Komunikaty PR

Zielone ogrzewanie, czyli jaki mamy wybór?

2020-03-05  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maurycy Nosowski
BuzzAir

ul. Niekłańska 35/1
03-924 Warszawa
maurycy.nosowski|buzzair.pl| |maurycy.nosowski|buzzair.pl
+48 22 402 96 10
www.corepr.pl

 

Mimo wprowadzania zakazów palenia węglem Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Według raportu GUS „Zużycie paliw i nośników energii w 2018 roku”, zużycie węgla kamiennego w stosunku do roku 2005 wzrosło w województwach warmińsko-mazurskim o 6,8%, opolskim o 9,9%, mazowieckim o 28,4%, a w świętokrzyskim aż o 51,2%.

 

Zarówno zakaz palenia węglem, jak i  coraz surowsze restrykcje w tym temacie skłaniają do wyboru alternatywnych sposobów ogrzewania domów. Jednym z nich jest gaz ziemny, którego jednostka energii w porównaniu do węgla jest ponad dwa razy droższa. To rozwiązanie przeznaczone dla osób mających dostęp do okolicznej sieci gazowej. Natomiast prąd to rozwiązanie dla nielicznych, zwłaszcza że jego stawki w ostatnim czasie poszły mocno w górę. W krajowym klimacie, kiedy grzeje się średnio przez pół roku, nie ma wielu chętnych na podwyższenie i tak wysokich rachunków za prąd. Z pomocą przychodzi więc zielone ogrzewanie. Co to jest?

 

Zielone ogrzewanie

Najrozsądniejsze wydawałoby się korzystanie z paliw z biomasy. Polska jest w czołówce producentów pelletu (w latach 2017-2018 odnotowała wzrost produkcji o 18%), także to rozwiązanie wydaje się stosunkowo najbardziej opłacalne nie tylko dla środowiska, ale i naszego portfela. Jednak na dzień dzisiejszy większość produkcji idzie na eksport. Co więcej, sam koszt zakupu instalacji grzewczej na to paliwo jest podobny do kosztów instalacji olejowej czy gazowej. Ważnym argumentem są natomiast oszczędności w późniejszej eksploatacji.

 

Koszt ogrzewania budynku pelletem może być nawet o ponad 50% niższy niż w przypadku oleju opałowego. W efekcie wymiana instalacji nawet w domu jednorodzinnym może zwrócić się już w pierwszym roku. Dodatkowo instalacje takie są praktycznie bezobsługowe. Kotły zaopatrywane są przez zautomatyzowane podajniki dozujące optymalną ilość paliwa do aktualnych potrzeb – mówi Marcin Przybysz z firmy Maximer Sp. z o.o.

 

Wykorzystywanie biomasy ma również inne zalety. W wyniku jej spalania pozostaje mniejsza ilość odpadów w porównaniu z tradycyjnymi surowcami. W odniesieniu do węgla jest to różnica nawet 50 krotna. Do atmosfery emitowana jest również znacznie mniejsza ilość substancji szkodliwych oraz gazów cieplarnianych, natomiast sam pellet jako paliwo jest zero emisyjny, a więc podczas wzrostu drzew jest wytwarzany tlen, który bilansuje się podczas spalania. Oznacza to o wiele bardziej przyjazny dla środowiska proces. Przede wszystkim jednak państwa, które wprowadzają politykę pro-ekologiczną i stosują OZE, stają się niezależne energetycznie, co oznacza ograniczenie nie tylko dostaw paliw do produkcji ciepła, ale również zmniejszenie wydatków na te cele. Tym samym wybór OZE może nie tylko znacznie wpłynąć na portfele, ale patrząc w szerszej perspektywie – przyczynić się do wzrostu ekonomicznego całego kraju.

 

Dofinansowania

Zarówno rządy poszczególnych krajów, jak i Unia Europejska, promują stosowanie biomasy jako uniwersalnego paliwa. Z roku na rok zwiększane są limity określające minimalny udział surowców łatwo odnawialnych w produkcji energii. Dodatkowym narzędziem promocji są dopłaty i pomoc w finansowaniu wymiany instalacji grzewczych. Warto wiedzieć, iż w niektórych przypadkach dofinansowanie może sięgać nawet 100%.

 

Od marca 2019 r. warszawiacy mogą uzyskać wyższą dotację na likwidację „kopciucha”, przy czym wysokość dotacji zostanie dostosowana do rodzaju budynku i skali inwestycji. Kwota wzrosła z 7 tys. zł do 12 tys. zł.

 

Najbardziej atrakcyjna suma dotacji przewidziana jest na 2020 r. Później, w 2021 r. kwota zostanie zmniejszona do 90%, a w roku 2022 – do 70%. To motywacja dla mieszkańców Warszawy do jak najszybszej decyzji o wymianie instalacji grzewczej.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: BuzzAir
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska MAXX Plus od Ecolab, czyli ta sama skuteczność czyszczenia a mniej plastiku i CO Biuro prasowe
2024-08-22 | 11:20

MAXX Plus od Ecolab, czyli ta sama skuteczność czyszczenia a mniej plastiku i CO

Ecolab wprowadził na polski rynek nową linię zrównoważonych środków do czyszczenia powierzchni, podłóg i pomieszczeń sanitarnych. Skoncentrowane formuły
Ochrona środowiska Amazon zasila już całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną
2024-07-11 | 14:00

Amazon zasila już całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną

Amazon, globalny lider w dziedzinie technologii i handlu elektronicznego, już w 2023 r. zasilał całą swoją globalną działalność – w tym centra danych, budynki
Ochrona środowiska Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Kosmiczne śmieci są coraz większym problemem. Ich obecność na orbicie generuje znaczne koszty

Liczba kosmicznych odpadów stale rośnie. Ich źródłem są obiekty, które zostały wysłane w kosmos, zakończyły misję lub uległy rozpadowi. Krążące w przestrzeni kosmicznej fragmenty tych obiektów stwarzają ryzyko kolizji z tymi, które są obecnie eksploatowane. Unikanie takich zdarzeń wiąże się z koniecznością ponoszenia wydatków na monitoring zagrożeń czy zwiększeniem zużycia paliwa poprzez obieranie niekolizyjnych kursów. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tego problemu jest wydłużenie eksploatacji obiektów poprzez ich tankowanie na orbicie. Polacy pracują nad taką technologią.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.