Komunikaty PR

Skanska, Go4Energy i Transition Technologies wspólnie ograniczają ślad węglowy

2021-01-07  |  15:55
  • Zmniejszenie zużycia energii i negatywnego wpływu na środowisko, identyfikacja nieprawidłowości na etapie odbiorów i wczesnej fazy eksploatacji biurowców, czy niższe koszty zarządzania budynkiem – to tylko wybrane korzyści, jakie niesie ze sobą projekt BMSCare.
  • Ta wspólna inicjatywa spółki biurowej Skanska oraz firm Go4Energy i Transition Technologies pozwoli na szerszą, tańszą i bardziej kompleksową implementację zasad zrównoważonego rozwoju budownictwa w Polsce i na świecie.
  • Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

 

BMSCare powstał z myślą o szerszym wykorzystaniu danych pochodzących z systemów budynkowych, odpowiadających m.in. za wentylację, klimatyzację, oświetlenie czy elektrykę, w tym systemów HVAC i automatycznej regulacji oraz sterowania BMS/BEMS/HMS. Główną ideą inicjatywy jest troska o komfort ludzi, stan środowiska naturalnego i potrzeba optymalnego wykorzystania energii. Projekt zakłada integrację danych budynkowych z informacjami
z dodatkowych źródeł zewnętrznych (np. dotyczących pogody albo zanieczyszczenia) oraz wykorzystanie specjalnego sprzętu pomiarowego, który uzupełni istniejące już systemy,
a także aplikacji przetwarzającej dane i opracowującej strategię sterowania dla każdego biurowca.

BMSCare to dla nas kolejny krok naprzód w zakresie innowacyjnego i zrównoważonego budownictwa. Pierwszym budynkiem, w którym wykorzystamy to narzędzie, jest łódzka Brama Miasta. W kolejnym kroku testy BMSCare planujemy również w wieży Generation Park Y. Jako Skanska, do roku 2030 chcemy zredukować emisję dwutlenku węgla o 50%. Do roku 2045 osiągniemy neutralność emisyjną. BMSCare pomoże nam w realizacji tych celów komentuje Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wdrożenie projektu bazującego na rozwiniętej analizie danych o funkcjonowaniu budynku jest dla nas naturalnym rozszerzeniem prowadzonych usług. Bazując na dotychczasowych modelach oraz zbieranych danych o budynku i ich użytkownikach, cennym wydaje się głębsze przetwarzanie danych w celu wykrywania kolejnych obszarów do optymalizacji – finansowego, energetycznego i środowiskowego – wskazuje Robert Iliński, BMSCare Project Manager, Go4Energy.

Jako dostawca docenianych i nagradzanych systemów dla przemysłu pozwalających na efektywną redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery, wierzymy w sukces zastosowania zdobytych przez lata doświadczeń do poprawy procesów eksploatacji budynków biurowych. Dążenie do redukcji emisji dwutlenku węgla jest jednym z priorytetów realizowanej w ramach całej Grupy Kapitałowej Transition Technologies strategii „TTGoesGreen”. Stanowi to realizację wspólnego celu przedsięwzięcia BMSCare nie tylko na płaszczyźnie biznesowej, ale także w ramach odpowiedzialności biznesu związanej z oddziaływaniem na środowisko naturalne – mówi Zbigniew Zasieczny, Wiceprezes Transition Technologies Advanced Solutions.  

Eliminacja nieprawidłowości

BMSCare umożliwi między innymi szybszą identyfikację nieprawidłowości w funkcjonowaniu budynku – już na etapie odbiorów lub w fazie wczesnej eksploatacji. Możliwe będzie sprawdzenie, czy zrealizowana inwestycja odpowiada założeniom inwestora, a systemy zostały wykonane zgodnie z projektem. BMSCare wskaże niewłaściwą pracę urządzeń, czujników i liczników. Przeanalizuje również, czy automatyka budynkowa poprawnie ocenia aktualną sytuację w biurowcu, a także pozwoli na optymalizację działania oraz sposobu sterowania systemów.

Mniejsze zużycie energii i koszty, wyższy komfort pracy

Szczególnie ważne dla zarządców budynków może być potencjalne obniżenie kosztów, możliwe dzięki BMSCare. Narzędzie pozwoli na ograniczenie zaangażowania działu technicznego oraz zapewni dane do analizy i optymalizacji działania budynku. Ponadto, wskaże możliwe oszczędności wynikające ze zmniejszenia zużycia energii przez budynek, jego emisyjności oraz obciążającego wpływu na środowisko. – Dla biurowców Skanska, które już teraz charakteryzują się wysoką jakością, przewidujemy dodatkowe oszczędności na poziomie 5-10%, przy dodatkowym zmniejszeniu ryzyka technicznego – dodaje Tomasz Augustyniak, CEO Go4Energy.

Nowoczesne powierzchnie biurowe muszą oferować swoim użytkownikom wysokie parametry środowiska pracy. Chodzi tu m.in. o jakość powietrza, odpowiednią temperaturę czy wilgotność. Jest to szczególnie ważne dziś, w dobie pandemii koronawirusa. Odpowiedni komfort jest związany z wyższym zużyciem energii. BMSCare pozwala na jego zmniejszenie, a co za tym idzie, na ograniczenie śladu węglowego. Wspólny projekt Skanska, Go4Energy
i Transition Technologies wpisuje się więc w szeroko pojęty zielony zwrot, mający na celu między innymi bardziej racjonalne i odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych naszej planety.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Polska branża paletowa wyprzedza PPWR Biuro prasowe
2024-11-28 | 16:00

Polska branża paletowa wyprzedza PPWR

Warszawa, 27 listopada 2024r - Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zanim nowe prawo wejdzie w życie w całej Unii
Ochrona środowiska Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
2024-11-28 | 14:45

Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz

Odzysk odpadów obejmuje wszelkie procesy, które umożliwiają ponowne ich wykorzystanie, a także pozyskanie z nich substancji, materiałów i energii. Jego kluczowym założeniem jest
Ochrona środowiska Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
2024-11-28 | 13:20

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego w Warszawie zainicjował przełomowy projekt – Partnerstwo na rzecz Zrównoważonej Odzieży Służbowej.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.