Komunikaty PR

Ogrodzenie znaczy bezpieczeństwo

2022-06-18  |  02:00
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/

Priorytetową kwestią przy organizacji przestrzeni wokół szkoły jest bezpieczeństwo. Przepisy regulują m.in. jak powinno wyglądać ogrodzenie. O roli parkanu w przestrzeni, w której przebywają dzieci, na przykładzie realizacji wokół placówki edukacyjnej w Bielanach Wrocławskich opowiada ekspert firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe.

 

Trochę o przepisach

Zapisy dotyczące wyglądu i funkcji ogrodzenia przyszkolnego znaleźć można w trzech rozporządzeniach. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (§ 7 ust. 1) - cały teren szkoły musi zostać ogrodzony.

 

O tym, jak powinno wyglądać ogrodzenie, można dowiedzieć się z tzw. Warunków technicznych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Czytamy tam, że nie może ono stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (§ 41 ust. 1). Co to dokładnie znaczy wyszczególnia ustęp 2: „Umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione”. Bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki (§ 42 ust. 1). Furtki nie mogą utrudniać dostępu osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich (§ 42 ust. 2). Szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić co najmniej 2,4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m (§ 43).

 

Szerokości te są inne, kiedy mamy do czynienia z drogą pożarową – określa to Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 czerwca 2003 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych. Wtedy wysokość przejazdu nie może być mniejsza niż 4,2 m, a szerokość nie mniejsza niż 3,6 m, w tym szerokość jezdni musi mieć co najmniej 3 m (§ 13 ust. 1).

 

Nowa szkoła, nowe ogrodzenie

Wzorcową realizację ogrodzenia przyszkolnego można podziwiać wokół szkoły podstawowej im. UNICEF-u w Bielanach Wrocławskich. W 2019 roku podwrocławska placówka rozpoczęła rozbudowę, której celem było ponad dwukrotne zwiększenie powierzchni przeznaczonej dla uczniów i personelu. Nowy, 4-kondygnacyjny moduł został podzielony na część edukacyjną i sportową (sala gimnastyczna i sala fitness).  Właśnie tę świeżo powstałą część (obejmującą także nowy plac zabaw) ogrodzono wykorzystując elementy Systemu Uniwersalnego z oferty firmy Plast-Met. Generalny wykonawca placówki w Bielanach Wrocławskich to stały partner lubińskiego przedstawicielstwa firmy Plast-Met Lubin Systemy Ogrodzeniowe.

 

System Uniwersalny obejmuje gamę produktów, wśród których znaleźć można bramy przesuwne, dwuskrzydłowe, furtki, przęsła, słupki i akcesoria dodatkowe. W przęsłach zastosowano pionowe wypełnienie profilowe. Warto wspomnieć, że w tym przypadku wykorzystano bramę przesuwną Specjal o solidnej konstrukcji i lekkim, estetycznym designie. Realizacja wymagała dużego doświadczenia, bowiem konieczne okazało się zastosowanie dwóch wysokości przęseł i mocowanie przegrody zarówno w gruncie, jak i na murkach. Nowe ogrodzenie doskonale pasuje do minimalistycznej architektury dobudowanej części, składającej się z prostopadłościennych brył z licznymi przeszkleniami oraz tynkiem w kolorach białym i szarym.

- Za wyborem systemu uniwersalnego do tej realizacji przemawiał doskonały stosunek jakości do ceny – mówi Elwira Przybylska z firmy Plast-Met Lubin Systemy Ogrodzeniowe. – To jednak nie wszystko. Liczyły się również właściwości funkcjonale. Pionowe profile są przy szkole po prostu bezpieczniejsze – dzieci nie mogą się na nie wspiąć ani między nimi przecisnąć. Mogę to powiedzieć z pełnym przekonaniem, ponieważ mamy duże doświadczenie, jeżeli chodzi o budowę ogrodzeń wokół publicznych placówek. Podobną przegrodę jak w Bielanach montowaliśmy też przy szkole w Piechowicach pod Jelenią Górą, grodziliśmy również tereny wokół hal i komisariatów policji. Za każdym razem System Uniwersalny sprawdzał się doskonale.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum Biuro prasowe
2025-06-12 | 06:00

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Gliwice dołączyły do ogólnopolskiej sieci Amazon STEM Kindlotek – przestrzeni edukacyjnych wspierających rozwój dzieci i młodzieży w obszarach nauk ścisłych
Edukacja Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli
2025-06-12 | 03:00

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Sztuczna inteligencja stała się elementem codziennego życia i nie omija edukacji. Dlatego ważny jest rozwój wiedzy i kompetencji nauczycieli i nauczycielek w tym
Edukacja Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
2025-05-21 | 09:00

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów

The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) zaprezentował zaktualizowany sylabus Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA (ang. CGMA Professional Qualification syllabus), który

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.