CIT od przerzuconych dochodów – czy będzie skuteczny?
Polski Ład wprowadza podatek, którego celem jest ukrócenie przerzucania kosztów bezpośrednich lub pośrednich na powiązane podmioty. Podpisana przez prezydenta ustawa ma zapobiec agresywnej optymalizacji podatkowej polegającej na unikaniu płacenia podatków w Polsce przez transfer dochodów do podmiotów zarejestrowanych w innych państwach.
CIT ratunkiem dla PKB
Zmiana w ustawie ma być odpowiedzią na odnotowywany spadek wpływu z CIT w relacji do PKB. Wpływy z podatku w 2008 roku stanowiły 2,7 % PKB, w 2014 roku spadły do 1,7%, a w 2018 wyniosły 2,1 %.
– Podatek dochodowy od osób prawnych jest ważnym źródłem finansowania budżetu państwa. Dlatego też władze starają się wpłynąć na firmy, szczególnie duże korporacje, aby nie transferowały za granicę należności do powiązanych podmiotów. Dzieje się tak pod pretekstem ponoszonych opłat za działania reklamowe, doradcze, prawa do korzystania ze znaków zastrzeżonych czy innych niematerialnych usług. Zmiany mają więc uniemożliwić firmom mającym rezydencję podatkową na terenie Polski unikania opodatkowania, poprzez zapłatę gigantycznych kwot np. za prawo do używania znaku towarowego powiązanemu podmiotowi zagranicznemu – tłumaczy Teresa Warska, ekspert
ds. podatków w Systim.
Jak będzie wyglądał podatek
Nowe prawo stanowi, że podatnik będzie zobowiązany do odprowadzania CIT od przerzuconych dochodów, jeżeli faktycznie zapłacony podatek dochodowy za rok, w którym otrzymał należność
w państwie rezydencji jest niższy o co najmniej 25% od kwoty podatku, który byłby należny, gdyby zastosować 19% stawkę CIT.
– Warunkiem powstania obowiązku podatkowego jest to, aby wymienione w ustawie koszty stanowiły co najmniej 50% wartości uzyskanych przychodów podmiotu powiązanego, w rozumieniu przepisów
o podatku dochodowym lub przepisów o rachunkowości – wyjaśnia ekspert.
Niematerialne koszty do opodatkowania
Co będzie zaliczać się do kosztów objętych opodatkowaniem? Będą to między innymi usługi doradcze, badania rynku, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, opłaty za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek czy też koszty finansowania dłużnego związane z uzyskaniem środków finansowych i korzystaniem z tych środków.
Jeżeli wymienione koszty będą stanowić co najmniej 3% sumy wszystkich kosztów uzyskania przychodu będą one podlegać opodatkowaniu 19% CIT.
Czy zmiany będą skuteczne?
– Podatek nie będzie obejmował płatności na rzecz podmiotów z terenu Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Unii Europejskiej oraz Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. O ile więc firmy nie będą już transferowały dochodów do tzw. rajów podatkowych, o tyle wciąż będzie to możliwe na terenie EOG. A stawka podatku CIT w krajach członkowskich nie jest jednolita. Na Węgrzech wynosi 9%, a w Irlandii 12,5%, co może być zachęcające dla dużych korporacji – zauważa specjalistka Systim.pl
Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, której dotyczą omawiane zmiany opublikowana została 23.11.2021 r. w Dzienniku Ustaw. Podatek CIT od przerzucanych dochodów zacznie obowiązywać od 2022 roku.
DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC
Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?
Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.