Komunikaty PR

Włącz się w zmianę z Castoramą i segreguj odpowiedzialnie

2024-09-16  |  10:00
Biuro prasowe

Dołącz do ekologicznej zmiany z Castoramą! W tegorocznej edycji „Kwiaty za elektrograty” zrób coś dobrego dla planety – w dniach 19–21 września oddaj zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny wsklepie Castorama, awzamian otrzymasz piękne wrzosy. Wspólnie możemy zmieniać codzienne nawyki na bardziej zrównoważone – zaczynając od ekologicznych, i przede wszystkim bezpiecznych, porządków w sprzętach domowych.

Odpowiedzialność ekologiczna staje się coraz ważniejsza, a Castorama – rozumiejąc, że zmiany zaczynają się od małych, codziennych wyborów – od lat stawia na praktyczne działania, które edukują i uświadamiają, jak każdy z nas może włączyć się w ochronę środowiska. Jesienna edycja „Kwiaty za elektrograty” to nie tylko okazja, aby pozbyć się zalegającego w domach sprzętu elektrycznego, elektronicznego, baterii czy telefonów komórkowych, ale przede wszystkim możliwość mądrego i przyjaznego dla planety zutylizowania niebezpiecznych odpadów. Oddając zużyty sprzęt, klienci mogą cieszyć się darmowymi wrzosami, które ozdobią ich balkony i tarasy. 

Liczba wrzosów do odebrania zależy od rodzaju przyniesionych elektroodpadów, a każdy uczestnik może odebrać do 10sztuk roślin. Akcja odbywa się we wszystkich sklepach Castorama w całej Polsce i trwa od czwartku 19września do soboty 21 września 2024 r. lub do wyczerpania zapasów roślin.

Podczas tegorocznej edycji akcji Castorama stawia na jeszcze szerszą edukację ekologiczną. Według szacunków ONZ, na całym świecie każdego roku powstaje około 50 milionów ton elektrośmieci. To ogromna ilość, która nieustanne rośnie w związku z szybkim rozwojem technologii i coraz krótszymi cyklami życia urządzeń elektronicznych. Prognozy wskazują, że do 2030 roku liczba ta może zwiększyć się do 74 milionów ton. Przykładowo, komputery i laptopy, zbudowane z tworzyw sztucznych i metali, mogą zalegać w środowisku przez 1 do 1,5 miliona lat, pozostawiając trwały ślad. Plastik, szkło, aluminium i dodatkowo substancje, takie jak ołów i rtęć, mogą przedostawać się do gleby i wód gruntowych, prowadząc do długotrwałego zanieczyszczenia. Stąd nieprawidłowe składowanie elektrośmieci może mieć też poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi i ekosystemów.

Akcja „Kwiaty za elektrograty” odbywa się dwa razy w roku, jednak poszerzać swoją wiedzę o bezpiecznym recyklingu sprzętów elektrycznych i elektronicznych można w każdej chwili. Śledząc kanały Castorama w mediach społecznościowych i korzystając z porad dostępnych na stronie castorama.pl w zakładce „Inspiracje i porady” można wprowadzać pro-ekologiczne nawyki do swojego domu. Castorama przygotowała materiały edukacyjne, które wyjaśniają, jakie korzyści dla planety płyną z właściwego postępowania z elektroodpadami. Żeby ułatwić zrozumienie, jak wyglądają dalsze losy elektroodpadów zbieranych podczas akcji „Kwiaty za elektrograty”, Castorama zrealizowała również krótki film dostępny w serwisie YouTube.

- Akcja „Kwiaty za Elektrograty” to dla nas nie tylko możliwość zbierania elektroodpadów na ogromną skalę, ale przede wszystkim ważna okazja do budowania świadomości ekologicznej wśród naszych klientów. Rekordowe liczby są istotne, jednak jeszcze większe znaczenie ma edukacja nt. długofalowych skutków naszych codziennych wyborów. Nasza inicjatywa pozwala każdemu włączyć się w ochronę środowiska poprzez małe, codzienne działania. - mówi Kinga Sowik, Dyrektorka ds. Odpowiedzialnego Biznesu. - Co ważne, akcja ta wspiera również realizację krajowych i europejskich celów w zakresie odzysku surowców i redukcji odpadów. W tej chwili w Polsce zbiera się 11,24 kg e-odpadów na mieszkańca, co nieznacznie przekracza unijną średnią - 11 kg na mieszkańca[1]. „Kwiaty za elektrograty” na pewno pozytywnie wpływa na ten wynik. Dodatkowo, współpraca z lokalnymi firmami zajmującymi się recyklingiem wzmacnia lokalne gospodarki, tworząc miejsca pracy i promując zrównoważone technologie. – podkreśla.

Od momentu zainicjowania w 2011 roku akcja „Kwiaty za elektrograty” nieustannie podnosi świadomość ekologiczną wśród klientów Castoramy: dotychczas udało się zebrać 4863 tony elektrośmieci. W Castoramie można również oddać sprzęt elektryczny i elektroniczny na co dzień bez otrzymania kwiatów w podziękowaniu – wystarczy zostawić elektroodpady w dowolnym sklepie w przeznaczonych do tego pojemnikach. W ramach tej zbiórki udało się zebrać kolejne 4 000 ton odpadów! 

 


[1] https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20201208STO93325/zuzyty-sprzet-elektryczny-i-elektroniczny-w-ue-fakty-i-liczby-infografika

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Ochrona środowiska Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ochrona środowiska Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu Go Green with Taiwan
2024-12-19 | 15:00

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów

Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.

Firma

Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.

Ochrona środowiska

Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.