Tetra Pak informuje o postępach w zakresie zrównoważonej transformacji
Firma Tetra Pak opublikowała Raport Zrównoważonego Rozwoju dotyczący roku 2022[1], w którym omawia swoje postępy w działaniach w kluczowych dla spółki i połączonych ze sobą obszarach. Są to między innymi: systemy żywnościowe, obieg zamknięty, klimat, środowisko i dbanie o lokalne społeczności. W 24. edycji raportu firma podkreśla, że zrównoważony rozwój niezmiennie stanowi podstawę jej strategii i priorytet przy podejmowaniu każdej decyzji biznesowej – tak będzie również w przyszłości.
W 2022 roku Tetra Pak osiągnęła kolejne kamienie milowe w obszarze zrównoważonego rozwoju, w tym zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych (GHG) w działaniach operacyjnych o 39%[2]. Energia pozyskiwana przez firmę ze źródeł odnawialnych osiągnęła poziom 84%[3]. Przybliża to spółkę do ważnego celu, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji netto w ramach własnej działalności do 2030 roku. Ponadto sprzedaż 8,8 mld opakowań i 11,9 mld nakrętek stworzonych z surowców pochodzenia roślinnego[4] przełożyła się na redukcję 131 kilogramów ton CO2[5]. Firma zainwestowała również niemal 30 mln euro[6] w usprawnienie procesu zbiórki i recyklingu kartonów po żywności płynnej.
Wyniki te udało się osiągnąć mimo tego, że miniony rok charakteryzował się wieloma zmianami i niepewnością. Połączenie trudnych zjawisk pogodowych, inwazji Rosji na Ukrainę, z utrudnieniami wynikającymi z pandemii COVID-19 i problemami z łańcuchem dostaw, postawiło wyzwania zarówno przed producentami, jak i konsumentami oraz podniosło koszty życia.
Obecna sytuacja biznesowa podkreśliła potrzebę innowacyjnych i zintegrowanych rozwiązań. To jedyny sposób, dzięki któremu możemy osiągnąć odpowiednią skalę i szybkość zmian potrzebnych do zwiększenia dostępu do żywności przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na środowisko, oferujący równe szanse wszystkim. Dlatego też przyjęliśmy holistyczne podejście w pięciu wzajemnie powiązanych i współzależnych obszarach, komentuje Adolfo Orive, Prezes i CEO Tetra Pak.
Raport Zrównoważonego Rozwoju Tetra Pak za rok 2022 uwzględnia osiągnięcia minionego roku oraz bieżące inicjatywy, mające na celu ochronę żywności, ludzi i planety. Wśród najważniejszych z nich warto wskazać:
- Testowanie bariery opartej na włóknach roślinnych, która zastąpi cienką warstwę folii aluminiowej wykorzystywaną w aseptycznych opakowaniach kartonowych – innowacja ta stanowi przełom w tworzeniu w pełni odnawialnego opakowania.
- Organizowanie programów dożywiania w szkołach dla 66 mln dzieci w 44 krajach. Dzięki temu stan zdrowia dzieci uległ poprawie, znacząco zwiększyła się frekwencja w szkołach. Akcja stanowiła też impuls do dalszego rozwoju rolnictwa.
- Stworzenie nowej metody przetwarzania napojów sojowych, a także technologii przekształcania Brewer's Spent Grain[7] w napoje roślinne – by zmniejszyć ilość odpadów przy jednoczesnym zachowaniu wartości odżywczych.
- Wyróżnienie przez globalną organizację non-profit CDP w zakresie przejrzystości korporacyjnej i wyników dot. zmian klimatycznych oraz lasów i miejsce na prestiżowej "A List" już po raz czwarty.
- Rekultywacja 87 hektarów ziemi – odpowiednika 136 boisk piłkarskich – w ramach programu ochrony Araukarii w Brazylii.
- Wdrażanie wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka[8].
- Dostarczanie mleka do mleczarni w ramach 22 projektów Dairy Hub za pośrednictwem około 44 tys. rolników, w ramach długoterminowej pracy firmy nad budowaniem lokalnych łańcuchów wartości w branży mleczarskiej.
Adolfo Orive dodaje, że znaczące wyniki i zaangażowanie w zrównoważony rozwój stanowią motywację do dalszych starań, zacieśniania współprac i poszukiwania rozwiązań dla wyzwań, przed którymi stoimy jako społeczeństwo, a wszystko to w zgodzie ze środowiskiem.
Pełen raport można znaleźć tutaj.
[1] Rok fiskalny obejmuje okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
[2] Zakres 1 i 2 oraz podróże służbowe.
[3] W wyniku zwiększenia mocy paneli słonecznych (PV) z 5,55 MW w 2021 r. do 8,47 MW w 2022 roku.
[4] Dane nie uwzględniają mieszanki BIO (BiB) sprzedawanej w Brazylii. BiB to mieszanka 75% LDPE i 25% LDPE na bazie roślinnej.
[5] W porównaniu z ilością CO2, która zostałaby wyemitowana w przypadku użycia plastiku na bazie paliw kopalnych. Na podstawie wewnętrznych obliczeń (ilość x współczynnik emisji), biorąc pod uwagę 72,7 kg ton tworzyw sztucznych pochodzenia roślinnego zakupionych w 2022 roku. Aby obliczyć liczbę unikniętych emisji, Tetra Pak wykorzystuje współczynnik emisji strony trzeciej dla polimerów roślinnych z publicznie dostępnej oceny cyklu życia przeprowadzonej przez Braskem. Źródło: https://www.braskem.com.br/portal/imgreenarquivos/LCA%20PE%20I’m%20green%20bio-based_FINAL%20EN.pdf
[6] Koszty operacyjne i kapitałowe.
[7] Brewer's Spent Grain to nazwa przemysłowa używana do opisania słodu wykorzystanego przez browar do produkcji piwa. Źródło: https://www.regrained.com/blogs/upcyclist/what-is-spent-grain
[8] Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka (UNGPs) to globalny standard postępowania biznesowego w zakresie praw człowieka. Składają się one z 3 filarów: państwo ma obowiązek chronić ludzi przed naruszaniem praw człowieka przez firmy. Wymaga to od państw wykorzystania wszystkich dostępnych narzędzi - prawa, polityki, regulacji i orzecznictwa - w celu ochrony przed naruszeniami praw człowieka. Przedsiębiorstwa mają obowiązek szanować prawa człowieka. Oznacza to, że nie powinny naruszać praw człowieka w swoich własnych działaniach ani w relacjach biznesowych (np. z partnerami, dostawcami i klientami). Jednak odpowiedzialność przedsiębiorstw jest znacznie trudniejsza do zrealizowania, gdy państwo nie wykonuje swojej pracy. Istnieje potrzeba większego dostępu do środków zaradczych. Wymaga to od państw i przedsiębiorstw odgrywania ról w zapewnianiu dostępu do skutecznych środków zaradczych - zarówno sądowych, jak i pozasądowych - dla osób poszkodowanych w wyniku naruszeń praw człowieka związanych z działalnością gospodarczą.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Klątwa jednorazowego plastiku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
Rekordowe w historii zyski Grupy PGE pozwolą na dalszą transformację energetyczną i kolejne inwestycje. Spółka planuje budowę bateryjnych magazynów energii, będzie też intensywnie rozwijać inwestycje w odnawialne źródła energii, szczególnie offshore, a także sieci dystrybucyjne. Analizuje też możliwość budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. – Nasze plany to dalsza transformacja grupy zmierzająca w stronę tego, czego oczekuje od nas rynek – zapowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Handel
Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów

Chaotyczna polityka celna administracji Donalda Trumpa, polegająca na zapowiadaniu, wprowadzaniu, a potem zawieszaniu ceł na różne sektory działalności i kraje, utrudnia planowanie działalności gospodarczej i inwestowanie w warunkach rosnącej niepewności. W tej sytuacji wiele firm wstrzymuje się z inwestycjami bądź gromadzi zapasy surowców i półproduktów na kolejne tygodnie działalności. Amerykańskie cła powodują wprowadzenie taryf odwetowych ze strony dotkniętych nowymi przepisami krajów. W efekcie globalny handel wyhamuje, a wraz z nimi spowolni rozwój gospodarczy.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.