BIZNES CZEKA NA NIŻSZĄ SKŁADĘ ZDROWOTNĄ
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Przedsiębiorcy oczekują obniżenia stawki zdrowotnej. Zdaniem eksperta Business Centre Club, dla rządu chcącego odciąć się od „wielkiego pisowskiego oszustwa” jak najszybsze zmniejszenie opodatkowania przedsiębiorców składką zdrowotną powinno być absolutnym priorytetem.
Obowiązujące od 2022 roku przepisy, wprowadzone przez rząd Mateusza Morawieckiego w ramach tzw. Polskiego Ładu skutkują ogromnymi obciążeniami finansowymi przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Modyfikacja obowiązujących regulacji jest jednym ze zobowiązań nowego rządu. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że jeszcze w tym tygodniu projekt zostanie przedstawiony premierowi.
Zapytana o powrót do „starej składki zdrowotnej” Ministra Zdrowia podkreśliła w Polsat News, że:
- „Gdybyśmy chcieli przywrócić zasady składki zdrowotnej 1:1, musielibyśmy podnieść podatek PIT do 17 proc. z dzisiejszych 12 proc.”
Izabela Leszczyna stwierdziła też, że obniżka podatku PIT, wraz z podniesieniem składki zdrowotnej, aby państwo na tym zarobiło, a podatnicy tracili, była wielkim oszustwem.
Przemycona w „Nowym Ładzie” podwyżka obciążeń podatkowych, na skutek braku odliczenia składki zdrowotnej od podatku, wyniosła w rzeczywistości 3,75 proc.
- Dla podatników rozliczających się w skali podatkowej została zrekompensowana wzrostem kwoty wolnej od podatku. Skutki ewentualnego odwrócenia tych zmian należałoby dokładnie policzyć. - mówi Robert Okulski, ekspert BCC ds. księgowości i rozliczeń podatkowych małych i średnich przedsiębiorstw.
Oszustwo nowego ładu przyniosło także bezwzględną podwyżkę łącznej stopy opodatkowania przedsiębiorców, rozliczających się liniowo (od 3,15 do 4,9 proc. w zależności od dochodów). Podobna sytuacja dotyczy podatników ryczałtu ewidencjonowanego. W ten sposób rozlicza się znaczna część przedsiębiorców, a w żaden sposób skutki podwyżki nie zostały im zrekompensowane.
- Można się zgodzić, że powrót do sytuacji sprzed Nowego Ładu, dla większości podatników skali podatkowej może być nieopłacalny, ale nie dotyczy to w żadnym stopniu rozliczeń przedsiębiorców „liniowych” i „ryczałtowych”. - przypomina Robert Okulski.
kontakt: pr@openmindedgroup.pl
fot: Online Marketing
Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków
BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku
Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.