PMDK w Otwocku uczcił Dzień Ziemi razem z Akademią Ekologiczną Amest
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku wspólnie z Akademią Ekologiczną Amest Otwock zorganizował bezpłatną, ekologiczną grę terenową pod hasłem „Zainwestuj w Naszą Planetę”. W ten sposób dzieci i ich rodziny uczciły obchodzony co roku 22 kwietnia Dzień Ziemi. Uczestnicy podczas wydarzenia zdobyli między innymi wiedzę w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania odpadami. Partnerem tych kreatywnych warsztatów był również Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych i restauracja Nowy Gurewicz.
Każdego roku 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat konieczności podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. W tym dniu na całym globie organizowane są różnorodne wydarzenia i akcje, takie jak sprzątanie terenów zielonych czy sadzenie drzew – nie inaczej było w Otwocku.
W ostatnią sobotę, właśnie 22 kwietnia, odbyły się ekowarsztaty „Zainwestuj w Naszą Planetę”. PMDK w Otwocku, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych oraz Akademia Ekologiczna Amest Otwock przygotowały dla dzieci i ich rodzin ekologiczną grę terenową, a w jej programie znalazły się takie aktywności jak:
- warsztaty ekologiczne i pszczelarskie przygotowane przez ekspertów Akademii Ekologicznej Amest Otwock;
- zajęcia dotyczące ekosystemu leśnego przeprowadzone przez specjalistów z Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych;
- sadzenie cebulek kwiatów;
- upcykling – warsztaty plastyczne;
- interaktywny quiz wiedzy;
- zabawy sportowe.
– Cieszymy się, że już po raz kolejny, razem z naszymi partnerami, mogliśmy zorganizować wydarzenie, podczas którego mieszkańcy powiatu otwockiego – zarówno dzieci, jak i rodzice, poszerzyli wiedzę dotyczącą ochrony środowiska. Mamy nadzieję, że zaproponowana przez nas nauka poprzez zabawę, zaowocuje postawami proekologicznymi w lokalnej społeczności. Z Akademią Ekologiczną Amest Otwock współpracujemy od kilku lat, m. in. przy organizacji Rodzinnego Pikniku Naukowego. Odwiedzaliśmy ją także w lecie z uczestnikami półkolonii, którzy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach o ochronie środowiska – mówi Ewa Barbara Musiejko, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku.
Ekowarsztaty „Zainwestuj w Naszą Planetę” zainaugurowały także tegoroczną działalność Akademii Ekologicznej Amest Otwock, która już kolejny rok z rzędu edukuje w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania odpadami i ochrony środowiska zarówno mieszkańców powiatu otwockiego, jak i całego kraju.
– Dzieci i młodzież to przyszłość naszej planety. Kształtowanie w nich odpowiednich postaw i przekazywanie najlepszych wzorców to najlepsza recepta na obecne problemy. Jednym z nich nadal są niestety dzikie wysypiska, powstające między innymi w lasach. Przekazując wiedzę na temat segregowania odpadów czy recyklingu, przeciwdziałamy powstawaniu nowych, niebezpiecznych „obiektów”. To wspaniałe, że razem z PMDK i innymi partnerami możemy docierać do kolejnych osób – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Na zakończenie gry terenowej „Zainwestuj w Naszą Planetę” jej uczestnicy zostali uhonorowani specjalnymi odznakami i dyplomami Ekoeksperta. W wydarzeniu wzięło udział niemal sto osób z powiatu otwockiego.

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.