Komunikaty PR

Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz

2024-11-28  |  14:45
Biuro prasowe

Odzysk odpadów obejmuje wszelkie procesy, które umożliwiają ponowne ich wykorzystanie, a także pozyskanie z nich substancji, materiałów i energii. Jego kluczowym założeniem jest nieszkodliwość dla zdrowia oraz środowiska. Recykling z kolei koncentruje się na odzyskiwaniu i wtórnym wykorzystaniu przy minimalnym zużyciu energii. Proces ten wymaga starannej selekcji, przetworzenia oraz przekształcenia w nowe przedmioty.

Co ważne, odzysk i recykling mogą dotyczyć nie tylko samych produktów, ale też ich opakowań. Według danych Eurostatu w tym zakresie najlepsze rezultaty w całej Unii Europejskiej odnotowuje Belgia, osiągając 99,1 proc. odzysku i 80 proc. recyklingu w 2022 roku. Ostatnią pozycję zajmuje Malta (35,1 proc. odzysku, 31,8 proc. recyklingu). W kontekście Polski najnowsze dostępne dane pochodzą z 2019 roku i wskazują na 59,9 proc. odzysku oraz 55,5 proc. recyklingu odpadów opakowaniowych.

Wyzwania związane z plastikiem

Jednym z najpoważniejszych problemów, poza nie najwyższym poziomem recyklingu i odzysku, jest rosnąca produkcja plastikowych opakowań, które zamiast trafiać do gospodarki obiegu zamkniętego, lądują w środowisku naturalnym, na dzikich wysypiskach.

– Plastikowe odpady, które nie zostaną przekazane do odpowiednich miejsc przetwarzania, pozostawiane wśród natury zaburzają działanie ekosystemów. W oceanach i rzekach rozkładają się bardzo wolno, przez co stanowią poważne zagrożenie dla życia morskiego i wodnego. Natomiast w lasach niszczą naturalne siedliska, a ich obecność utrudnia wzrost roślin i zakłóca równowagę ekologiczną. Najbardziej niepokojący jest fakt, że plastik pozostaje w przyrodzie przez setki lat, stopniowo uwalniając toksyczne substancje – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Proste zmiany

Każdy ma wpływ na stan środowiska, a codzienne decyzje mogą przyczynić się do poprawy sytuacji. Dlatego warto podejmować proekologiczne działania: segregować odpady, ograniczać wykorzystywanie plastiku w codziennym życiu i wybierać produkty, które są bardziej przyjazne dla planety. Niewielki krok w stronę dobrej zmiany może stać się pierwszym w kierunku większej, globalnej transformacji ekologicznej.

– Segregacja jest jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na ochronę natury. Pozwala na efektywny recykling, dzięki któremu odzyskujemy cenne surowce. Zmniejsza to zapotrzebowanie na nowe materiały, oszczędzając zasoby naturalne i ograniczając emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Dzielenie odpadów na poszczególne frakcje może wydawać się mało istotne, ma jednak ogromne znaczenie w skali globalnej i przyczynia się do tworzenia bardziej zrównoważonego środowiska – podsumowuje Lisa Scoccimarro.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu Go Green with Taiwan Biuro prasowe
2024-12-19 | 15:00

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło
Ochrona środowiska Klątwa jednorazowego plastiku
2024-12-19 | 10:00

Klątwa jednorazowego plastiku

Mimo, że przepisy dyrektywy SUP funkcjonują w Polsce już ponad półtora roku, większość Polaków nie dostrzegła żadnej istotnej zmiany w kwestii opakowań, redukcji plastiku
Ochrona środowiska Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
2024-12-18 | 01:00

Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu

Zaledwie 29% Polaków deklaruje wysoką świadomość ekologiczną, co oznacza spadek o 15 p.p. w porównaniu do 2021 r. Jednocześnie 49% respondentów wskazuje, że produkcja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia

Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

Prawo

W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania

W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.