BIZNES CZEKA NA NIŻSZĄ SKŁADĘ ZDROWOTNĄ
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Przedsiębiorcy oczekują obniżenia stawki zdrowotnej. Zdaniem eksperta Business Centre Club, dla rządu chcącego odciąć się od „wielkiego pisowskiego oszustwa” jak najszybsze zmniejszenie opodatkowania przedsiębiorców składką zdrowotną powinno być absolutnym priorytetem.
Obowiązujące od 2022 roku przepisy, wprowadzone przez rząd Mateusza Morawieckiego w ramach tzw. Polskiego Ładu skutkują ogromnymi obciążeniami finansowymi przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Modyfikacja obowiązujących regulacji jest jednym ze zobowiązań nowego rządu. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że jeszcze w tym tygodniu projekt zostanie przedstawiony premierowi.
Zapytana o powrót do „starej składki zdrowotnej” Ministra Zdrowia podkreśliła w Polsat News, że:
- „Gdybyśmy chcieli przywrócić zasady składki zdrowotnej 1:1, musielibyśmy podnieść podatek PIT do 17 proc. z dzisiejszych 12 proc.”
Izabela Leszczyna stwierdziła też, że obniżka podatku PIT, wraz z podniesieniem składki zdrowotnej, aby państwo na tym zarobiło, a podatnicy tracili, była wielkim oszustwem.
Przemycona w „Nowym Ładzie” podwyżka obciążeń podatkowych, na skutek braku odliczenia składki zdrowotnej od podatku, wyniosła w rzeczywistości 3,75 proc.
- Dla podatników rozliczających się w skali podatkowej została zrekompensowana wzrostem kwoty wolnej od podatku. Skutki ewentualnego odwrócenia tych zmian należałoby dokładnie policzyć. - mówi Robert Okulski, ekspert BCC ds. księgowości i rozliczeń podatkowych małych i średnich przedsiębiorstw.
Oszustwo nowego ładu przyniosło także bezwzględną podwyżkę łącznej stopy opodatkowania przedsiębiorców, rozliczających się liniowo (od 3,15 do 4,9 proc. w zależności od dochodów). Podobna sytuacja dotyczy podatników ryczałtu ewidencjonowanego. W ten sposób rozlicza się znaczna część przedsiębiorców, a w żaden sposób skutki podwyżki nie zostały im zrekompensowane.
- Można się zgodzić, że powrót do sytuacji sprzed Nowego Ładu, dla większości podatników skali podatkowej może być nieopłacalny, ale nie dotyczy to w żadnym stopniu rozliczeń przedsiębiorców „liniowych” i „ryczałtowych”. - przypomina Robert Okulski.
kontakt: pr@openmindedgroup.pl
fot: Online Marketing

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.