Komunikaty PR

Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jak dbać o naturę nie tylko od święta?

2024-06-04  |  12:00
Biuro prasowe

Święto obchodzone 5 czerwca przypomina nam o konieczności codziennej troski o naturę. To wyjątkowy moment, by zastanowić się nad naszym wpływem na przyrodę i podjąć określone działania. W 2024 roku gospodarzem Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest Arabia Saudyjska, a jego tematyka przewodnia to rekultywacja, zwalczanie pustynnienia oraz odporność na susze.

Planeta w potrzebie

Zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza i wody czy zachwianie różnorodności biologicznej. To tylko niektóre problemy, z jakimi boryka się Ziemia. Część z nich występuje globalnie natomiast inne widoczne są w skali krajowej czy lokalnej. Jednak bez względu na zakres ich oddziaływania, każdy człowiek codziennie dokonuje wyborów, które mają wpływ na przyrodę. 

Jak wynika z wyliczeń Global Footprint Network, 8 miliardów ludzi na świecie zużywa znacznie więcej surowców, niż Ziemia jest w stanie w naturalny sposób odnowić. Szacuje się, że na obecnym poziomie wykorzystujemy ekwiwalent 1,7 zasobów planety.

Nadmierna eksploatacja poważnie osłabia zdolność przyrody do podtrzymywania życia, funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Postępująca urbanizacja, a także dotychczasowe modele produkcji i konsumpcji powodują, że środowisko naturalne ulega degradacji w zatrważającym tempie. Aby odwrócić ten trend, potrzeba pilnych działań.

Jak chronić środowisko?

Równie dużo co wyzwań, jest też możliwości ochrony środowiska. Nawet drobne zmiany, ale wprowadzane konsekwentnie i przez wiele osób, mogą przynieść pozytywną zmianę za sprawą efektu skali. A to właśnie segregacja jest podstawową czynnością, którą każdy powinien podejmować, aby wspierać budowę gospodarki obiegu zamkniętego.

 Recykling pozwala odzyskać i ponownie wykorzystać wartościowe surowce. Dzięki odpowiedniemu sortowaniu odpadów ludzie mają realny wpływ na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. Pozwala ono odzyskiwać surowce wtórne, takie jak papier, plastik, szkło oraz metale, które są ponownie wykorzystywane w produkcji. Tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej, której zasoby są ograniczone, a wydobycie bardzo kosztowne. Dlatego zamiast ją zużywać, tworzywa syntetyczne można uzyskać z recyklingu. Między innymi z butelek PET powstają namioty, plecaki, bluzy z polaru czy buty – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock. 

Przykładem działań proekologicznych jest oszczędne korzystanie z wody oraz prądu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego typowy Polak zużywa na dobę od 100 do 140 litrów wody i zdecydowana większość z tego przypada na kąpiele. Te w wannie to średnio 100 litrów, a pod prysznicem około 60 litrów. Dlatego warto pamiętać, że pozytywny wpływ na środowisko mogą mieć nawet z pozoru błahe czynności, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów.

– Sposobów na oszczędzanie wody jest wiele, a większość z nich nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych, np. zamiana długiej kąpieli na szybki prysznic czy uruchamianie pralki lub zmywarki tylko wtedy, gdy są pełne. Wśród nich jest instalacja systemu zbierania deszczówki, która nadaje się do wykorzystania w domu i ogrodzie – podkreśla Lisa Scoccimarro.

Zmiana sposobu myślenia i naszych przyzwyczajeń wymaga wysiłku, jednak dla planety jest to niezwykle istotne. Światowy Dzień Ochrony Środowiska to wezwanie do wspólnego działania. Każdy z nas ma moc, aby przyczynić się do ochrony natury i zadbać o lepszą przyszłość dla nas samych, a także dla przyszłych pokoleń. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania Biuro prasowe
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w
Ochrona środowiska Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3
2024-06-21 | 10:20

Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3

Grupa Kingfisher oraz Castorama Polska ogłosiły nowe, ambitne cele dekarbonizacyjne w zakresie 3, które mają na celu dalszą redukcję emisji CO2 w ramach ich działań na rzecz
Ochrona środowiska Niebezpieczne Pompy Ciepła: UOKiK Ostrzega Przed Wadliwymi Produktami
2024-06-19 | 01:00

Niebezpieczne Pompy Ciepła: UOKiK Ostrzega Przed Wadliwymi Produktami

Polski rynek pomp ciepła został zalany produktami z Azji, które nie spełniają europejskich norm jakości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) niedawno zatrzymał na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.