Paryż nie jest przypadkowym kierunkiem dla podlaskich firm
Spotkania z francuskimi partnerami, ustalenia na temat rozszerzenia współpracy i oferty – to efekty udziału alu-frost, podlaskiej firmy specjalizującej się w obróbce metalu, w seminarium biznesowym w Paryżu.
Wizytę zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Trwała od 4 do 8 kwietnia. Kulminacyjnym momentem był 6 kwietnia, kiedy w centrum biznesowym Pullman Paris La Défense podlaskie firmy zaprezentowały swój potencjał gospodarczy francuskim partnerom. Plany, zasoby i możliwości przedstawiło ośmiu przedsiębiorców z branży metalowej i FMCG. Wśród nich była firma alu-frost z Sowlan, znana na francuskim rynku głównie z produkcji akcesoriów samochodowych.
- Z kontrahentami z Francji współpracujemy od kilku lat. To ważni dystrybutorzy naszych artykułów, z którymi znaliśmy się jednak głównie internetowo. Teraz mogliśmy się spotkać, porozmawiać w końcu na żywo i lepiej się poznać – mówi Monika Piłasiewicz, kierownik działu marketingu w alu-frost, która wzięła udział w wizycie - Pozwoliło nam to dokładniej zdiagnozować potrzeby, wsłuchać się oczekiwania partnerów z Francji, omówić bieżącą ofertę. Rozmawialiśmy też o tym, jak zmienia się rynek akcesoriów samochodowych i nad czym należy popracować, by nadal być w jego głównym nurcie. Przyznam, że usłyszeliśmy też sporo miłych słów, co utwierdziło nas w przekonaniu, że to co robimy, robimy dobrze.
Paryż nie jest przypadkowym kierunkiem. Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku podkreślił podczas seminarium, że dla naszego regionu Francja jest trzecim rynkiem zbytu, zaraz po Niemczech i Litwie. Nad Loarę eksportujemy w głównej mierze maszyny rolnicze, jachty, meble i produkty spożywcze.
Potwierdził to uczestniczący w spotkaniach Rafał Hryniewiecki, szef Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Paryżu. Powiedział on, że wartość wymiany handlowej między Francją a Polską w zeszłym roku wyniosła ponad 26 mld zł. Na krajowym rynku funkcjonuje około 1,3 tys. francuskich firm, które stale poszukują pracowników, nowych kontaktów i technologii. Dodał także, że w sytuacji konfliktu na wschodzie Polska staje się szczególnie cenionym partnerem, jako państwo stabilne i przewidywalne gospodarczo.
Spotkanie było zorganizowane w ramach projektu Promocja Gospodarcza Województwa Podlaskiego pn. „Podlaskie – naturalna droga rozwoju”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Oś priorytetowa I Wzmocnienie potencjału i konkurencyjności gospodarki regionu, Działania 1.4. Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa, Podziałanie 1.4.1. Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa.

CIMA i Templar Executives podpisały memorandum o współpracy w celu wzmocnienia odporności cybernetycznej w Europie

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Możliwość pozyskiwania danych z ZUS i prowadzenia zdalnych kontroli. Państwową Inspekcję Pracy czeka szereg zmian
Instytucje kontrolujące stopniowo zmieniają swój charakter na bardziej doradczy, informacyjny i edukacyjny – wskazuje Główny Inspektor Pracy. Ta zmiana odpowiada na potrzeby procesu deregulacji prowadzonego przez rząd, który zresztą w pierwszym pakiecie uwzględnił ograniczenie liczby kontroli i ich czasu. Jednocześnie trwają prace nad wzmocnieniem PIP w ramach kamieni milowych przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy, w tym nadaniu jej uprawnień do przekształcania pozornych umów cywilnoprawnych w umowy o pracę.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Farmacja
E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.