PMDK w Otwocku uczcił Dzień Ziemi razem z Akademią Ekologiczną Amest
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku wspólnie z Akademią Ekologiczną Amest Otwock zorganizował bezpłatną, ekologiczną grę terenową pod hasłem „Zainwestuj w Naszą Planetę”. W ten sposób dzieci i ich rodziny uczciły obchodzony co roku 22 kwietnia Dzień Ziemi. Uczestnicy podczas wydarzenia zdobyli między innymi wiedzę w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania odpadami. Partnerem tych kreatywnych warsztatów był również Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych i restauracja Nowy Gurewicz.
Każdego roku 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat konieczności podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. W tym dniu na całym globie organizowane są różnorodne wydarzenia i akcje, takie jak sprzątanie terenów zielonych czy sadzenie drzew – nie inaczej było w Otwocku.
W ostatnią sobotę, właśnie 22 kwietnia, odbyły się ekowarsztaty „Zainwestuj w Naszą Planetę”. PMDK w Otwocku, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych oraz Akademia Ekologiczna Amest Otwock przygotowały dla dzieci i ich rodzin ekologiczną grę terenową, a w jej programie znalazły się takie aktywności jak:
- warsztaty ekologiczne i pszczelarskie przygotowane przez ekspertów Akademii Ekologicznej Amest Otwock;
- zajęcia dotyczące ekosystemu leśnego przeprowadzone przez specjalistów z Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych;
- sadzenie cebulek kwiatów;
- upcykling – warsztaty plastyczne;
- interaktywny quiz wiedzy;
- zabawy sportowe.
– Cieszymy się, że już po raz kolejny, razem z naszymi partnerami, mogliśmy zorganizować wydarzenie, podczas którego mieszkańcy powiatu otwockiego – zarówno dzieci, jak i rodzice, poszerzyli wiedzę dotyczącą ochrony środowiska. Mamy nadzieję, że zaproponowana przez nas nauka poprzez zabawę, zaowocuje postawami proekologicznymi w lokalnej społeczności. Z Akademią Ekologiczną Amest Otwock współpracujemy od kilku lat, m. in. przy organizacji Rodzinnego Pikniku Naukowego. Odwiedzaliśmy ją także w lecie z uczestnikami półkolonii, którzy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach o ochronie środowiska – mówi Ewa Barbara Musiejko, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku.
Ekowarsztaty „Zainwestuj w Naszą Planetę” zainaugurowały także tegoroczną działalność Akademii Ekologicznej Amest Otwock, która już kolejny rok z rzędu edukuje w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania odpadami i ochrony środowiska zarówno mieszkańców powiatu otwockiego, jak i całego kraju.
– Dzieci i młodzież to przyszłość naszej planety. Kształtowanie w nich odpowiednich postaw i przekazywanie najlepszych wzorców to najlepsza recepta na obecne problemy. Jednym z nich nadal są niestety dzikie wysypiska, powstające między innymi w lasach. Przekazując wiedzę na temat segregowania odpadów czy recyklingu, przeciwdziałamy powstawaniu nowych, niebezpiecznych „obiektów”. To wspaniałe, że razem z PMDK i innymi partnerami możemy docierać do kolejnych osób – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Na zakończenie gry terenowej „Zainwestuj w Naszą Planetę” jej uczestnicy zostali uhonorowani specjalnymi odznakami i dyplomami Ekoeksperta. W wydarzeniu wzięło udział niemal sto osób z powiatu otwockiego.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.