie i człowiekowi – mówi Jarosław Margielski, Prezydent Miasta Otwocka.
Kampania pokazywała również, jakie działania można podjąć, aby wspierać bioróżnorodność zarówno na terenach wiejskich, przypominając m.in. o funkcji zadrzewień śródpolnych, jak i w miastach, np. poprzez ich odbetonowanie i rozwój błękitno-zielonej infrastruktury.
Podczas inauguracji kampanii Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło kolejną edycję konkursu Miasto z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt, którego wyniki ogłoszono
6 października. Szczegóły można znaleźć na stronie: www.gov.pl/edukacja-ekologiczna/miasto-z-klimatem.
- Poprzez konkurs “Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt” promujemy proekologiczne działania miast i wskazujemy dobre praktyki, które mogą być wzorem dla innych samorządów miejskich, jak realizować działania polegające m.in. zazielenianiu przestrzeni miejskich – podkreśla Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Kampania „Chroń Bioróżnorodność” docierała do szerokiego grona odbiorców także dzięki przygotowanym materiałom promowanym przede wszystkim w Internecie. Skupiały się one na kluczowych aspektach ochrony bioróżnorodności i zachęcały do zaangażowania się w działania na rzecz środowiska naturalnego. O różnorodności biologicznej na swoich kanałach opowiadali też znani vlogerzy i popularyzatorzy nauki.
Więcej informacji na: bioroznorodnosc.gov.pl

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Klątwa jednorazowego plastiku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
Polska prezydencja zbiegła się z rozpoczęciem rozmów na temat wieloletnich unijnych ram finansowych (WRF), które określą cele i priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. Projekt budżetu ma być gotowy w lipcu, a potem rozpoczną się negocjacje między instytucjami unijnymi. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad WRF, dlatego to od naszego kraju swoje konsultacje rozpoczęli europarlamentarzyści, którzy są współsprawozdawcami PE ds. wieloletniego budżetu Unii Europejskiej.
Prawo
Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych

W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa. To wynik o 59 proc. niższy niż rok wcześniej – wynika z „Barometru prawa” Grant Thornton. Eksperci wskazują, że nie przekłada się to jednak na jakość nowych przepisów. Tempo prac regulacyjnych przyspiesza, a konsultacje publiczne rzadko są transparentne. Przedsiębiorcy czują się pomijani w procesie konsultacji i zaskakiwani nagłymi zmianami w prawie.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.