Znana firma wsparła sprzątanie Sądecczyzny – zebrano 60 tys. litrów śmieci
Zakończyła się kolejna, już druga edycja akcji #Sprzątamy Dla Sądecczyzny. Jak informuje organizator – Fundacja Horyzont 360, takie inicjatywy są wyjątkowo potrzebne: ponad 7100 uczestników zebrało aż 1005 worków 60-litrowych. Partnerstwo nad wydarzeniem objęli m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego oraz znana firma Wiśniowski i jej pracownicy.
Nadchodzący, Światowy Dzień Ochrony Środowiska to idealny czas na podsumowanie zakończonej w kwietniu akcji sprzątania świata. Podczas tej edycji pod patronatem honorowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Wojewody Małopolskiego, wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Konsorcjum Filantropijnym, wzięło udział ponad 7100 osób. Do udziału zaproszono nie tylko szkoły, przedszkola oraz przedsiębiorstwa, ale i jednostki samorządu terytorialnego oraz przedstawicieli lokalnego biznesu.
– Dzięki takim inicjatywom nasza Sądecczyzna staje się piękniejsza. Widzimy, że młodzież chce pielęgnować rejon, w którym mieszka – i co cieszy, robią to także dorośli. Tym chętniej bierzemy udział w podobnych akcjach, zwłaszcza, że idea dbałości o naturę i środowisko wspierana jest oddolnie od kilku lat przez naszych pracowników. Jako przedstawiciele biznesu jesteśmy odpowiedzialni społecznie za ten piękny obszar, dlatego chętnie włączamy się w podobne wydarzenia – mówi prezes Krystyna Baran, prezes zarządu firmy WIŚNIOWSKI.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „Bądź EKO Fanem – 2024”. Uczestnicy sprzątali wybrane miejsca w dniach 19-30 kwietnia 2024 r. Organizatorzy i partnerzy akcji, tj. Fundacja Horyzont 360, WIŚNIOWSKI oraz HOTEL Heron Live ufundowali pakiety specjalne, tj. worki do śmieci, rękawiczki, owoce oraz soki. Uczestnikom akcji wydano ponad 300 kompletów worków na śmieci, 10 tysięcy rękawiczek, 7 tysięcy jabłek i 600 litrów soku, będących prowiantem dla aktywistów. Dla organizacji i instytucji wspierających sprzątanie przygotowano także specjalne certyfikaty uczestnictwa. Napełniono do pełna ponad 1005 worków o pojemności 60 l, zbierając łącznie ponad 60 300 litrów śmieci.
- Cieszymy się, że nie tylko my dostrzegamy, że walka o czystość rejonu to nie sprawa jednostek. Partnerzy widzą znaczenie akcji i wiedzą, że środowisko naturalne to także sprawa biznesu, organizacji samorządowych i całych społeczności. Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników – mówi dr Monika Bochenek, prezes Fundacji Horyzont 360.
***
Marka WIŚNIOWSKI od lat wspiera działania małopolskiej fundacji. Akcja #Sprzątanie Dla Sądecczyzny jest też jednym z wielu projektów chroniących okoliczne tereny wokół Jeziora Rożnowskiego, tak uwielbianego przez założyciela firmy – Andrzeja Wiśniowskiego. Firma jest też znana z wszelkiego rodzaju działań CSR, otrzymując prestiżowe nagrody w obszarze troski o środowisko naturalne. Wśród wybranych nadmienić należy nagrodę główną Orła Polskiej Stolarki przyznaną w 2019 r. przez dziennikarzy branżowych w kategorii „Firma zaangażowana społecznie”. Niedawno także, podczas kongresu ESG Polska Moc Biznesu, firma otrzymała nagrodę w obszarze pomocy społecznej: „DNA – bo pomaganie mamy w genach”.
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.