Pomorze Zachodnie przykładem dla wojewódzkich Programów Ochrony Powietrza
Województwo zachodniopomorskie, znane z licznych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, które potwierdzają działania takie jak Szczyt Ekologiczny w Szczecinie czy ustanowienie Roku Ekologicznego w 2021 r., przeprowadziło aktualizację Programu Ochrony Powietrza (POP). Zmiany zostały wprowadzone na podstawie zasygnalizowanych potrzeb mieszkańców Pomorza Zachodniego podczas konsultacji społecznych. Według ekspertów są zgodne z europejskimi normami w zakresie ogrzewania biomasą.
Zaangażowanie społeczne na imponującym poziomie
Wojewódzkie Programy Ochrony Powietrza podlegają aktualizacji co trzy lata. Urząd Marszałkowski w Szczecinie jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził zmiany pozwalające na ogrzewanie mieszkań i domów za pomocą drewna kawałkowego bez żadnych ograniczeń. Przeprowadzone konsultacje społeczne z udziałem prawników, naukowców, ekologów oraz ekspertów branżowych pokazały jak intensywne jest zaangażowanie społeczne w założenia POP-u. Przedstawione podczas nich postulaty zostały wzięte pod uwagę przez Urząd Marszałkowski. W konsultacjach brała czynnie udział grupa specjalistów Drewno - Pozytywna Energia, która wsparła lokalne władze przy ustaleniu potrzeb mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Poparcie wobec przedstawionych postulatów, które opowiadały się za ogrzewaniem domów drewnem kawałkowym, można było wyrazić przez podpisanie formularzu elektronicznego dostępnego na stronie takdlabiomasy.pl. Zaangażowanie społeczne przy zachodniopomorskich konsultacjach było niezwykle imponujące - do urzędu trafiło kilkaset indywidualnych zgłoszeń popierających ogrzewanie drewnem.
Zniesienie ograniczeń
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie przyjął zgłoszone postulaty i wprowadził istotne zmiany w treści nowego Programu Ochrony Powietrza, które umożliwiają korzystanie z urządzeń grzewczych na biomasę. W szczególności istotne jest wycofanie się z wcześniejszych ograniczeń dotyczących czasowego zakazu palenia w kominkach. W nowym POP zapis dotyczący tej kwestii brzmi następująco:
„...czasowy zakaz stosowania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, niespełniających wymagań Ekoprojektu, z wyjątkiem sytuacji, gdy stanowią one jedyne źródło ogrzewania mieszkania”.
Jest to przełomowy moment w historii wojewódzkich konsultacji Programów Ochrony Powietrza. Wprowadzone zmiany przywracają europejski kierunek ogrzewania, eliminując dyskryminację nowoczesnych kominków oraz umożliwiają mieszkańcom Zachodnia Pomorza korzystanie z najstarszego, najtańszego i najłatwiej dostępnego odnawialnego źródła energii, jakim jest drewno kawałkowe.
Kominki bezpiecznym źródłem ciepła
Zmiany w zachodniopomorskim POP przybierają stanowisko sprzeciwu wobec zakazu używania paliw stałych. Z nowelizacji programu wynika, że zgodne z Ekoprojektem kominki na biomasę, nie stanowią zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zaleca instalowanie kominków spełniających wymagania Ekoprojektu, wyznaczając konkretne wskaźniki monitorowania postępu w zakresie zastępowania nieefektywnych źródeł ciepła. Kominki po raz pierwszy znalazły się na liście urządzeń docelowych w transformacji energetycznej.
Aktualizacja POP na Pomorzu Zachodnim jest efektem współpracy władz, ekspertów i aktywnych obywateli. Dowodzi ona, że działanie na rzecz środowiska i bezpieczeństwa energetycznego obywateli jest sprawą priorytetową dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, a sam Urząd Marszałkowski nie jest zamknięty na postulaty, które poprawiają komfort życia w regionie.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.