Komunikaty PR

1,5% dla NGO-s, wsparcie zbiórek i fundacji. Jak rozliczyć się z fiskusem?

2023-02-28  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Materiał prasowy
Symetria PR

Kozia 26a
30-733 Kraków
kontakt|symetriapr.com| |kontakt|symetriapr.com
506 436 176
www.facebook.com/symetriapr

W ubiegłym roku dzięki naszemu 1 proc. podatku do Organizacji Pożytku Publicznego trafił ponad miliard złotych. W tym roku możemy przeznaczyć na rzecz wybranej OPP 1,5 proc. podatku. Nowe zasady weszły w życie 1 stycznia 2023 roku i dotyczą rozliczeń PIT za 2022 rok. Sprawdźmy, jak wyglądają ulgi i rozliczenia z tytułu wsparcia zbiórek i fundacji.

Wsparcie zbiórek i fundacji – jak rozliczyć się z fiskusem?


Zmiana wysokości procentowej kwoty z rozliczenia PIT przeznaczonej dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego wiele znaczy dla NGO-s i fundacji, ale nie rewolucjonizuje systemu rozliczania PIT. Jedyną modyfikacją jest bowiem wzrost wysokości przekazanego podatku z 1 proc. do 1,5 proc., a nie sposób jego przekazywania.

Przekazując swój 1,5% podatku, podatnik nic nie zyskuje, ani też nie traci. Ma po prostu możliwość osobistego rozdysponowania kwoty należnej do Skarbu Państwa. Warto podkreślić, że wybór fundacji czy innej OPP jest dobrowolny, niemniej jeżeli nie wskażemy jej samodzielnie – środki zasilą po prostu polski budżet.

Czy jeden podatnik może zasilić kilka organizacji?

Zdarza się, że jeden podatnik składa kilka deklaracji podatkowych. W takiej sytuacji może przekazać na przykład jedno 1,5 proc. przy rozliczeniu PIT 36, a także drugie 1,5 proc. przy rozliczeniu PIT 39. Przy rozliczeniach rocznych warto korzystać z dostępnych narzędzi cyfrowych.

Zmiany, które zaszły w ostatnich latach w polskim systemie podatkowym, wprawiają podatników w konsternację. Okres rocznego rozliczenia PIT jest zatem trudny zarówno dla osób fizycznych, jak i dla przedsiębiorców, a nawet księgowych. W zachowaniu porządku w dokumentacji, w tym zgodności z aktualnymi przepisami, prawa pomagają nowoczesne aplikacje. Umożliwiają też np. automatyczną wysyłkę rozliczenia firmy bezpośrednio z deklaracji PIT, CIT, VAT i ZUS. To wiele ułatwia – tłumaczy Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

1,5% podatku a darowizna

Wiele osób nie wie, czy rzeczone 1,5 proc. podatku na OPP powinno być uznane za darowiznę, a co za tym idzie – czy powinno się je uwzględnić jako ulgę w rocznym zeznaniu podatkowym. Według interpretacji Urzędu Skarbowego darowizna na cele pożytku publicznego a 1,5 proc. na OPP z rozliczenia PIT nie są traktowane tak samo, więc 1,5 proc. dla OPP nie będzie zmniejszać podatku.

Kto może przekazać 1,5 proc. dla OPP?

Według obowiązujących przepisów prawo do przekazania 1,5 proc. podatku dla OPP ma każdy, kto uzyskał w danym roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu. Będą to zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy rozliczający się na skali podatkowej, podatkiem liniowym czy ryczałtowcy. Taką możliwość mają również emeryci, renciści, a także osoby, które rozliczają zbycie nieruchomości i inne kapitały pieniężne.

Jak można przekazać 1,5 proc. podatku dla NGO-s i fundacji?

Każda deklaracja podatkowa ma dwa dedykowane pola, w których rozliczający wskazuje numer KRS wybranej organizacji i przekazywaną dla niej kwotę. Nie może ona jednak przekraczać 1,5 proc. wysokości rocznego podatku. Wiele aplikacji automatycznie wypełnia rubryki, co zmniejsza ryzyko błędu.

1,5 proc. dla OPP a budowanie wizerunku marki

Wiele firm traktuje darowizny i inne formy bezinteresownego wsparcia jako ważny element budowania wizerunku marki. Przekazanie przez przedsiębiorcę 1,5 proc. przy rozliczeniach rocznych oraz propagowanie takiego działania wśród pracowników może stać się istotnym punktem strategii CSR.

CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, jest jednym z bardzo ważnych elementów budowania nie tylko marki, ale też kultury organizacyjnej firmy. Przedsiębiorstwo ma często większe możliwości niż pojedynczy człowiek. Dysponuje większymi budżetami i zasobami, dzięki czemu może też zaangażować się w inicjatywę, która wymaga wielu rąk do działania. Trochę w imię zasady – w grupie siła. Włączając się w różne inicjatywy jako firma, np. w zbiórki, w WOŚP, w przedświąteczną pomoc dla potrzebujących czy właśnie w przypominanie o możliwości przekazania 1,5 proc. podatku, pokazujemy naszym pracownikom, że warto robić coś wspólnie, warto pomagać, także poza biznesem. Dobro wraca, wierzę więc w to, że takie akcje organizowane w firmie wyzwolą też działania pojedynczych osób poza pracą – wyjaśnia Edyta Wojtas, założycielka i wiceprezes zarządu firmy BrainSHARE IT, producenta aplikacji SaldeoSMART.

Zbiórki, zrzutki i inne darowizny a ulgi podatkowe

Zbiórki, zrzutki i inne darowizny można odliczyć od dochodu, tym samym zmniejszając należny do zapłaty podatek. Jest jednak kilka spraw, o których należy pamiętać, aby uniknąć ewentualnych problemów z fiskusem. Dobrowolna wpłata powinna być przekazana na rzecz organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego (zarejestrowanej w Rejestrze OPP). Darowizny dla osób prywatnych nie stanowią podstawy do odliczeń.

Każda darowizna musi być również dokładnie udokumentowana. Jeżeli planujemy wesprzeć daną organizację jako firma, pamiętajmy, żeby przelew wyszedł z firmowego konta. Blik i inne szybkie płatności za pośrednictwem bramek internetowych nie będą zaakceptowane przez urząd, ponieważ nie stanowią dla niego celowego dowodu wpłaty. Odliczenia darowizny od podatku dokonuje się na druku PIT/0.

Zmiana formuły rozliczeń na rzecz OPP jest wynikiem nowelizacji ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Ma ona zapobiec stratom, jakie OPP poniosły w związku z nowymi zasadami opodatkowania. Czy tak się stanie? Im więcej firm i osób zaangażowanych w akcję 1,5 proc., tym większe szanse na powodzenie tego przedsięwzięcia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki Blokada rachunku nie upoważnia z automatu do wykreślenia firmy z VAT Biuro prasowe
2024-04-08 | 01:00

Blokada rachunku nie upoważnia z automatu do wykreślenia firmy z VAT

Sam fakt wystąpienia przez organ skarbowy z żądaniem blokady rachunku nie upoważnia innego organu do automatycznego wykreślania przedsiębiorcy z rejestru VAT. Dlatego przed pozbawieniem go
Podatki Skuteczność zgłoszenia do estońskiego CIT
2024-04-04 | 01:00

Skuteczność zgłoszenia do estońskiego CIT

Jednym z wymogów przejścia na ryczałt od dochodów spółek w trakcie roku podatkowego jest zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego. Fiskus
Podatki BIZNES CZEKA NA NIŻSZĄ SKŁADĘ ZDROWOTNĄ
2024-04-03 | 11:00

BIZNES CZEKA NA NIŻSZĄ SKŁADĘ ZDROWOTNĄ

Przedsiębiorcy oczekują obniżenia stawki zdrowotnej. Zdaniem eksperta Business Centre Club, dla rządu chcącego odciąć się od „wielkiego pisowskiego oszustwa” jak najszybsze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.