Zmiany w budownictwie komercyjnym mogą pomóc zredukować emisję gazów cieplarnian
- Aż 40 proc. emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi, pochodzi z budynków i jeśli nie zostaną podjęte żadne działania - ta wartość podwoi się do 2050 roku.
-
Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne w przeliczeniu na m2 niż nieruchomości mieszkalne, a ponadto aż 30 proc. energii pobieranej przez nieruchomości komercyjne jest tracone.
-
Siemens Financial Services oszacował, że wielkość generowanej przez ludzi emisji gazów cieplarnianych w Europie, USA, Chinach i Indiach można zredukować o ponad 210 milionów ton dwutlenku węgla rocznie (210 MtCO2e) – tylko poprzez szersze wdrożenie programów efektywności energetycznej.
-
Elastyczne rozwiązania finansowe mogą zapewnić redukcję kosztów operacyjnych bez wywierania presji na zasoby kapitałowe, uniknąć narażania kapitału na ryzyko i zagwarantować realizację oczekiwanych oszczędności.
Siemens Financial Services opublikował raport „Retrofit for purpose. The role of finance in enabling decarbonization through non-residential building retrofit”, w którym przeanalizowano możliwości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych tylko poprzez wprowadzanie usprawnień w budownictwie komercyjnym – np. odpowiednie systemy izolacji i sterowania drzwiami, inteligentne oświetlenie LED czy systemy wentylacji i ogrzewania sterowane czujnikami. Szczególną uwagę zwrócono na możliwości finansowania tego rodzaju inwestycji – pożądane jest elastyczne połączenie funduszy prywatnych i publicznych. Niezbędnym krokiem jest również wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych i wymogów dotyczących tzw. klas energetycznych budynków. Dekarbonizacja już istniejących budynków niemieszkalnych, a także tych nowopowstających na całym świecie odegra kluczową rolę w spełnieniu celów klimatycznych na lata 2030 i 2050.
Potencjalne korzyści
Jak wynika z raportu Siemens Financial Services, aż 40 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków i jeśli nie zostaną podjęte żadne działania - ta wartość podwoi się do 2050 roku. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne w przeliczeniu na m2 niż nieruchomości mieszkalne.
W opracowaniu wyliczono, że wielkość generowanej przez ludzi emisji gazów cieplarnianych można zredukować o ponad 210 milionów ton dwutlenku węgla rocznie (210 MtCO2e) – tylko poprzez ograniczenie emisyjności istniejących budynków komercyjnych w Europie, USA, Chinach i Indiach.
- Międzynarodowa Agencja Energetyczna oszacowała, że eksploatacja budynków odpowiada za 30 proc. zużycia energii i 26 proc. emisji związanych z energią. Dlatego sektor nieruchomości – w szczególności nieruchomości komercyjnych – potrzebuje jak najszybszych zmian. Zmian, które pozwolą zmniejszyć ślad węglowy budynków, a niekiedy doprowadzić do ich neutralności klimatycznej – mówi Dariusz Sokulski, zarządzający działem efektywności energetycznej w firmie Siemens Polska. - Takie budynki komercyjne już funkcjonują – przykładem może być neutralny klimatycznie kampus Siemensa w miejscowości Zug, w Szwajcarii. Do realizacji tego założenia mogą przybliżyć kompleksowe modernizacje oraz inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków, takich jak biura, szpitale, fabryki, magazyny czy szkoły - dodaje.
Prawo a poprawa energetycznej efektywności
Poprawa efektywności energetycznej w budynkach wymaga ścisłych regulacji prawnych – wynika z opracowania Siemens Financial Services. Większa presja ze strony rządów czy samorządów jest powszechnie postrzegana jako klucz do przyspieszenia zmian.
Wiele krajów Europy zdecydowało się już wprowadzić obowiązkowe standardy efektywności energetycznej dla budynków. W Wielkiej Brytanii wynajmowanie lub dzierżawa nieruchomości, które nie spełniają określonej efektywności energetycznej, jest niezgodne z prawem. Podobnie w Holandii - rozporządzenie budowlane wymaga, aby budynki biurowe posiadały minimalny wskaźnik efektywności, a budynki niespełniające tych wymagań nie mogą już służyć jako biura. Zaostrzenie regulacji obserwujemy też w Stanach Zjednoczonych i w Indiach, którym zależy na tym, aby szybko sprostać wyznaczonym celom klimatycznym.
Utrzymanie tempa przemian
Globalne inwestycje sektora budowlanego w efektywność energetyczną wzrosły o około 16 proc. od 2020 r. do łącznej kwoty około 237 miliardów dolarów (MAE 2022). Za ten wzrost odpowiadają przede wszystkim kraje europejskie, gdzie istniejące programy publiczne napędzają inwestycje. W opracowaniu Siemens Financial Services wyliczono, że 11-procentowy wzrost inwestycji rok do roku mógłby skierować sektor na drogę do osiągnięcia celów zakładanych na 2030 rok. Jednak rosnąca inflacja, podwyższone stopy procentowe, rosnące koszty paliwa czy zakłócenia w łańcuchu dostaw to czynniki, które negatywnie wpływają na utrzymanie takiego tempa.
Istotnym czynnikiem jest kwestia dostępności funduszy. Z raportu Siemens Financial Services wynika, że elastyczne finansowanie sektora prywatnego może zadziałać jak dźwignia przyspieszająca pozytywną transformację i odegrać kluczową rolę w poprawie efektywności energetycznej budynków.
- Elastyczne warunki finansowania zapewniają niższe koszty operacyjne i niwelują ryzyko związane z inwestowaniem kapitału. Finansowanie „inteligentnych” budynków przybiera różne formy, w zależności od procesów biznesowych, które należy włączyć. Niekiedy mogą one być nawet neutralne budżetowo dla właściciela budynku, nie powodując konieczności ponoszenia wysokich wydatków kapitałowych – mówi Marek Trejda, Koordynator ds. Finansowania Branży Przemysłowej i Energetycznej w Siemens Financial Services w Polsce. – Dostępność rozwiązań finansowych pomoże zrealizować także mniejsze projekty dotyczące wydajności energetycznej, często bez potrzeby angażowania kapitału czy ponoszenia nakładów inwestycyjnych – podsumowuje.
Cały raport Siemens Financial Services „Retrofit for purpose: The role of finance in enabling decarbonization through non-residential building retrofit” dostępny jest do pobrania pod adresem: https://www.siemens.com/global/en/products/financing/whitepapers/whitepaper-retrofit-finance-for-smart-buildings-and-cities.html

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Klątwa jednorazowego plastiku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
Polska prezydencja zbiegła się z rozpoczęciem rozmów na temat wieloletnich unijnych ram finansowych (WRF), które określą cele i priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. Projekt budżetu ma być gotowy w lipcu, a potem rozpoczną się negocjacje między instytucjami unijnymi. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad WRF, dlatego to od naszego kraju swoje konsultacje rozpoczęli europarlamentarzyści, którzy są współsprawozdawcami PE ds. wieloletniego budżetu Unii Europejskiej.
Prawo
Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych

W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa. To wynik o 59 proc. niższy niż rok wcześniej – wynika z „Barometru prawa” Grant Thornton. Eksperci wskazują, że nie przekłada się to jednak na jakość nowych przepisów. Tempo prac regulacyjnych przyspiesza, a konsultacje publiczne rzadko są transparentne. Przedsiębiorcy czują się pomijani w procesie konsultacji i zaskakiwani nagłymi zmianami w prawie.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.