Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło udział 396 propozycji z 45 krajów, w tym ponad 50 zgłoszeń z Polski.
9 grudnia 2024 r. pięciu finalistów zostało zaproszonych na Tajwan, gdzie zaprezentowali swoje projekty przed wybitnym jury, składającym się z ekspertów oraz przedstawicieli organizatorów. Po intensywnych obradach 11 grudnia ogłoszono trzech zwycięzców, którzy swoimi projektami udowodnili, że mają realny potencjał na poprawę środowiska naturalnego oraz codziennego życia ludzi na całym świecie.
Zwycięzcami konkursu „Go Green with Taiwan” zostali uczestnicy z trzech krajów, którzy zaprezentowali innowacyjne rozwiązania na rzecz zrównoważonej przyszłości. Z Wielkiej Brytanii pochodzi projekt „Digital Fashion: Transforming Fashion for a Sustainable Future”, który rewolucjonizuje przemysł mody dzięki cyfrowym rozwiązaniom wspierającym zrównoważoność. Z Węgier zgłoszono koncepcję „Investigation of the application of evaporative cooling using porous materials”, badającą zastosowanie chłodzenia ewaporacyjnego przy użyciu materiałów porowatych. Natomiast z Filipin nadesłano projekt „Sweet Solutions to the Plastic Crisis: Compostable Sugarcane-based Alternatives”, oferujący kompostowalne alternatywy z trzciny cukrowej jako odpowiedź na kryzys związany z plastikiem.
Cynthia Kiang, Dyrektor Generalna Międzynarodowej Administracji Handlu podległej Ministerstwu Gospodarki Tajwanu, podkreśliła, że konkurs był doskonałą okazją do zaprezentowania innowacyjności uczestników z całego świata oraz do promowania tajwańskich rozwiązań ekologicznych. "Naszym celem jest promowanie zrównoważonego przemysłu Tajwanu i wspieranie międzynarodowej współpracy na rzecz globalnego zrównoważonego rozwoju" – dodała.
Simon Wang, Prezes Taiwan External Trade Development Council (TAITRA), zaznaczył, że spośród 395 propozycji wyłonienie finalistów było niezwykle wymagającym procesem. "Każda z nadesłanych prac wykazała się innowacyjnością i pomysłowością, a finalistów łączy wspólny cel – ochrona naszej planety".
Jednym z kluczowych elementów konkursu było podkreślenie tajwańskich zaawansowanych technologii oraz współpraca międzynarodowa. Stan Shih, założyciel Acer Group, dodał, że inicjatywa "Go Green with Taiwan" przyczynia się do globalnej promocji rozwiązań ekologicznych oraz buduje platformę do wymiany pomysłów na rzecz zrównoważonej przyszłości.
Polska była jednym z krajów aktywnie uczestniczących w projekcie, z ponad 50 zgłoszeniami od firm, organizacji i indywidualnych uczestników. Wysoka liczba zgłoszeń potwierdza rosnące zaangażowanie polskiego sektora technologicznego w rozwijanie rozwiązań na rzecz zrównoważoneho rozwoju.
Szczegółowe informacje na temat kampanii można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia: https://gogreen.taiwanexcellence.org/

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Klątwa jednorazowego plastiku

Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Autostrada A4 może być rozbudowana o trzeci pas ruchu szybciej niż planowano. Jej zarządca proponuje niezwłoczne rozpoczęcie prac
O przyspieszenie prac związanych z rozbudową A4 na odcinku Kraków – Katowice o trzeci pas ruchu apeluje spółka Stalexport Autostrady do przedstawicieli strony publicznej. Według zarządcy autostrady projektowanie mogłoby się zacząć niezwłocznie, co znacząco skróciłoby czas realizacji całego przedsięwzięcia. W innym wypadku już za dwa lata użytkownicy trasy będą musieli mierzyć się z problemem korków.
Prawo
Tylko co piąty nakaz powrotu migranta do kraju pochodzenia jest realizowany. UE chce wprowadzić nowe skuteczne procedury

Obecnie w Unii Europejskiej obowiązuje 27 różnych systemów odsyłania migrantów. W efekcie tylko co piąty nakaz powrotu jest faktycznie realizowany. Komisja Europejska zaproponowała wspólny europejski system powrotów, który ma na celu szybsze, prostsze i skuteczniejsze procedury. Nowe przepisy uzupełnią pakt o migracji i azylu przyjęty w zeszłym roku. – Nie rozwiązuje to jednak wszystkich problemów. Konieczna jest restrykcyjna kontrola i wsparcie krajów, żeby zapobiec dalszej migracji – ocenia europoseł Arkadiusz Mularczyk.
Handel
Rekordowy eksport polskiej żywności. Koszty produkcji będą jednak rosły z powodu zmieniających się norm wraz z wprowadzaniem Zielonego Ładu

W 2024 roku eksport polskich produktów i przetworów rolno-spożywczych wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim do rekordowej wartości w euro. Pozytywną dynamikę odnotował handel zarówno z krajami Unii, jak i spoza wspólnoty. Dalsze sukcesy polskich eksporterów będą zależały m.in. od zwiększania udziału produktów wysokoprzetworzonych w zagranicznej sprzedaży. Wszystko zależeć jednak będzie od popytu i międzynarodowych regulacji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.