BIZNES CZEKA NA NIŻSZĄ SKŁADĘ ZDROWOTNĄ
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Przedsiębiorcy oczekują obniżenia stawki zdrowotnej. Zdaniem eksperta Business Centre Club, dla rządu chcącego odciąć się od „wielkiego pisowskiego oszustwa” jak najszybsze zmniejszenie opodatkowania przedsiębiorców składką zdrowotną powinno być absolutnym priorytetem.
Obowiązujące od 2022 roku przepisy, wprowadzone przez rząd Mateusza Morawieckiego w ramach tzw. Polskiego Ładu skutkują ogromnymi obciążeniami finansowymi przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Modyfikacja obowiązujących regulacji jest jednym ze zobowiązań nowego rządu. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że jeszcze w tym tygodniu projekt zostanie przedstawiony premierowi.
Zapytana o powrót do „starej składki zdrowotnej” Ministra Zdrowia podkreśliła w Polsat News, że:
- „Gdybyśmy chcieli przywrócić zasady składki zdrowotnej 1:1, musielibyśmy podnieść podatek PIT do 17 proc. z dzisiejszych 12 proc.”
Izabela Leszczyna stwierdziła też, że obniżka podatku PIT, wraz z podniesieniem składki zdrowotnej, aby państwo na tym zarobiło, a podatnicy tracili, była wielkim oszustwem.
Przemycona w „Nowym Ładzie” podwyżka obciążeń podatkowych, na skutek braku odliczenia składki zdrowotnej od podatku, wyniosła w rzeczywistości 3,75 proc.
- Dla podatników rozliczających się w skali podatkowej została zrekompensowana wzrostem kwoty wolnej od podatku. Skutki ewentualnego odwrócenia tych zmian należałoby dokładnie policzyć. - mówi Robert Okulski, ekspert BCC ds. księgowości i rozliczeń podatkowych małych i średnich przedsiębiorstw.
Oszustwo nowego ładu przyniosło także bezwzględną podwyżkę łącznej stopy opodatkowania przedsiębiorców, rozliczających się liniowo (od 3,15 do 4,9 proc. w zależności od dochodów). Podobna sytuacja dotyczy podatników ryczałtu ewidencjonowanego. W ten sposób rozlicza się znaczna część przedsiębiorców, a w żaden sposób skutki podwyżki nie zostały im zrekompensowane.
- Można się zgodzić, że powrót do sytuacji sprzed Nowego Ładu, dla większości podatników skali podatkowej może być nieopłacalny, ale nie dotyczy to w żadnym stopniu rozliczeń przedsiębiorców „liniowych” i „ryczałtowych”. - przypomina Robert Okulski.
kontakt: pr@openmindedgroup.pl
fot: Online Marketing

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.