Komunikaty PR

Podatek od zbiórek - co dalej ze wsparciem podopiecznych przez zbiórki na Helpuj

2023-04-25  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Liberadzka
Fundacja Avalon

Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/

W piątek 14 kwietnia 2023 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma wejść 1 lipca 2023 r. 

Fundacja Avalon, która prowadzi własny portal zbiórkowy Helpuj.pl i organizuje liczne akcje kwestarskie w ramach permanentnej zbiórki publicznej prowadzonej na mocy zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawdziła, czy planowane nowelizacje dotkną działalność organizacji w aspekcie wsparcia podopiecznych Organizacji. Według wstępnych ustaleń, 1 lipca 2023 r. wejdzie w życie ustawa deregulacyjna, wprowadzająca podatek od zbiórek. Tego samego dnia wejdzie także nowelizacja ustawy o VAT, która zniesie podatek od zbiórek. Ta druga ustawa została uchwalona później, zatem należy ją uznać za obowiązującą i podatku od zbiórek nie będzie. Tu należy podkreślić, że nowelizacja ustawy o Vat została dopiero skierowana do Senatu.

Zbiórki internetowe organizowane na portalach przynależnych Organizacjom Pożytku Publicznego, czyli także na Helpuj.pl – portal zbiórkowym Fundacji Avalon wyłączone są z tych przepisów. Obowiązek ich rozliczania leży po stronie OPP.

Zbiórki publiczne są szczególnym rodzajem zbierania pieniędzy i są regulowane przez odrębne przepisy, niedotknięte nowelizacją. Fundacja Avalon przypomina również o możliwości zorganizowania akcji kwestarskich w ramach permanentnej zbiórki publicznej prowadzonej przez Fundację Avalon na mocy zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Fundacja Avalon zachęca osoby potrzebujące do zakładania subkonta w Fundacji Avalon oraz zbiórek celowych na Helpuj.pl. Darczyńców z kolei do wspierania podopiecznych poprzez portal zbiórkowy Helpuj.pl oraz organizowanie przy współpracy z Fundacją akcji kwestarskich. Wszystkie działania prowadzone przez Organizacje Pożytku Publicznego są przez nie rozliczane i nie będzie obowiązywał podatek od funduszy gromadzonych przez te podmioty.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Avalon
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami? Biuro prasowe
2024-12-31 | 12:30

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

  DORA, czyli unijne rozporządzenie o odporności cyfrowej sektora finansowego, to ważny i potrzebny akt. Dzięki niemu wzrośnie cyberbezpieczeństwo finansowe w Unii, w tym także w
Prawo Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
2024-12-30 | 16:51

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

Współczesny rozwój technologii, a szczególnie sztucznej inteligencji (AI), otwiera nowe perspektywy w wielu dziedzinach życia, w tym w obszarze prawa.
Prawo PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
2024-12-29 | 12:30

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników

Białostocka spółka zajęła pierwsze miejsce w podlaskim konkursie „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”, w kategorii firm średnich. Nagroda Państwowej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo

Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.

Ochrona środowiska

K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.

Ochrona środowiska

Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.