Komunikaty PR

Biznes i podatki. Ekspert radzi, jak rozliczyć świąteczne upominki w firmie

2021-12-29  |  14:45
Biuro prasowe
Kontakt
Ida Szwaczko
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko

Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Czy wigilię firmową i świąteczne prezenty dla pracowników można odliczyć od podatku? A co z kontrahentami - czy upominki dla partnerów biznesowych mogą być kosztem uzyskania przychodu?

O to, jak rozliczyć świąteczne wydatki w firmie zapytaliśmy Eryka Skłodowskiego, członka zarządu kancelarii podatkowej Skłodowscy:

- Prezenty dla pracowników, dla współpracowników – ta pierwsza grupa jest stosunkowo najmniej wdzięczna, ponieważ - jeżeli wręczamy coś pracownikowi, to jest to traktowane, jak wynagrodzenie - dlatego płacimy od tego składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatek. Jedynym wyłączeniem z tego jest sytuacja, kiedy wręczamy coś pracownikowi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – wtedy oczywiście składek ZUS i podatku nie odprowadzamy, o ile jest to zgodne z regulaminem tego funduszu.

Zupełnie inaczej jest, kiedy wręczamy coś naszemu partnerowi biznesowemu. Jeśli chcemy taki prezent wrzucić w koszty – musi on być związany z naszą działalnością gospodarczą. Jak to zrobić ? -  wystarczy na darowanym produkcie lub jego opakowaniu  zamieścić nasze logo. Nie ma z tym większego problemu – wielu producentów np. słodyczy robi taką usługę na zamówienie. Wszelkie gadżety o niewielkiej wartości – kalendarze, długopisy, notatniki, albumy, zaopatrzone w firmowe logo -  to wszystko wrzucamy w koszty uzyskania przychodu i odliczamy podatek VAT, ponieważ ten wydatek będzie potraktowany jako koszt reklamy firmy.

Często w charakterze upominku wręczany jest alkohol – butelka wykwintnej wódki, dobrej whisky lub markowego wina. Oczywiście alkoholu nie możemy potraktować jako kosztu i nie możemy odliczyć od niego VAT-u. Natomiast jeśli nasz księgowy otrzyma fakturę na zestaw upominkowy, jak najbardziej może ją zaksięgować w koszty podatkowe, jeśli na upominku umieścimy nasze logo.

Podsumowując: wszystko, co jest związane z działalnością gospodarczą, jest  kosztem uzyskania przychodu w firmie. A więc wszelkie prezenty dla naszych partnerów biznesowych – naszych dostawców i partnerów handlowych, a także wigilie, imprezy firmowe, szkolenia  – wszystko to, jeśli ma związek z naszą działalnością gospodarczą, jest kosztem – za wyjątkiem alkoholu. Natomiast świadczenia dla pracowników, realizowane z bieżących środków firmy, są ozusowane i opodatkowane. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC Biuro prasowe
2024-08-01 | 10:10

DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC

Eksperci Business Center Club zaapelowali do Ministerstwa Finansów o pilne rozpoczęcie prac nad gruntowną reformą systemu podatkowego.  Zespół ekspercki BCC pod
Podatki Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?
2024-07-19 | 11:25

Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?

Na ten moment czekało wielu przedsiębiorców. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono Ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń
Podatki Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku
2024-05-08 | 01:00

Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku

  Obniżenie składki zdrowotnej nawet o 900 zł/mies. może zwiększyć atrakcyjność i popularność jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Obecnie jest ich ponad 2,6

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.