CIT od przerzuconych dochodów – czy będzie skuteczny?
Polski Ład wprowadza podatek, którego celem jest ukrócenie przerzucania kosztów bezpośrednich lub pośrednich na powiązane podmioty. Podpisana przez prezydenta ustawa ma zapobiec agresywnej optymalizacji podatkowej polegającej na unikaniu płacenia podatków w Polsce przez transfer dochodów do podmiotów zarejestrowanych w innych państwach.
CIT ratunkiem dla PKB
Zmiana w ustawie ma być odpowiedzią na odnotowywany spadek wpływu z CIT w relacji do PKB. Wpływy z podatku w 2008 roku stanowiły 2,7 % PKB, w 2014 roku spadły do 1,7%, a w 2018 wyniosły 2,1 %.
– Podatek dochodowy od osób prawnych jest ważnym źródłem finansowania budżetu państwa. Dlatego też władze starają się wpłynąć na firmy, szczególnie duże korporacje, aby nie transferowały za granicę należności do powiązanych podmiotów. Dzieje się tak pod pretekstem ponoszonych opłat za działania reklamowe, doradcze, prawa do korzystania ze znaków zastrzeżonych czy innych niematerialnych usług. Zmiany mają więc uniemożliwić firmom mającym rezydencję podatkową na terenie Polski unikania opodatkowania, poprzez zapłatę gigantycznych kwot np. za prawo do używania znaku towarowego powiązanemu podmiotowi zagranicznemu – tłumaczy Teresa Warska, ekspert
ds. podatków w Systim.
Jak będzie wyglądał podatek
Nowe prawo stanowi, że podatnik będzie zobowiązany do odprowadzania CIT od przerzuconych dochodów, jeżeli faktycznie zapłacony podatek dochodowy za rok, w którym otrzymał należność
w państwie rezydencji jest niższy o co najmniej 25% od kwoty podatku, który byłby należny, gdyby zastosować 19% stawkę CIT.
– Warunkiem powstania obowiązku podatkowego jest to, aby wymienione w ustawie koszty stanowiły co najmniej 50% wartości uzyskanych przychodów podmiotu powiązanego, w rozumieniu przepisów
o podatku dochodowym lub przepisów o rachunkowości – wyjaśnia ekspert.
Niematerialne koszty do opodatkowania
Co będzie zaliczać się do kosztów objętych opodatkowaniem? Będą to między innymi usługi doradcze, badania rynku, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, opłaty za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek czy też koszty finansowania dłużnego związane z uzyskaniem środków finansowych i korzystaniem z tych środków.
Jeżeli wymienione koszty będą stanowić co najmniej 3% sumy wszystkich kosztów uzyskania przychodu będą one podlegać opodatkowaniu 19% CIT.
Czy zmiany będą skuteczne?
– Podatek nie będzie obejmował płatności na rzecz podmiotów z terenu Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Unii Europejskiej oraz Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. O ile więc firmy nie będą już transferowały dochodów do tzw. rajów podatkowych, o tyle wciąż będzie to możliwe na terenie EOG. A stawka podatku CIT w krajach członkowskich nie jest jednolita. Na Węgrzech wynosi 9%, a w Irlandii 12,5%, co może być zachęcające dla dużych korporacji – zauważa specjalistka Systim.pl
Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, której dotyczą omawiane zmiany opublikowana została 23.11.2021 r. w Dzienniku Ustaw. Podatek CIT od przerzucanych dochodów zacznie obowiązywać od 2022 roku.

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.