Oświadczenie Amest Otwock Sp. z o.o. w sprawie działań prezydenta Miasta Otwock
Spółka Amest Otwock Sp. z o.o. pragnie poinformować, iż w dniu 17 lutego 2023 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie ze względów formalnych oddalił powództwo Spółki przeciwko Miastu Otwock o wydanie przez Miasto zgody na wycinkę drzew na cele kontynuowania budowy składowiska w Otwocku.
Spółka przypomina jednocześnie, iż sąd pierwszej instancji całkowicie podzielił stanowisko Spółki, zobowiązując Miasto do wyrażenia zgody na wycinkę drzew pod budowę składowiska. Odnosząc się do przekazów medialnych pochodzących od prezydenta Miasta Otwock w tym względzie, Spółka czuje się w obowiązku uzupełnić ich treść o istotne motywy rozstrzygnięcia, które nie zostały podane przez Miasto do publicznej wiadomości. W ustnych motywach wyroku Sąd Apelacyjny wskazał, iż nie uwzględnił żadnych zarzutów merytorycznych Miasta skierowanych wobec Spółki i podnoszonych w apelacji. Oddalenie powództwa Spółki nastąpiło jedynie ze względów formalnych, w związku z kwestiami techniczno-prawnymi, nigdy niepodniesionymi przez samo Miasto i które zapewne będą przedmiotem dalszej oceny ze strony Sądu Najwyższego.
Co niezwykle istotne, w kwestii merytorycznej Sąd Apelacyjny skrytykował zachowanie Miasta Otwock i jego przedstawicieli, wskazując, iż niewyrażenie zgody na wycinkę drzew zgodnie z żądaniem Spółki można rozpatrywać w kontekście nielojalnego zachowania wspólnika, co może ostatecznie rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą Miasta Otwock wobec Spółki Amest Otwock Sp. z o.o. Spółka czuje się też w obowiązku przekazać opinii publicznej, co nie zostało nigdy uczynione przez przedstawicieli Miasta, iż Amest Otwock Sp. z o.o. już od kilku lat zwraca Miastu uwagę na ryzyko wystąpienia istotnych żądań odszkodowawczych ze strony Spółki wobec Miasta w przypadku dalszego, bezprawnego blokowania przez Miasto działalności Spółki. Szkody te zostały przez Spółkę wstępnie skalkulowane na kwotę nie mniejszą niż 150 milionów złotych, co w kontekście finansów Miasta może stanowić niezwykle trudną do udźwignięcia kwotę. Kwestia ta została dotychczas całkowicie zlekceważona przez przedstawicieli Miasta i ukryta przed społecznością Otwocka.
Wobec treści uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego, w którym to sąd wprost zachęcił Miasto Otwock do przemyślenia swojego postępowania wobec ryzyka odszkodowawczego i ze względu na fakt, iż składowisko w Otwocku ma istotny charakter społeczny, między innymi tworząc miejsca pracy, Spółka Amest Otwock Sp. z o.o. oczekuje od przedstawicieli Miasta Otwock, w tym od jego Prezydenta, niezwłocznej zmiany postępowania i poszanowania zobowiązań przyjętych przez Miasto w umowie Spółki wraz z zaprzestaniem kampanii dezinformacji wymierzonej wobec Spółki. Spółka zastrzega jednocześnie, iż będzie bronić swoich praw i w razie braku reakcji ze strony włodarzy Miasta, dochodzić pełnego odszkodowania od Miasta i osób odpowiedzialnych za powstałą sytuację.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.