Komunikaty PR

Pomorze Zachodnie przykładem dla wojewódzkich Programów Ochrony Powietrza

2023-11-02  |  09:36
Biuro prasowe

Województwo zachodniopomorskie, znane z licznych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, które potwierdzają działania takie jak Szczyt Ekologiczny w Szczecinie czy ustanowienie Roku Ekologicznego w 2021 r., przeprowadziło aktualizację Programu Ochrony Powietrza (POP). Zmiany zostały wprowadzone na podstawie zasygnalizowanych potrzeb mieszkańców Pomorza Zachodniego podczas konsultacji społecznych. Według ekspertów są zgodne z europejskimi normami w zakresie ogrzewania biomasą.

Zaangażowanie społeczne na imponującym poziomie

Wojewódzkie Programy Ochrony Powietrza podlegają aktualizacji co trzy lata. Urząd Marszałkowski w Szczecinie jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził zmiany pozwalające na ogrzewanie mieszkań i domów za pomocą drewna kawałkowego bez żadnych ograniczeń. Przeprowadzone konsultacje społeczne z udziałem prawników, naukowców, ekologów oraz ekspertów branżowych pokazały jak intensywne jest zaangażowanie społeczne w założenia POP-u. Przedstawione podczas nich postulaty zostały wzięte pod uwagę przez Urząd Marszałkowski. W konsultacjach brała czynnie udział grupa specjalistów Drewno - Pozytywna Energia, która wsparła lokalne władze przy ustaleniu potrzeb mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Poparcie wobec przedstawionych postulatów, które opowiadały się za ogrzewaniem domów drewnem kawałkowym, można było wyrazić przez podpisanie formularzu elektronicznego dostępnego na stronie takdlabiomasy.pl. Zaangażowanie społeczne przy zachodniopomorskich konsultacjach było niezwykle imponujące - do urzędu trafiło kilkaset indywidualnych zgłoszeń popierających ogrzewanie drewnem.

Zniesienie ograniczeń

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie przyjął zgłoszone postulaty i wprowadził istotne zmiany w treści nowego Programu Ochrony Powietrza, które umożliwiają korzystanie z urządzeń grzewczych na biomasę. W szczególności istotne jest wycofanie się z wcześniejszych ograniczeń dotyczących czasowego zakazu palenia w kominkach. W nowym POP zapis dotyczący tej kwestii brzmi następująco:

 „...czasowy zakaz stosowania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, niespełniających wymagań Ekoprojektu, z wyjątkiem sytuacji, gdy stanowią one jedyne źródło ogrzewania mieszkania”.

Jest to przełomowy moment w historii wojewódzkich konsultacji Programów Ochrony Powietrza. Wprowadzone zmiany przywracają europejski kierunek ogrzewania, eliminując dyskryminację nowoczesnych kominków oraz umożliwiają mieszkańcom Zachodnia Pomorza korzystanie z najstarszego, najtańszego i najłatwiej dostępnego odnawialnego źródła energii, jakim jest drewno kawałkowe.

Kominki bezpiecznym źródłem ciepła

Zmiany w zachodniopomorskim POP przybierają stanowisko sprzeciwu wobec zakazu używania paliw stałych. Z nowelizacji programu wynika, że zgodne z Ekoprojektem kominki na biomasę, nie stanowią zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zaleca instalowanie kominków spełniających wymagania Ekoprojektu, wyznaczając konkretne wskaźniki monitorowania postępu w zakresie zastępowania nieefektywnych źródeł ciepła. Kominki po raz pierwszy znalazły się na liście urządzeń docelowych w transformacji energetycznej.

Aktualizacja POP na Pomorzu Zachodnim jest efektem współpracy władz, ekspertów i aktywnych obywateli. Dowodzi ona, że działanie na rzecz środowiska i bezpieczeństwa energetycznego obywateli jest sprawą priorytetową dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, a sam Urząd Marszałkowski nie jest zamknięty na postulaty, które poprawiają komfort życia w regionie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Amazon zasila już całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną Biuro prasowe
2024-07-11 | 14:00

Amazon zasila już całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną

Amazon, globalny lider w dziedzinie technologii i handlu elektronicznego, już w 2023 r. zasilał całą swoją globalną działalność – w tym centra danych, budynki
Ochrona środowiska Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w
Ochrona środowiska Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3
2024-06-21 | 10:20

Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3

Grupa Kingfisher oraz Castorama Polska ogłosiły nowe, ambitne cele dekarbonizacyjne w zakresie 3, które mają na celu dalszą redukcję emisji CO2 w ramach ich działań na rzecz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.