Komunikaty PR

Składowisko odpadów Amest Otwock otwiera się na zwiedzających

2020-11-05  |  13:40
Biuro prasowe
Do pobrania Amest ( 5.5 MB )

Statystyki są nieubłagane – z roku na rok rośnie ilość produkowanych śmieci. To sprawia, że konieczne jest odpowiedzialne gospodarowanie odpadami. Właśnie dlatego rusza Akademia Ekologiczna Amest Otwock, której częścią jest otwarcie się składowiska na zwiedzających. Zorganizowane grupy dzieci i młodzieży już niebawem będą mogły na własne oczy zobaczyć, jak wygląda proces przetwarzania śmieci.

Składowisko Amest Otwock, w odpowiedzi na coraz bardziej alarmujące dane dotyczące produkcji odpadów komunalnych, rozpoczyna wielowymiarowy projekt edukacyjny. Jego celem jest zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży nie tylko w kwestii ograniczania produkcji śmieci i odpowiedzialnego gospodarowania odpadami, ale także pszczelarstwa czy wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. W ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock już powstała ścieżka ekologiczna, która w przystępny sposób pozwala na poszerzenie wiedzy związanej m.in. z segregowaniem odpadów. Kolejnym krokiem jest otwarcie obiektu na zwiedzających. To pierwsza tak szeroka akcja składowiska odpadów w Polsce.

Młodzi ludzie są naszą przyszłością. To oni w głównej mierze będą  kształtowali naszą planetę. Dlatego jednym z naszych obowiązków wobec społeczeństwa jest ich edukacja. Jeżeli dzisiejsi uczniowie nie będą zdawać sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą za sobą nieodpowiedzialne postawy ekologiczne, przyszłość nie będzie rysowała się w jasnych barwach – mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock Sp. z o.o.

Pierwsze zorganizowane grupy dzieci i młodzieży wezmą udział w Akademii Ekologicznej Amest Otwock wiosną 2021 r., jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiczna związana z pandemią COVID-19. Podczas wizyty na składowisku odpadów uczniowie będą mogli zdobyć nową wiedzę i uczestniczyć w zajęciach praktycznych. Oprócz tego otrzymają szansę poznania tajników funkcjonowania zakładu, który jest wyróżniany przez media branżowe i organizacje samorządowe za proekologiczne rozwiązania. Na jego terenie funkcjonuje m.in. pasieka, staw będący ostoją dla ptaków i ryb oraz nowoczesna biogazownia.

Edukacja ekologiczna to konieczność

Dane Głównego Urzędu Statystycznego są niezwykle alarmujące. Polacy produkują coraz więcej odpadów i niestety jest w ostatnich latach jest już stałym trendem. W 2019 r. każdy z nas wytworzył średnio 332 kg śmieci, podczas gdy jeszcze w 2015 r. była to ilość znacząco mniejsza (283 kg). – Odwrócenie tej negatywnej tendencji to jedno z najważniejszy wyzwań, które stoją nie tylko przed naszym krajem, ale także całym światem. Prawdziwą plagą jest dziś plastik. Tworzywa sztuczne często pełnią rolę opakowań, wyrzucanych zaraz po użyciu. Oczywiście, wiele zależy od producentów, decydujących się na tego rodzaju zabezpieczanie np. żywności – podkreśla Kazimierz Pietras.

Nie oznacza to, że indywidualne postawy nie mają znaczenia. Warto zrezygnować z używania foliówek, zastępując je wielorazowymi, znacznie wytrzymalszymi i bardziej ekologicznymi torbami bawełnianymi. W przeciwnym razie nasz świat w krótki czasie zostanie zalany odpadami. – Już teraz olbrzymim problemem są dzikie wysypiska, powstające na opuszczonych posesjach czy nawet w lasach. Funkcjonują one bez przestrzegania procedur i w sposób zagrażający środowisku. Niestety, powierzchnia tego typu miejsc w ostatnich dwóch latach powiększa się – w 2017 r. (stan na 31 grudnia) wynosiła nieco ponad 1,4 mln m2, a na koniec 2019 r. już niemal 2 mln m2. Tylko w ostatnim roku uprzątnięto ponad 25,5 tys. ton odpadów pochodzących z nielegalnych śmietnisk. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczna – podsumowuje Kazimierz Pietras

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Yacht Coatings AkzoNobel rozpoczyna współpracę z Water Revolution Foundation Biuro prasowe
2021-06-18 | 10:00

Yacht Coatings AkzoNobel rozpoczyna współpracę z Water Revolution Foundation

Bardziej zrównoważony przemysł jachtowy i pomoc w ochronie oceanów to główne cele partnerstwa pomiędzy Yacht Coatings AkzoNobel a organizacją Water Revolution
Ochrona środowiska AkzoNobel wdraża projekty solarne w Chinach
2021-06-16 | 14:00

AkzoNobel wdraża projekty solarne w Chinach

AkzoNobel finalizuje w Chinach dwa duże projekty instalacji około 8000 paneli fotowoltaicznych, które pomogą firmie przyspieszyć realizację wyznaczonego celu zmniejszenia emisji
Ochrona środowiska UPS OGŁASZA NOWĄ STATEGIĘ, TRZYLETNIE CELE FINANSOWE ORAZ CELE ESG
2021-06-14 | 11:30

UPS OGŁASZA NOWĄ STATEGIĘ, TRZYLETNIE CELE FINANSOWE ORAZ CELE ESG

UPS OGŁASZA NOWĄ STATEGIĘ, TRZYLETNIE CELE FINANSOWE ORAZ CELE ESG     ATLANTA, 11 czerwca 2021 r. – Firma UPS (NYSE:UPS) zorganizowała konferencję dla

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Firma

Na rynku brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Liczba wakatów wzrosła przez pandemię i pracę zdalną

Rynek IT security rozwija się szybciej niż kiedykolwiek. Zapotrzebowanie na specjalistów z branży cyberbezpieczeństwa najlepiej obrazują liczby. Siedem wolnych miejsc pracy na jednego kandydata, średnie wynagrodzenie na poziomie 15 tys. zł i duża aktywność rekruterów – aż 60 proc. specjalistów otrzymuje jedną–trzy propozycje pracy w tygodniu. – Rynek w tym obszarze jeszcze przed pandemią był mocno niedoceniany. Upowszechnienie pracy zdalnej pokazało, że zabezpieczenie wewnętrznej sieci firmy jest priorytetem – mówi Mikołaj Zbudniewek z HRK.

Ochrona środowiska

Realizacja unijnej strategii bioróżnorodności może uderzyć w polski przemysł drzewny. Zagrożonych może być tysiące miejsc pracy

W Polsce chronione obszary Natura 2000 zajmują ok. 20 proc. powierzchni kraju. Zgodnie z unijną Strategią Bioróżnorodności 2030 ochroną trzeba będzie objąć jeszcze ok. 3 mln ha – wynika z szacunków Lasów Państwowych. Opublikowane przez spółkę ekspertyzy pokazują, że realizacja unijnej strategii, która ma się przyczynić do odbudowy różnorodności biologicznej Europy, może się mocno odbić na polskim przemyśle drzewnym, skutkując m.in. ograniczeniem podaży surowca, wzrostem cen i osłabieniem kondycji przedsiębiorstw działających w branży drzewnej i papierniczej.

Firma

Na rynku brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Liczba wakatów wzrosła przez pandemię i pracę zdalną

Rynek IT security rozwija się szybciej niż kiedykolwiek. Zapotrzebowanie na specjalistów z branży cyberbezpieczeństwa najlepiej obrazują liczby. Siedem wolnych miejsc pracy na jednego kandydata, średnie wynagrodzenie na poziomie 15 tys. zł i duża aktywność rekruterów – aż 60 proc. specjalistów otrzymuje jedną–trzy propozycje pracy w tygodniu. – Rynek w tym obszarze jeszcze przed pandemią był mocno niedoceniany. Upowszechnienie pracy zdalnej pokazało, że zabezpieczenie wewnętrznej sieci firmy jest priorytetem – mówi Mikołaj Zbudniewek z HRK.

Finanse

LED-y pozwalają obniżyć zużycie energii nawet o 80 proc. Dla samorządów mogłoby to oznaczać prawie 1,2 mld zł oszczędności

Przejście na oświetlenie LED w sektorze służby zdrowia, edukacji oraz w oświetleniu dróg i ulic może wygenerować oszczędności w zużyciu energii na poziomie nawet do 80 proc., a co za tym idzie w budżetach polskich samorządów. Analiza potencjału modernizacji oświetlenia przeprowadzona przez firmę Signify wskazuje, że mogą one sięgać 1,2 mld zł rocznie. Koszt takiej inwestycji w skali całego kraju to około 8–10 mld zł, ale w zależności od sektora może ona się zwrócić już po trzech latach. Dużą korzyścią wynikającą ze zmniejszenia zużycia energii elektrycznej będzie także ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Inwestycja w LED-y byłaby w skutkach dla środowiska równoważna z uniknięciem emisji, jakie rocznie wytwarza 770 tys. samochodów na polskich ulicach.