Komunikaty PR

Biznes i podatki. Ekspert radzi, jak rozliczyć świąteczne upominki w firmie

2021-12-29  |  14:45
Biuro prasowe
Kontakt
Ida Szwaczko
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko

Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Czy wigilię firmową i świąteczne prezenty dla pracowników można odliczyć od podatku? A co z kontrahentami - czy upominki dla partnerów biznesowych mogą być kosztem uzyskania przychodu?

O to, jak rozliczyć świąteczne wydatki w firmie zapytaliśmy Eryka Skłodowskiego, członka zarządu kancelarii podatkowej Skłodowscy:

- Prezenty dla pracowników, dla współpracowników – ta pierwsza grupa jest stosunkowo najmniej wdzięczna, ponieważ - jeżeli wręczamy coś pracownikowi, to jest to traktowane, jak wynagrodzenie - dlatego płacimy od tego składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatek. Jedynym wyłączeniem z tego jest sytuacja, kiedy wręczamy coś pracownikowi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – wtedy oczywiście składek ZUS i podatku nie odprowadzamy, o ile jest to zgodne z regulaminem tego funduszu.

Zupełnie inaczej jest, kiedy wręczamy coś naszemu partnerowi biznesowemu. Jeśli chcemy taki prezent wrzucić w koszty – musi on być związany z naszą działalnością gospodarczą. Jak to zrobić ? -  wystarczy na darowanym produkcie lub jego opakowaniu  zamieścić nasze logo. Nie ma z tym większego problemu – wielu producentów np. słodyczy robi taką usługę na zamówienie. Wszelkie gadżety o niewielkiej wartości – kalendarze, długopisy, notatniki, albumy, zaopatrzone w firmowe logo -  to wszystko wrzucamy w koszty uzyskania przychodu i odliczamy podatek VAT, ponieważ ten wydatek będzie potraktowany jako koszt reklamy firmy.

Często w charakterze upominku wręczany jest alkohol – butelka wykwintnej wódki, dobrej whisky lub markowego wina. Oczywiście alkoholu nie możemy potraktować jako kosztu i nie możemy odliczyć od niego VAT-u. Natomiast jeśli nasz księgowy otrzyma fakturę na zestaw upominkowy, jak najbardziej może ją zaksięgować w koszty podatkowe, jeśli na upominku umieścimy nasze logo.

Podsumowując: wszystko, co jest związane z działalnością gospodarczą, jest  kosztem uzyskania przychodu w firmie. A więc wszelkie prezenty dla naszych partnerów biznesowych – naszych dostawców i partnerów handlowych, a także wigilie, imprezy firmowe, szkolenia  – wszystko to, jeśli ma związek z naszą działalnością gospodarczą, jest kosztem – za wyjątkiem alkoholu. Natomiast świadczenia dla pracowników, realizowane z bieżących środków firmy, są ozusowane i opodatkowane. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC Biuro prasowe
2024-08-01 | 10:10

DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC

Eksperci Business Center Club zaapelowali do Ministerstwa Finansów o pilne rozpoczęcie prac nad gruntowną reformą systemu podatkowego.  Zespół ekspercki BCC pod
Podatki Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?
2024-07-19 | 11:25

Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?

Na ten moment czekało wielu przedsiębiorców. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono Ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń
Podatki Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku
2024-05-08 | 01:00

Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku

  Obniżenie składki zdrowotnej nawet o 900 zł/mies. może zwiększyć atrakcyjność i popularność jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Obecnie jest ich ponad 2,6

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.