Komunikaty PR

Polska branża paletowa wyprzedza PPWR

2024-11-28  |  16:00
Biuro prasowe

Warszawa, 27 listopada 2024r - Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zanim nowe prawo wejdzie w życie w całej Unii Europejskiej, niektóre firmy już teraz wpisują się w model gospodarki o obiegu zamkniętym. Praktyką, która doskonale to ilustruje, jest pooling palet stosowany przez CHEP. W samym sektorze FMCG w Polsce CHEP szacuje 90 milionów ruchów palet rocznie.

Obowiązki zawarte w rozporządzeniu w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), będą dotyczyć producentów, dostawców, importerów i dystrybutorów palet, a gospodarka o obiegu zamkniętym będzie wspierana m.in. przez przepisy dotyczące ponownego użycia, renowacji i systemów cyklu życia opakowań. Głównym celem nowego prawa jest zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych w całej UE, wspieranie obiegu zamkniętego materiałów opakowaniowych oraz harmonizacja norm dotyczących opakowań w celu poprawy zrównoważonego rozwoju.

 

Pooling jako przykład zamkniętej pętli z PPWR

Pooling to usługa polegająca na wynajmowaniu palet producentom, którzy dostarczają swoje towary dystrybutorom - na przykład sieciom handlowym. Jest to alternatywa dla firm kupujących palety na własny użytek i ponoszących koszty ich obrotu, serwisowania i utylizacji. W ramach poolingu, po wykorzystaniu w punkcie sprzedaży, palety są odbierane przez właściciela - dostawcę usługi poolingu - i transportowane do centrum serwisowego, gdzie są sprawdzane i w razie potrzeby naprawiane, zanim zostaną ponownie udostępnione na rynku. Według rocznego przeglądu zrównoważonego rozwoju spółki dominującej CHEP, Brambles, tylko w 2024 r. dzięki temu procesowi zaoszczędzono 1,4 miliona palet CHEP na całym świecie. Pomogło to uniknąć emisji ponad 7500 ton CO2, co odpowiada śladowi węglowemu ponad 3700 hektarów lasów.

W CHEP Polska i całej Grupie Brambles postawiliśmy sobie za cel zbudowanie regeneracyjnego biznesu pozytywnego dla przyrody poprzez odbudowę ekosystemów leśnych, zero odpadów i pochłanianie większej ilości dwutlenku węgla niż produkujemy. Do 2025 roku, który jest już bardzo blisko, zobowiązaliśmy się do pozyskiwania całej naszej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, wysyłania zerowej ilości odpadów na wysypiska i wykorzystywania 30% odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu lub upcyklingu. Co więcej, do 2040 r. chcemy osiągnąć zerową emisję netto, obejmującą 100% emisji operacyjnych i emisji łańcucha wartości CHEP (zakres 1, 2 i 3). To 10 lat wcześniej niż termin określony w porozumieniu paryskim.

PPWR jest więc dla nas już wdrożonym modelem, a nasze doświadczenie może być pomocne przy wdrażaniu tych przepisów w Polsce - mówi Jan Krakowski, Sustainability & Asset Productivity Manager Poland & Baltics CHEP.

 

Naprawiać zamiast wyrzucać

Palety zostały sklasyfikowane w PPWR jako opakowania transportowe lub opakowania trzeciorzędne. Chociaż konkretne wymagania dotyczące recyklingu mogą się różnić, oczekuje się, że opakowania transportowe, takie jak palety, będą spełniać normy ułatwiające odzysk materiałów i recykling po zakończeniu ich cyklu życia. Osiąga się to głównie poprzez naprawę: wydłużając żywotność palet ze znacznymi uszkodzeniami, zmniejsza się zapotrzebowanie na nowe materiały i generowane odpady. Proces ten obejmuje rozbiórkę palet, które nie nadają się do naprawy, w celu odzyskania nieuszkodzonych elementów, które mogą posłużyć do naprawy innych palet. Działanie to doskonale wpisuje się w promocję redukcji odpadów i obiegu zamkniętego.

 

 

Informacje o firmie CHEP

CHEP pomaga w transporcie większej ilości towarów do większej liczby ludzi, w większej liczbie miejsc niż jakakolwiek inna organizacja na świecie. Palety, skrzynki i kontenery firmy tworzą niewidoczny kręgosłup globalnego łańcucha dostaw, a największe światowe marki ufają CHEP, pomagając im transportować towary w sposób bardziej efektywny, zrównoważony i bezpieczny. CHEP stworzył jeden z najbardziej zrównoważonych modeli logistyki na świecie, oparty na współdzieleniu i ponownym użytkowaniu swoich platform w ramach modelu znanego jako „pooling”. Firma zatrudnia około 11 000 pracowników i wierzy w siłę zbiorowej inteligencji, poprzez różnorodność, inkluzywność i pracę zespołową, zarządzając około 347 milionami palet, skrzyń i kontenerów, działając przez sieć ponad 750 centrów serwisowych. CHEP jako część grupy Brambles, działa w 60 krajach, zarządzając największymi operacjami w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.chep.com.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz Biuro prasowe
2024-11-28 | 14:45

Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz

Odzysk odpadów obejmuje wszelkie procesy, które umożliwiają ponowne ich wykorzystanie, a także pozyskanie z nich substancji, materiałów i energii. Jego kluczowym założeniem jest
Ochrona środowiska Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
2024-11-28 | 13:20

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego w Warszawie zainicjował przełomowy projekt – Partnerstwo na rzecz Zrównoważonej Odzieży Służbowej.
Ochrona środowiska Składowiska odpadów bardzo potrzebne [MATERIAŁ EKSPERCKI]
2024-11-18 | 13:10

Składowiska odpadów bardzo potrzebne [MATERIAŁ EKSPERCKI]

W ciągu ostatnich 10 lat produkcja odpadów komunalnych w Polsce wzrosła o 30 procent. Choć śmieci wytwarzanych jest znacznie więcej niż przed dekadą, liczba czynnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł

Polityka

Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność

Parlament Europejski w tym tygodniu zaakceptował przyszłoroczny budżet Unii Europejskiej. Jest o 6 proc. wyższy niż tegoroczny i znalazły się w nim dodatkowe środki na skuteczniejsze wsparcie w zakresie ochrony zdrowia, pomocy humanitarnej, zarządzania granicami i zmian klimatu. – Wielkim zadaniem, które dzisiaj w budżecie nie ma swojego finansowania, jest pomaganie europejskiemu rynkowi zbrojeniowemu. Musimy znaleźć europejskie źródło finansowania tzw. militarnej strefy Schengen – ocenia europoseł Andrzej Halicki.

Infrastruktura

PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku

Wyniki finansowe i operacyjne PGE Polskiej Grupy Energetycznej za III kwartał 2024 roku są stabilne i zgodne z wcześniejszymi szacunkami, co pozwala utrzymać kurs na wielkoskalowe inwestycje transformujące polską energetykę – podała spółka. Jednym z flagowych projektów jest budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy ok. 2,5 GW. W najbliższych dniach zapadnie decyzja inwestycyjna w sprawie jej pierwszego etapu, projektu Baltica 2.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.