PMR: Rynek żywności bio wzrósł o ponad 20% w 2020 r.

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Chociaż pandemia COVID-19 sparaliżowała częściowo handel stacjonarny, nie zaszkodziła ona segmentowi żywności bio, który wzrósł w 2020 r. w tempie kilkukrotnie wyższym niż cały rynek spożywczy ogółem, wynika z najnowszego raportu PMR pt. „Rynek żywności bio w Polsce 2021. Prognozy rozwoju na lata 2021-2026”. W latach 2021-2026 średnioroczna stopa wzrostu (CAGR) dla rynku żywności bio będzie bliska 10%.
Blisko 1 na 10 Polaków kupuje żywność bio regularnie
Polski rynek żywności bio w Polsce będzie podążał za trendami zachodnimi, a jego udział w rynku spożywczym będzie rósł. Pozytywnie na rynek wpływają m.in. wzrost świadomości zdrowotnej Polaków, poszerzanie oferty produktów bio (zwłaszcza w sklepach wielkoformatowych), ale także duża liczba promocji produktów bio/eko/wege przez sieci spożywcze.
Jak wynika z badania PMR przeprowadzonego w lipcu 2021 r. na reprezentatywnej próbie 1 032 Polaków, około 8% kupuje żywność bio przy okazji każdych lub prawie każdych zakupów spożywczych. W tej grupie przeważają osoby młodsze (18-34 lata), z wyższym wykształceniem, mieszkańcy miast 200-499 tys. mieszkańców oraz ze średnich grup dochodowych. Częstotliwość zakupów żywności bio jest również skorelowana z poziomem wykształcenia. Jedynie 4% osób z wykształceniem niższym kupuje żywność bio przy okazji każdych lub prawie każdych zakupów, a aż 35% nie kupuje jej wcale.
Dyskonty najczęstszym miejscem zakupu
Jedna czwarta Polaków badanych przez PMR deklaruje, że obecnie częściej niż przed rokiem sięga po żywność bio/eko. Do żywności bio przekonują się częściej mężczyźni i osoby młodsze – czyli osoby z grup, w których produkty bio kupuje niższy odsetek respondentów niż ogółem.
Największym kanałem nie tylko na rynku spożywczym w Polsce, ale również na rynku żywności bio, są sklepy dyskontowe. Jak wynika z badania PMR, ponad połowa spośród kupujących żywność bio, kupuje ją najczęściej w dyskontach. Marki własne żywności bio, takie jak GoBio (Biedronka) oraz BioOrganic (Lidl) cieszą się również największą rozpoznawalnością wśród kupujących żywność bio.

Podwójne standardy w polityce handlowej UE – środki lustrzane lekiem na całe zło? - zaproszenie na debatę

Cztery dni wyjątkowych okazji podczas Prime Day w sklepie Amazon.pl

Edukacja sprzedawców alkoholu przynosi efekty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.