Komunikaty PR

Składowisko odpadów Amest Otwock otwiera się na zwiedzających

2020-11-05  |  13:40
Biuro prasowe
Do pobrania Amest ( 5.5 MB )

Statystyki są nieubłagane – z roku na rok rośnie ilość produkowanych śmieci. To sprawia, że konieczne jest odpowiedzialne gospodarowanie odpadami. Właśnie dlatego rusza Akademia Ekologiczna Amest Otwock, której częścią jest otwarcie się składowiska na zwiedzających. Zorganizowane grupy dzieci i młodzieży już niebawem będą mogły na własne oczy zobaczyć, jak wygląda proces przetwarzania śmieci.

Składowisko Amest Otwock, w odpowiedzi na coraz bardziej alarmujące dane dotyczące produkcji odpadów komunalnych, rozpoczyna wielowymiarowy projekt edukacyjny. Jego celem jest zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży nie tylko w kwestii ograniczania produkcji śmieci i odpowiedzialnego gospodarowania odpadami, ale także pszczelarstwa czy wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. W ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock już powstała ścieżka ekologiczna, która w przystępny sposób pozwala na poszerzenie wiedzy związanej m.in. z segregowaniem odpadów. Kolejnym krokiem jest otwarcie obiektu na zwiedzających. To pierwsza tak szeroka akcja składowiska odpadów w Polsce.

Młodzi ludzie są naszą przyszłością. To oni w głównej mierze będą  kształtowali naszą planetę. Dlatego jednym z naszych obowiązków wobec społeczeństwa jest ich edukacja. Jeżeli dzisiejsi uczniowie nie będą zdawać sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą za sobą nieodpowiedzialne postawy ekologiczne, przyszłość nie będzie rysowała się w jasnych barwach – mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock Sp. z o.o.

Pierwsze zorganizowane grupy dzieci i młodzieży wezmą udział w Akademii Ekologicznej Amest Otwock wiosną 2021 r., jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiczna związana z pandemią COVID-19. Podczas wizyty na składowisku odpadów uczniowie będą mogli zdobyć nową wiedzę i uczestniczyć w zajęciach praktycznych. Oprócz tego otrzymają szansę poznania tajników funkcjonowania zakładu, który jest wyróżniany przez media branżowe i organizacje samorządowe za proekologiczne rozwiązania. Na jego terenie funkcjonuje m.in. pasieka, staw będący ostoją dla ptaków i ryb oraz nowoczesna biogazownia.

Edukacja ekologiczna to konieczność

Dane Głównego Urzędu Statystycznego są niezwykle alarmujące. Polacy produkują coraz więcej odpadów i niestety jest w ostatnich latach jest już stałym trendem. W 2019 r. każdy z nas wytworzył średnio 332 kg śmieci, podczas gdy jeszcze w 2015 r. była to ilość znacząco mniejsza (283 kg). – Odwrócenie tej negatywnej tendencji to jedno z najważniejszy wyzwań, które stoją nie tylko przed naszym krajem, ale także całym światem. Prawdziwą plagą jest dziś plastik. Tworzywa sztuczne często pełnią rolę opakowań, wyrzucanych zaraz po użyciu. Oczywiście, wiele zależy od producentów, decydujących się na tego rodzaju zabezpieczanie np. żywności – podkreśla Kazimierz Pietras.

Nie oznacza to, że indywidualne postawy nie mają znaczenia. Warto zrezygnować z używania foliówek, zastępując je wielorazowymi, znacznie wytrzymalszymi i bardziej ekologicznymi torbami bawełnianymi. W przeciwnym razie nasz świat w krótki czasie zostanie zalany odpadami. – Już teraz olbrzymim problemem są dzikie wysypiska, powstające na opuszczonych posesjach czy nawet w lasach. Funkcjonują one bez przestrzegania procedur i w sposób zagrażający środowisku. Niestety, powierzchnia tego typu miejsc w ostatnich dwóch latach powiększa się – w 2017 r. (stan na 31 grudnia) wynosiła nieco ponad 1,4 mln m2, a na koniec 2019 r. już niemal 2 mln m2. Tylko w ostatnim roku uprzątnięto ponad 25,5 tys. ton odpadów pochodzących z nielegalnych śmietnisk. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczna – podsumowuje Kazimierz Pietras

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu Go Green with Taiwan Biuro prasowe
2024-12-19 | 15:00

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło
Ochrona środowiska Klątwa jednorazowego plastiku
2024-12-19 | 10:00

Klątwa jednorazowego plastiku

Mimo, że przepisy dyrektywy SUP funkcjonują w Polsce już ponad półtora roku, większość Polaków nie dostrzegła żadnej istotnej zmiany w kwestii opakowań, redukcji plastiku
Ochrona środowiska Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
2024-12-18 | 01:00

Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu

Zaledwie 29% Polaków deklaruje wysoką świadomość ekologiczną, co oznacza spadek o 15 p.p. w porównaniu do 2021 r. Jednocześnie 49% respondentów wskazuje, że produkcja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.