ŁÓDŹ FILMOWA – CO TO DZIŚ OZNACZA? 8. DEBATA Z CYKLU „JAK TWORZYĆ MODĘ NA ŁÓDŹ?”
Za sprawą Wytwórni Filmów Fabularnych przy Łąkowej Łódź była kolebką powojennej kinematografii polskiej, a dzięki słynnym absolwentom i pedagogom Szkoły Filmowej o Łodzi usłyszał cały świat. A dziś? Czy Łódź jest nadal miastem filmu? Czy w oparciu o tę wartość nadal budujemy rozpoznawalność miasta? O tym rozmawiać będą uczestnicy ósmej debaty z cyklu „Jak tworzyć modę na Łódź?”, która odbędzie się w środę, 27 września, o g. 17.30 w Teatrze Komedii Impro. Wstęp wolny.
Cykliczne spotkania „Jak tworzyć modę na Łódź?” gromadzą rozmówców reprezentujących różne dziedziny, dzięki którym możliwe jest kreowanie mody na miasto – od mody, po turystykę. Tematem wrześniowej debaty będzie filmowa legenda miasta.
– W czasie naszych comiesięcznych spotkań szukamy odpowiedzi na pytanie, co może być konkurencyjnym wyróżnikiem Łodzi. Chcemy też, żeby sami łodzianie dostrzegli, jak wiele miasto ma do zaoferowania – podkreśla Michał Styś, prezes OPG Property Professionals, pomysłodawca cyklu debat. – Nadchodzące spotkanie poświęcimy wizerunkowi Łodzi, jako miasta filmowego. Zapytamy o to, w jaki sposób dziś wykorzystujemy kinematograficzny potencjał miasta i co więcej można byłoby zrobić w tym zakresie – wyjaśnia.
W spotkaniu udział weźmie Piotr Dzięcioł, założyciel Opus Film, członek Europejskiej Akademii Filmowej, pełnił funkcję w Zarządzie Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, a także zasiadał w Radzie PISF. Jego dorobek filmowy obejmuje ponad trzydzieści fabularnych produkcji, które zdobyły uznanie na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym w Cannes i Wenecji. Najbardziej znane to „Ida," nagrodzona Oscarem i BAFTA, oraz „Zimna wojna”, zdobywca Złotej Palmy za reżyserię na MFF w Cannes 2018.
Gościem debaty będzie także Sławomir Fijałkowski, założyciel kina „Charlie”. Jako inicjator Stowarzyszenia „Łódź Filmowa” i Fundacji „Miasto Kultury” oraz członek prestiżowych organizacji filmowych ma wpływ na rozwój kultury filmowej w Polsce. Jego najnowszym przedsięwzięciem jest „Hub Kultury” – Strefa Kultury Kina Charlie powstająca w budynku przy Piotrkowskiej 203/205.
W rozmowie udział weźmie też Monika Głowacka, ekspertka filmowa, odgrywająca kluczową rolę w Łódź Film Commission, zapewniającym wsparcie ekipom filmowym w mieście. Pełniąca obowiązki Łódzkiego Komisarza Filmowego od 2009 roku. Jest cenioną reprezentantką Łódzkiej Komisji Filmowej w organizacjach krajowych i międzynarodowych, takich jak AFCI, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i CineRegio, gdzie szczególną uwagę poświęca ekologicznym aspektom produkcji filmowej.
Kolejnym gościem debaty będzie Agnieszka Kowalewska-Skowron, dyrektorka odbywającego się w Łodzi ANIMARKT Stop Motion Forum, jurorka na festiwalach animacji na świecie. Jako dystrybutorka współpracuje z nadawcami i platformami VOD. Jest też wiceprzewodniczącą sekcji seriali Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Koordynuje projekty promujące polską animację na świecie oraz organizuje wydarzenia kulturalne.
O filmowym potencjale Łodzi mówić będzie także Jakub Wiewiórski, wicedyrektor Muzeum Kinematografii. Wspólnie z Anną Michalską napisał wydaną w 2022 r. książkę „Nakręcone w Łodzi”. Autor wielu artykułów na temat „Łodzi Filmowej”, recenzji, reportaży, felietonów i wywiadów. Dyrektor Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
Spotkanie odbędzie się w środę, 27 września, o godzinie 17.30, w Teatrze Komedii Impro w Łodzi, OFF Piotrkowska Center, ul. Piotrkowska 138/140.

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.