Oświadczenie Amest Otwock Sp. z o.o. w sprawie działań prezydenta Miasta Otwock
Spółka Amest Otwock Sp. z o.o. pragnie poinformować, iż w dniu 17 lutego 2023 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie ze względów formalnych oddalił powództwo Spółki przeciwko Miastu Otwock o wydanie przez Miasto zgody na wycinkę drzew na cele kontynuowania budowy składowiska w Otwocku.
Spółka przypomina jednocześnie, iż sąd pierwszej instancji całkowicie podzielił stanowisko Spółki, zobowiązując Miasto do wyrażenia zgody na wycinkę drzew pod budowę składowiska. Odnosząc się do przekazów medialnych pochodzących od prezydenta Miasta Otwock w tym względzie, Spółka czuje się w obowiązku uzupełnić ich treść o istotne motywy rozstrzygnięcia, które nie zostały podane przez Miasto do publicznej wiadomości. W ustnych motywach wyroku Sąd Apelacyjny wskazał, iż nie uwzględnił żadnych zarzutów merytorycznych Miasta skierowanych wobec Spółki i podnoszonych w apelacji. Oddalenie powództwa Spółki nastąpiło jedynie ze względów formalnych, w związku z kwestiami techniczno-prawnymi, nigdy niepodniesionymi przez samo Miasto i które zapewne będą przedmiotem dalszej oceny ze strony Sądu Najwyższego.
Co niezwykle istotne, w kwestii merytorycznej Sąd Apelacyjny skrytykował zachowanie Miasta Otwock i jego przedstawicieli, wskazując, iż niewyrażenie zgody na wycinkę drzew zgodnie z żądaniem Spółki można rozpatrywać w kontekście nielojalnego zachowania wspólnika, co może ostatecznie rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą Miasta Otwock wobec Spółki Amest Otwock Sp. z o.o. Spółka czuje się też w obowiązku przekazać opinii publicznej, co nie zostało nigdy uczynione przez przedstawicieli Miasta, iż Amest Otwock Sp. z o.o. już od kilku lat zwraca Miastu uwagę na ryzyko wystąpienia istotnych żądań odszkodowawczych ze strony Spółki wobec Miasta w przypadku dalszego, bezprawnego blokowania przez Miasto działalności Spółki. Szkody te zostały przez Spółkę wstępnie skalkulowane na kwotę nie mniejszą niż 150 milionów złotych, co w kontekście finansów Miasta może stanowić niezwykle trudną do udźwignięcia kwotę. Kwestia ta została dotychczas całkowicie zlekceważona przez przedstawicieli Miasta i ukryta przed społecznością Otwocka.
Wobec treści uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego, w którym to sąd wprost zachęcił Miasto Otwock do przemyślenia swojego postępowania wobec ryzyka odszkodowawczego i ze względu na fakt, iż składowisko w Otwocku ma istotny charakter społeczny, między innymi tworząc miejsca pracy, Spółka Amest Otwock Sp. z o.o. oczekuje od przedstawicieli Miasta Otwock, w tym od jego Prezydenta, niezwłocznej zmiany postępowania i poszanowania zobowiązań przyjętych przez Miasto w umowie Spółki wraz z zaprzestaniem kampanii dezinformacji wymierzonej wobec Spółki. Spółka zastrzega jednocześnie, iż będzie bronić swoich praw i w razie braku reakcji ze strony włodarzy Miasta, dochodzić pełnego odszkodowania od Miasta i osób odpowiedzialnych za powstałą sytuację.

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.