Łódź w obiektywie. Miasto rozbudowało system monitoringu miejskiego
• Zakończono instalację ponad 420 nowych kamer w rewitalizowanej części miasta Łodzi, znacznie zwiększając zasięg działania istniejącego systemu monitoringu wizyjnego i rozszerzając jego funkcjonowanie o nowe kluczowe miejsca w mieście. Za kompleksową realizację projektu odpowiadała firma SPRINT S.A.
• W marcu bieżącego roku podpisano dwie kolejne umowy na budowę systemu kamer wizyjnych w windach i przejściach podziemnych zlokalizowanych wzdłuż jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta oraz na realizację zadań z tzw. Budżetów Obywatelskich.
• Nowy sprzęt i oprogramowanie będą w pełni kompatybilne z już działającym systemem, umożliwią dostęp do obrazu z nowych kamer instytucjom takim jak Straż Miejska i Policja.
W ramach szeroko zakrojonej rewitalizacji miasta, Łódź dynamicznie rozbudowuje Miejski System Monitoringu Wizyjnego. Firma SPRINT S.A., odpowiedzialna za tę transformację, zakończyła już instalację ponad 420 nowych kamer monitoringu miejskiego i podpisała kolejne umowy na dalszą rozbudowę systemu CCTV. Te kroki mają na celu nie tylko podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ale również zwiększenie atrakcyjności miasta, między innymi w kontekście przyciągania nowych inwestorów i turystów. Dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu mieszkańcy mogą czuć się bardziej bezpiecznie, a potencjalni inwestorzy postrzegają Łódź jako miejsce, które stawia na innowacje i nowoczesne rozwiązania. Dodatkowo, budowa kamer w miejscach gdzie tworzone są nowe, przyjazne mieszkańcom przestrzenie publiczne, pozytywnie wpływa na jakość życia oraz wizerunek miasta na arenie krajowej i międzynarodowej.
Systematyczne rozbudowywanie jednego z najważniejszych systemów bezpieczeństwa w mieście, inicjowane zarówno przez włodarzy miasta jak i przez jego mieszkańców (poprzez Budżety Obywatelskie), jest dowodem na to, że miejski system monitoringu wizyjnego stał się nieodzownym elementem każdego istotnego dla mieszkańców obszaru miasta. Instalacja nowych kamer, głośników i punktów SOS, to kluczowe kroki w stronę jeszcze bezpieczniejszej przestrzeni publicznej. Duża ilość kamer, łatwość w nawigowaniu pomiędzy punktami kamerowymi i elastyczność w konfiguracji stacji oglądowych dają operatorom systemu możliwość szybkiej reakcji na zaistniałe incydenty. System skutecznie odstrasza wandali oraz gromadzi szczegółową dokumentację zdjęciową, która znacznie upraszcza identyfikację i odnalezienie sprawców – zaznacza Maciej Mroszczak, specjalista ds. wdrożeń systemów monitoringu wizyjnego z firmy SPRINT S.A.
Nowoczesne technologie w służbie bezpieczeństwa
W ramach projektu zainstalowano 421 kamer w blisko 100 lokalizacjach. Kamery umieszczono na nowych słupach kamerowych lub na elewacjach budynków, a system wzbogacono o głośniki i punkty SOS, rozmieszczone w kluczowych dla mieszkańców miejscach. Dzięki temu służby miejskie mają dostęp do zaawansowanego systemu monitoringu, który znacznie poprawia bezpieczeństwo w mieście. Zainstalowanie systemu kamer wizyjnych w windach i przejściach podziemnych zlokalizowanych wzdłuż jednej z głównych arterii komunikacyjnych Łodzi, jaką jest trasa WZ, będzie kolejną rozbudową nowoczesnego i efektywnego systemu. Zamówienie obejmuje budowę punktów kamerowych w 24 wskazanych lokalizacjach. Głównym celem tego projektu jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców poprzez zapobieganie aktom wandalizmu i przestępczości oraz ułatwienie wyjaśniania ewentualnych zdarzeń lub incydentów.
Kompleksowe podejście do monitoringu
Zastosowany sprzęt i oprogramowanie będą w pełni kompatybilne z istniejącym systemem, umożliwiając dostęp do obrazu z kamer na stanowiskach oglądowych w różnych instytucjach, takich jak Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Komenda Wojewódzka Policji oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Dodatkowo, każdy punkt kamerowy zostanie wyposażony w funkcję przesyłania sygnałów alarmowych, informujących o takich sytuacjach jak zanik napięcia zasilania czy otwarcie szafki kamerowej.
Jesteśmy dumni, że możemy być częścią procesu rewitalizacji Łodzi. Nasze technologie nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale również wspierają rozwój miasta, tworząc nowoczesną i przyjazną przestrzeń dla wszystkich mieszkańców – dodaje Maciej Mroszczak.
Efekty wdrożenia nowoczesnego systemu monitoringu są już widoczne. Zrewitalizowane kwartały zyskały nowy blask, co przyczyniło się do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej miasta i rozwijania turystyki. Służby porządkowe korzystają z systemu monitoringu w codziennej pracy, co znacznie usprawnia ich działania. Aktualnie, w systemie monitoringu miejskiego dostępnych jest ponad 1600 obrazów z różnych typów kamer, w tym klasycznych obrotowych, stałopozycyjnych oraz wieloprzetwornikowych.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.