Komunikaty PR

Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jak dbać o naturę nie tylko od święta?

2024-06-04  |  12:00
Biuro prasowe

Święto obchodzone 5 czerwca przypomina nam o konieczności codziennej troski o naturę. To wyjątkowy moment, by zastanowić się nad naszym wpływem na przyrodę i podjąć określone działania. W 2024 roku gospodarzem Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest Arabia Saudyjska, a jego tematyka przewodnia to rekultywacja, zwalczanie pustynnienia oraz odporność na susze.

Planeta w potrzebie

Zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza i wody czy zachwianie różnorodności biologicznej. To tylko niektóre problemy, z jakimi boryka się Ziemia. Część z nich występuje globalnie natomiast inne widoczne są w skali krajowej czy lokalnej. Jednak bez względu na zakres ich oddziaływania, każdy człowiek codziennie dokonuje wyborów, które mają wpływ na przyrodę. 

Jak wynika z wyliczeń Global Footprint Network, 8 miliardów ludzi na świecie zużywa znacznie więcej surowców, niż Ziemia jest w stanie w naturalny sposób odnowić. Szacuje się, że na obecnym poziomie wykorzystujemy ekwiwalent 1,7 zasobów planety.

Nadmierna eksploatacja poważnie osłabia zdolność przyrody do podtrzymywania życia, funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Postępująca urbanizacja, a także dotychczasowe modele produkcji i konsumpcji powodują, że środowisko naturalne ulega degradacji w zatrważającym tempie. Aby odwrócić ten trend, potrzeba pilnych działań.

Jak chronić środowisko?

Równie dużo co wyzwań, jest też możliwości ochrony środowiska. Nawet drobne zmiany, ale wprowadzane konsekwentnie i przez wiele osób, mogą przynieść pozytywną zmianę za sprawą efektu skali. A to właśnie segregacja jest podstawową czynnością, którą każdy powinien podejmować, aby wspierać budowę gospodarki obiegu zamkniętego.

 Recykling pozwala odzyskać i ponownie wykorzystać wartościowe surowce. Dzięki odpowiedniemu sortowaniu odpadów ludzie mają realny wpływ na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. Pozwala ono odzyskiwać surowce wtórne, takie jak papier, plastik, szkło oraz metale, które są ponownie wykorzystywane w produkcji. Tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej, której zasoby są ograniczone, a wydobycie bardzo kosztowne. Dlatego zamiast ją zużywać, tworzywa syntetyczne można uzyskać z recyklingu. Między innymi z butelek PET powstają namioty, plecaki, bluzy z polaru czy buty – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock. 

Przykładem działań proekologicznych jest oszczędne korzystanie z wody oraz prądu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego typowy Polak zużywa na dobę od 100 do 140 litrów wody i zdecydowana większość z tego przypada na kąpiele. Te w wannie to średnio 100 litrów, a pod prysznicem około 60 litrów. Dlatego warto pamiętać, że pozytywny wpływ na środowisko mogą mieć nawet z pozoru błahe czynności, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów.

– Sposobów na oszczędzanie wody jest wiele, a większość z nich nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych, np. zamiana długiej kąpieli na szybki prysznic czy uruchamianie pralki lub zmywarki tylko wtedy, gdy są pełne. Wśród nich jest instalacja systemu zbierania deszczówki, która nadaje się do wykorzystania w domu i ogrodzie – podkreśla Lisa Scoccimarro.

Zmiana sposobu myślenia i naszych przyzwyczajeń wymaga wysiłku, jednak dla planety jest to niezwykle istotne. Światowy Dzień Ochrony Środowiska to wezwanie do wspólnego działania. Każdy z nas ma moc, aby przyczynić się do ochrony natury i zadbać o lepszą przyszłość dla nas samych, a także dla przyszłych pokoleń. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu Go Green with Taiwan Biuro prasowe
2024-12-19 | 15:00

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło
Ochrona środowiska Klątwa jednorazowego plastiku
2024-12-19 | 10:00

Klątwa jednorazowego plastiku

Mimo, że przepisy dyrektywy SUP funkcjonują w Polsce już ponad półtora roku, większość Polaków nie dostrzegła żadnej istotnej zmiany w kwestii opakowań, redukcji plastiku
Ochrona środowiska Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
2024-12-18 | 01:00

Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu

Zaledwie 29% Polaków deklaruje wysoką świadomość ekologiczną, co oznacza spadek o 15 p.p. w porównaniu do 2021 r. Jednocześnie 49% respondentów wskazuje, że produkcja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.